Artykuły eksperckie

7 lutego 2023

Dekada zarządzania różnorodnością w Polsce. Regres czy postęp?

Marzena Strzelczak

W styczniowym numerze miesięcznika „Personel & Zarządzanie” ukazał się raport z komentarzami Marzeny Strzelczak, prezeski, dyrektorki generalnej Forum Odpowiedzialnego Biznesu, koordynującego Kartę Różnorodności w Polsce, członkini zarządu CSR Europe, i dr hab. Ewy Lisowskiej, profesorki Szkoły Głównej Handlowej, do badania przeprowadzonego z okazji obchodów dziesięciolecia Karty Różnorodności w Polsce.

12 października 2022

Mężczyzna jako opcja domyślna

Marcin Milczarski

Minął miesiąc od pogrzebu królowej Elżbiety II, postaci już za życia ikonicznej. W ostatnim czasie powiedziano o niej wiele: o trwałości, jaką zapewniała monarchii, o szacunku, którym się cieszyła, o służbie państwu czy najdłuższym panowaniu na brytyjskim tronie. Mnie historia Elżbiety II kieruje jednak na inne tory, bo znalezienie takich lub choć podobnych kobiet w historii wcale nie jest proste.

22 lipca 2022

Global Gender Gap Report 2022 – na dobre wieści musimy jeszcze poczekać

Marcin Milczarski

Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało 13 lipca Global Gender Gap Report 2022. Z publikacji wynika, że przy obecnym tempie zmian czas na osiągnięcie globalnej równości między płciami (wyrażonej w czterech kategoriach) wynosi 132 lata. Wobec 2021 r. skrócił się o… 3,6 r. Jest źle.

28 czerwca 2022

Zarządzanie różnorodnością jako wyraz troski o rozwój firmy i zatrudnionych

Patrycja Kamionek, Miłosz Marchlewicz

Różnorodność i inkluzja powoli przestają być terminami rozpoznawalnymi wyłącznie przez garstkę osób śledzących najnowsze trendy CSR i HR. Świadczą o tym coraz liczniej pojawiające się publikacje, debaty i spotkania poświęcone tej tematyce. Rośnie także grono pracodawców, którzy dołączyli do Karty Różnorodności – międzynarodowej inicjatywy koordynowanej w Polsce przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Firmy coraz częściej zdają sobie także sprawę z oczekiwań społecznych.

28 kwietnia 2022

Czy wdrożenie dyrektywy work-life balance musi dzielić pokolenia?

Marzena Strzelczak

Na początku lutego poznaliśmy rządowe propozycje dotyczące zmian w polskim prawie pracy związanych z wdrożeniem dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów ogłoszonej przez Komisję Europejską w 2019 roku.

25 marca 2022

„Cnoty niewieście” na miarę XXI wieku

Marzena Strzelczak

Dlaczego solidnie wykształcona większość społeczeństwa, wyposażona także w atuty takie jak empatia, zdolność budowania relacji i odpowiedzialność społeczna, jest wciąż niedoreprezentowana na najwyższych stanowiskach oraz na rynku pracy? Z czego to wynika i jak możemy to zmienić?

1 lutego 2022

Marzena Strzelczak w TVN24 o dyskryminacji ze względu na wiek

Marzena Strzelczak

To jak rekrutujemy jest funkcją tego, w jakim społeczeństwie żyjemy. (…) Świadomość i potrzeby dotyczące równych szans w miejscu pracy to trend, który się budzi – w szczególności, gdy pytamy o zatrudnienie.

26 października 2021

Trzeba postawić na strategiczne zarządzanie różnorodnością

Marzena Strzelczak

Jeśli chcemy w sposób odpowiedzialny odbudować gospodarkę oraz postawić na zrównoważony rozwój i spójność społeczną, to musimy zadbać o to, by nie zostawić nikogo w tyle. Słowem: musimy postawić na strategiczne zarządzanie różnorodnością.

16 lipca 2021

Mamy w firmie mobbing – i co dalej?

Świadomość, czym jest podmiotowe traktowanie i szacunek, a czym dehumanizacja i agresja w pracy, wzrasta zarówno wśród osób pracujących, jak i pracodawców. Wiedza o mobbingu staje się powszechna, stąd coraz częściej sytuacje przemocy są oficjalnie zgłaszane właściwym organom.

30 czerwca 2021

Silversi – piękna nazwa czy ukryty stygmat?

Wiele osób mających do czynienia z pracownikami 50+ zetknęło się z różnymi stereotypami i przekonaniami na temat tego wieku i skonfrontowało je z własnymi myślami – pozytywnymi i negatywnymi.

Typ artykułu

Obszar tematyczny