Publikacje

Zobacz wszystkie publikacje

Poradnik „Jak mówić i pisać o grupach narażonych na dyskryminację”, część 2

Otyłość, depresja czy schizofrenia są chorobami. Słowo „wariat” jest obraźliwe, podobnie jak porównanie szczupłej osoby do „szkapy”. Agencja PR FleishmanHillard opublikowała drugą część poradnika „Jak mówić i pisać o grupach narażonych na dyskryminację?”. Publikację objęła patronatem Rada Języka Polskiego oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce

Stale gęstniejąca atmosfera homo- i transfobii, duża skala agresji, nasilająca się depresja i rozpowszechniające się nastroje samobójcze coraz silniej skłaniają osoby LGBT+ do rozważania planu opuszczenia Polski. Z wyników badania pt. Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce w latach 2019-2020 wyłania się fatalny obraz realiów i perspektyw osób nieheteronormatywnych. Tegoroczny raport to już 6 edycja badania.

Ageizm w Polsce – podsumowanie eksperymentalnego badania terenowego

Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził pierwsze w Polsce badanie eksperymentalne dotyczące zjawiska ageizmu na rynku pracy. Potwierdziło ono obecność dyskryminacji ze względu na wiek kandydata do pracy.

Zrównoważony rozwój w pandemii [infografika]

W trakcie trwającej pandemii biznes pozostaje zaangażowany w zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczną. Infografika Forum Odpowiedzialnego Biznesu ukazuje spektrum działań CSR firm w Polsce, skierowanych do różnych grup interesariuszy. Organizacja zachęca także, aby podobne działania zgłaszać do największego w Polsce przeglądu CSR, ESG i zrównoważonego rozwoju – wydawanego corocznie Raportu “Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Nabór trwa do 17 stycznia i odbywa się poprzez stronę odpowiedzialnybiznes.pl/raport2021.

E-wolontariat i narzędzia cyfrowe w wolontariacie pracowniczym

Zapraszamy do lektury kolejnej publikacji zbierającej doświadczenia praktyków wolontariatu pracowniczego z firm partnerskich Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Podjęliśmy się w niej tematu wykorzystania narzędzi cyfrowych i nowych technologii w przygotowaniu i realizacji wolontariatu pracowniczego

Is your ESG data unlocking long-term value?

Pandemia COVID-19 jest katalizatorem wzrostu znaczenia czynników ESG. 90% inwestorów instytucjonalnych przykłada większą wagę do kwestii ESG w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych. Zwiększa się waga raportowania wyników ESG –  w 2021 roku dokładnie analizowało je 78% inwestorów, a w 2018 r. zaledwie 32%. Wdrożenie ESG będzie kluczowe dla polskich przedsiębiorstw realizujących transformację energetyczną przy pozyskiwaniu środków od inwestorów instytucjonalnych.

Dojrzałość w zarządzaniu różnorodnością i inkluzja w miejscu pracy w Polsce. Raport z I edycji badania Diversity IN Check

Diversity IN Check to inicjatywa Forum Odpowiedzialnego Biznesu, której celem jest analiza dojrzałości pracodawców w Polsce w zakresie zarządzania różnorodnością i budowania włączających organizacji oraz wsparcie pracodawców w prowadzeniu monitoringu własnych strategii, procedur i praktyk z tego obszaru. Dziś ukazał się raport podsumowujący I edycję badania, a już 10 stycznia ruszy nabór do drugiej odsłony projektu.

Zielona kolej w Polsce – klimat, energetyka, transport

Raport UN Global Compact Network Poland „Zielona kolej w Polsce – klimat, energetyka, transport” zawiera opinie ekspertów analizujących w swoich dziedzinach efekty transformacji energetycznej kolei na zasilanie z OZE. Program tej transformacji, pod nazwą Zielona Kolej, stworzony przez podmioty z branży kolejowej skupione w Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK), zakłada zmianę pochodzenia trakcyjnej energii elektrycznej wykorzystywanej przez przewoźników kolejowych w Polsce. W 2030 r. ma ona pochodzić w 85% z OZE, a docelowo w 100%.

Wykluczenie społeczno-cyfrowe w Polsce. Stan zjawiska, trendy, rekomendacje

Orange Polska przedstawił raport na temat wykluczenia cyfrowego w Polsce oraz jego wpływu na sytuację społeczną. Raport opisuje  m.in nierówności w dostępie do internetu, oraz to, że różne  umiejętności cyfrowe czy różnice w poziomie motywacji do korzystania z usług cyfrowych prowadzą do różnicowania się szans życiowych i poziomu życia. Raport pokazał, że obecnie wykluczenie bardziej wiąże się z naszymi postawami wobec nowych technologii, umiejętnościami i wiedzą  niż z fizycznym dostępem do sieci.

Łączy nas różnorodność. Nowy przewodnik po Karcie Różnorodności

Jak skutecznie wdrożyć zapisy Karty Różnorodności w organizacji? Jakie dobre praktyki w zakresie diversity & inclusion realizują pracodawcy w Polsce? Z jakimi wyzwaniami muszą zmierzyć się osoby działające na rzecz spójności społecznej? O tym przeczytać można w nowej wersji publikacji „Łączy nas różnorodność. Przewodnik po Karcie Różnorodności”.

Podcast »

Typ publikacji

Obszar tematyczny