Artykuły eksperckie

7 lipca 2022

CSR Voice: Marzena Strzelczak o przekwalifikowaniu i podnoszeniu kompetencji polskich pracowników

Marzena Strzelczak

15 lipca na całym świecie obchodzony jest Dzień Umiejętności Młodzieży, ustanowiony przez ONZ w celu podkreślenia strategicznego znaczenia wyposażania młodych ludzi w umiejętności potrzebne do zatrudnienia, godnej pracy i przedsiębiorczości.

30 czerwca 2022

Efekt UEFA Euro 2012 w wolontariacie

Karol Krzyczkowski

1 lipca 2012 roku meczem finałowym na Stadionie Olimpijskim w Kijowie zakończyło się UEFA Euro 2012. 10 lat, które upłynęły od tego wydarzenia, to dobry okres do oceny wpływu i trwałych zmian. O ile w przypadku infrastruktury, która powstała z okazji turnieju, oceny są różne, o tyle w kwestii społecznej UEFA Euro 2012 wiele zmieniło na lepsze i to w taki sposób, że obecnie zmiany te odbieramy jako coś oczywistego, ciągle funkcjonującego w przestrzeni publicznej.

28 czerwca 2022

Zarządzanie różnorodnością jako wyraz troski o rozwój firmy i zatrudnionych

Patrycja Kamionek, Miłosz Marchlewicz

Różnorodność i inkluzja powoli przestają być terminami rozpoznawalnymi wyłącznie przez garstkę osób śledzących najnowsze trendy CSR i HR. Świadczą o tym coraz liczniej pojawiające się publikacje, debaty i spotkania poświęcone tej tematyce. Rośnie także grono pracodawców, którzy dołączyli do Karty Różnorodności – międzynarodowej inicjatywy koordynowanej w Polsce przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Firmy coraz częściej zdają sobie także sprawę z oczekiwań społecznych.

27 czerwca 2022

Upadł mit cukierkowego wolontariatu

Karol Krzyczkowski

Na naszych oczach temat wolontariatu w Polsce dojrzewa. Można powiedzieć, że w słusznym wieku 19 lat od momentu zdefiniowania go ustawą zaczął wchodzić w fazę buntu. Od dawna mu się to należało – nie przeszkadzajmy mu w tym.

2 czerwca 2022

Dane, które pozwalają się rozwijać

Karol Krzyczkowski

Podsumowując projekty wolontariatu pracowniczego, zwykle podczas ewaluacji zadajemy wolontariusz(k)om mnóstwo pytań. Chcemy wiedzieć wszystko – od zmian ich samopoczucia w trakcie projektu, po ocenę jakości serwowanych kanapek. Jest jednak jedno pytanie, którego rzadko spotykamy w ewaluacjach, a które podsumuje jakość wolontariatu, który zorganizowaliśmy.

29 kwietnia 2022

Wielkie korporacje w rozkroku. Wojną też można sobie wytrzeć gębę

Sergiej Podus

Najkrócej warwashing można określić jako pozorowane działania wspierające kraj zaatakowany i jego społeczność – w tym przypadku Ukrainę, Ukrainki i Ukraińców – lub jako działania mające odwrócić uwagę od de facto wspierania państw agresorów – Białorusi i Rosji.

28 kwietnia 2022

Czy wdrożenie dyrektywy work-life balance musi dzielić pokolenia?

Marzena Strzelczak

Na początku lutego poznaliśmy rządowe propozycje dotyczące zmian w polskim prawie pracy związanych z wdrożeniem dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów ogłoszonej przez Komisję Europejską w 2019 roku.

31 marca 2022

Tylko wspólna odpowiedzialność

Marzena Strzelczak

Triada ESG, która dla wielu w ostatnich dwóch latach była podstawą klasyfikacji organizacji, niekoniecznie jest gwarantem pewnej oceny stopnia dojrzałości biznesu w tym zakresie.

31 marca 2022

Czym jest warwashing?

Sergiej Podus

Czym jest warwashing? Jak rozpoznać, które firmy chcą rzeczywiście pomóc Ukrainie, a które chcą tylko wykorzystać tragedię wojny do poprawy własnego wizerunku?

31 marca 2022

PIT: świadczenia przekazywane na rzecz osób fizycznych – obywateli Ukrainy dotkniętych konfliktem zbrojnym w Ukrainie i wspierających ich osób

Maja Zabawska

Pomoc humanitarna nie została specyficznie zdefiniowana w ustawie, natomiast należy przez nią rozumieć wszelkie świadczenia pieniężne i niepieniężne na rzecz wskazanych wyżej obywateli Ukrainy.

Typ artykułu

Obszar tematyczny