Znaczenie różnorodności w miejscu pracy – spotkanie z Susan Whiting

28 lutego 2012

27 lutego w siedzibie Forum Odpowiedzialnego Biznesu odbyło się spotkanie z amerykańską ekspertką ds. zarządzania różnorodnością, Susan Whiting. Dlaczego różnorodność w miejscu pracy opłaca się i zwiększa konkurencyjność biznesu – to tematy poruszone podczas spotkania.

Spotkanie zatytułowane „The Importance of Workplace Diversity” (Znaczenie różnorodności w miejscu pracy) zorganizowane zostało przez Forum oraz Ambasadę USA. Susan Whiting jest wiceprezeską  i dyrektorka ds. różnorodności w firmie Nielsen specjalizującej się w badaniach rynku mediów i różnych form działań marketingowych.

Pani Whiting przekonywała, że aby w odpowiedni sposób dotrzeć do potencjalnych klientów, firmy i organizacje muszą dobrze ich poznać i zrozumieć ich potrzeby. Biorąc pod uwagę zmieniającą się demografię, potrzeby te stają się coraz bardziej zróżnicowane, dlatego tak ważne jest dostosowanie swojej oferty do zróżnicowanych grup odbiorców. Co z kolei przełoży się bezpośrednio na wyniki biznesowe.

Z drugiej strony, istotne jest również dbanie o politykę różnorodności w zarządzaniu zasobami ludzkimi: od rekrutacji po system awansów i wynagrodzeń. Pani Whiting przekonywała, że zróżnicowany zespół jest wartościowy, gdyż różne doświadczenia, sposoby myślenia i poglądy gwarantują bardziej twórcze rozwiązania biznesowe.

Pani Whiting podkreślała też, jak ważne jest mierzenie efektywności zarządzania różnorodnością w organizacji, np. porównując liczbę osób z różnych grup społecznych, które rozpoczęły pracę do ich późniejszego awansu, aby uniknąć zjawiska „szklanego sufitu”.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele i przedstawicielki firm partnerskich FOB oraz American Chamber of Commerce.