Celebruj Miesiąc Różnorodności razem z Kartą Różnorodności

18 kwietnia 2024

Miesiąc Różnorodności to największe wydarzenie realizowane w ramach Karty Różnorodności wspierającej przeciwdziałanie dyskryminacji w miejscu pracy. Każdego roku wydarzenie gromadzi osoby eksperckie zajmujące się zarządzaniem różnorodnością oraz działających na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem i dyskryminacją. Z tej okazji Karta Różnorodności, koordynowana w Polsce przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, organizuje dwa wydarzenia – Inaugurację Miesiąca Różnorodności 23 kwietnia 2024 r. we Wrocławiu oraz Zamknięcie Miesiąca Różnorodności 21 maja w Warszawie.

Do aktywnego udziału zapraszamy przedstawicieli i przedstawicielki biznesu, administracji, organizacji pozarządowych i nauki. Chcemy spotkać się by wspólnie celebrować różnorodność, wymieniać się doświadczeniami, dobrymi praktykami i inspiracjami do dalszego działania. Tegoroczna edycja pod hasłem „Building Bridges for the Future Work” będzie się koncentrować wokół wyzwań związanych z równością płci i doświadczeniami osób migranckich, poruszymy również temat praw dziecka w biznesie.

Inauguracja Miesiąca Różnorodności odbędzie się 23 kwietnia we Wrocławiu w Concordia Design (Wyspa Słodowa 7) w godz. 12:00-16:00. Wydarzenie otworzy Ministra do spraw Równości Katarzyna Kotula. Następnie odbędzie się inspiracyjne wystąpienie prof. Dariusza Dolińskiego (Uniwersytet SWPS we Wrocławiu) zatytułowane  “MY – jak się tworzy i co z tego wynika?”. Liczne badania psychologiczne wskazują na to, że zupełnie inaczej reagujemy w stosunku do ludzi, o których myślimy w kategoriach MY, niż do ludzi, o których myślimy w kategoriach ONI. Różnice te dotyczą zarówno takich zachowań społecznych, które kategoryzujemy jako pozytywne (np. pomaganie innym, okazywanie im współczucia), jak i negatywnych (jak. np. agresja, czy okazywanie niechęci). Z tej perspektywy, rzeczą niezwykle ważną jest odpowiedź na pytanie od czego zależy formowanie się myślenia o innych w kategoriach MY (vs. ONI) i jak takie właśnie myślenie można stymulować.

Następnie odbędzie się panel dyskusyjny na temat wyzwań, oczekiwań i realnych możliwości dot. równości i włączania. W debacie moderowanej przez Alinę Szeptycka (Pełnomocniczkę Prezydenta Wrocławia ds. równego traktowania)  udział wezmą:

  • Karolina Andrian (Fundatorka i Prezeska, Fundacja Share The Care),
  • Bogna Czałczyńska (Pełnomocniczka Marszałka Pomorza Zachodniego ds. kobiet i równego traktowania),
  • Anna Strzałkowska (Ekspertka Instytutu Miast Praw Człowieka),
  • Karolina Zdrodowska (Pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy ds. równego traktowania)

W programie inauguracji przewidziany jest także czas na prezentację konkretnych dobrych praktyk wdrażanych przez sygnatariuszy Karty Różnorodności oraz ogłoszenie zwycięzców II edycji Nagrody Karty Różnorodności.

Rejestracja na Inaugurację Miesiąca Różnorodności»

Podczas zakończenia Miesiąca Różnorodności, które odbędzie się w 21 maja w Warszawie w Forcie Sokolnickiego, ul. Stefana Czarnieckiego 51 (Park Żeromskiego) podsumujemy 4. edycję badania Diversity IN Check, narzędzia do diagnozy poziomu dojrzałości organizacji w obszarze zarządzania różnorodnością oraz ogłosimy Listę pracodawców najbardziej zaawansowanych w zakresie zarządzania różnorodnością i inkluzji w Polsce 2023.

Rejestracja na Zakończenie Miesiąca Różnorodności»

Opiekun Karty Różnorodności: Orange

Sygnatariusz Wspierający Kartę Różnorodności 2024: IKEA

Partner inauguracji: Credit Agricole

Współorganizatorzy: Urząd Miejski Wrocławia, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Żoliborski Dom Kultury

Patronat medialny: Forbes Woman

Więcej informacji o Miesiącu Różnorodności 2024 na stronie:
https://odpowiedzialnybiznes.pl/karta-roznorodnosci/mr2024/