Rusza Work.Her

19 sierpnia 2021

Work.Her to innowacyjny projekt szkoleniowo-rekrutacyjny: wsparcie kobiet w powrocie na rynek pracy i jednocześnie uzupełnienie kompetencji cyfrowych w firmach. Kandydatki, które zakwalifikują się do programu, przechodzą szkolenia, a następnie trafiają na konkretne stanowiska do zainteresowanych pracodawców. Zgłoszenia przyjmowane są na stronie Work.Her.pl. Patronem inicjatywy jest Karta Różnorodności.

Projekt Work.Her kierowany jest do kobiet i firm. W pierwszym etapie zespół Work.Her rozpoznaje oczekiwania i potrzeby obu stron. Następnie dla kandydatek dobierany jest odpowiedni program szkoleń i ustalane są warunki zatrudnienia w firmie. Proces na każdym etapie wspierany jest przez doradców HR i coachów. Całość finansowana jest z funduszu programu.

Work.Her dla kobiet

Do programu mogą przystąpić kobiety, które straciły pracę z powodu COVID-19, poszukują zatrudnienia po dłuższej przerwie, albo nie miały dotąd czasu na pracę i własny rozwój, ponieważ opiekowały się innymi. W ramach Work.Her zdobędą kompetencje cyfrowe, które są obecnie poszukiwane na rynku pracy. Chodzi o wykonywanie nowych zawodów, takich jak np. UX designer czy tester aplikacji, ale także o szerzej rozumiane kompetencje cyfrowe, jak analiza big data czy optymalizacja działań w social mediach. Kobiety uczestniczące w programie będą mogły także liczyć na wsparcie coachingowe, co może pomóc pokonać wewnętrzne bariery powstrzymujące je przed wejściem na rynek pracy.

Work.Her dla firm

Program przewidziany jest dla firm, które z jednej strony chcą uzupełnić kompetencje cyfrowe w zespole, a z drugiej zyskać realny i pozytywny wpływ na otoczenie społeczne. Uczestnictwo w programie pozwoli im wykorzystać nowe narzędzie HRowe otwierające dostęp do większej bazy wartościowych kandydatek. Dzięki Work.Her mogą pozyskać pracowniczkę wyszkoloną na konkretne stanowisko, która posiada aktualną wiedzę w danym obszarze. A jednocześnie unikną ponoszenia kosztów i wykorzystywania wewnętrznych zasobów do przeprowadzenia takiej rekrutacji.

Work.Her dla wszystkich

Według badań 4 na 10 Polek w wieku produkcyjnym nie pracuje i nie szuka pracy. A z drugiej strony, zaledwie 3-4 procentowy wzrost aktywizacji kobiet przekłada się na dwucyfrowy wzrost PKB. Z kolei firmy, które utrzymują wskaźnik różnorodności powyżej średniej, osiągają aż 45 proc. przychodów z innowacyjności*.

– Koszty pozostawania kobiet bez pracy można policzyć, tak samo jak zyski, gdy kobiety do niej wrócą. Ekonomia to jedno, ale to co jest istotne dla nas w Work.Her to możliwość zmiany jaką dajemy kobietom – mówi Dorota Nowicka, Fundacja Fundusz Współpracy.

Work.Her to polski projekt organizowany w ramach unijnej inicjatywy Social Impact Vouchers. Polska jest jednym z 8 krajów UE, w których tworzone są fundusze typu Social Impact Fund, gromadzące kapitał społeczny i finansowy wykorzystywany we wspieraniu wybranych grup w powrocie na rynek pracy. Pozostałe kraje partnerskie to Niemcy, Austria, Chorwacja, Słowenia, Węgry, Słowacja i Czechy. W Polsce projekt realizują Fundacja Fundusz Współpracy oraz Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Dowiedz się więcej o Work.Her i Social Impact Vouchers na workher.pl >>

Projekt realizowany jest pod patronatem Karty Różnorodności.

***

*Praca i przedsiębiorczość kobiet | potencjał do wykorzystania w Polsce, Deloitte 2017; McKinsey 2018; Badania nt. innowacyjności i różnorodności zrealizowane przez firmę doradczą BCG 2017.