Publikacje

Wybrany typ publikacji: Publikacje i badania ESG

Wybrany obszar tematyczny: Zarządzanie różnorodnością

Zobacz wszystkie publikacje

Guide for European Diversity Month 2024

Przewodnik Komisji Europejskiej po Miesiącu Różnorodności przedstawia pomysły promowania różnorodności i inkluzji w miejscu pracy. 

Progress on the Sustainable Development Goals: The gender snapshot 2023

Raport UN Women i United Nations Department of Economic and Social Affairs zawiera analizę postępów w zakresie równości płci w odniesieniu do wszystkich 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs).

Raport „W drodze do DEI”

7 listopada ukazał się przygotowany przez UN Global Compact Network Poland raport „W drodze do DEI”. W publikacji znajduje się m.in. artykuł ekspercki Marzeny Strzelczak, doradczyni zarządu FOB ds. DEI.

Comparative Report on Neutral and Inclusive Communication in Corporate Environments

W ramach NICE (Neutral and Inclusive Communication in Corporate Environments), programu współfinansowanego przez CERV, ukazał się raport porównawczy przygotowany przez organizacje koordynujące Kartę Różnorodności na Cyprze, Litwie, w Grecji, Bułgarii i Rumunii.

Inspirownik. Jak sprawić, by pracownicy z różnych krajów poczuli się u nas jak w domu?

Inspirownik to publikacja poświęcona zatrudnianiu osób z doświadczeniem uchodźczym i migracyjnym, opublikowana przez IKEA Retail w Polsce w Światowy Dzień Informacji na temat Rozwoju.

Cashless.pl z 3. edycją rankingu rankingu instytucji finansowych przyjaznym osobom LGBT+

Już po raz trzeci redakcja cashless.pl opublikowała „Ranking instytucji finansowych dbających o równość zawodową i społeczną osób LGBT+” w ramach projektu „Cashless dla równości”. Wśród wyróżnionych podmiotów znalazły się: BNP Paribas, Santander, mBank, ING Bank Śląski, Allegro, Credit Agricole. Do wypowiedzi w publikacji zaproszono Marzenę Strzelczak, dyrektorkę generalną Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Patronat merytoryczny nad rankingiem sprawuje Karta Różnorodności.  

SŁOWA MAJĄ MOC! Jak pisać (i mówić) o osobach z niepełnosprawnościami

Niniejszy dokument jest tłumaczeniem przewodnika wydanego przez ADA National Network, który został dostosowany do polskich realiów przez Fundację TAKpełnosprawni. Zawiera wskazówki dotyczące przedstawiania osób z niepełnosprawnościami w sposób wyważony, pełen szacunku, językiem precyzyjnym, neutralnym i obiektywnym.

Raport z badania Pracodawca na TAK. 10 zasad skutecznego zatrudniania osób z niepełnosprawnościami

Wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami jest w Polsce od lat zbyt niski. Z zakończonego w maju 2021 badania Pracodawca na TAK wynika, że brak wiedzy i edukacji o współpracy z osobami z niepełnosprawnościami oraz szereg krzywdzących stereotypów to jedne z najważniejszych czynników utrudniających ich obecność na otwartym rynku pracy.

Pokolenia 50+ w Polsce i w Europie: aktywność, stan zdrowia, warunki pracy, relacje międzypokoleniowe i wykluczenie. Raport podsumowujący wyniki badań 7. rundy badania „SHARE: 50+ w Europie”

Niniejszy raport przedstawia podsumowanie wybranych wyników 7. rundy Badania Zdrowia, Starzenia się Populacji i Procesów Emerytalnych „SHARE: 50+ w Europie”. Badanie to ma unikatowy na skalę europejską i światową charakter, co wynika z kilku powodów. Po pierwsze, jest to badanie panelowe, przeprowadzane częściowo na tej samej grupie osób w wieku 50 i więcej lat. Oznacza to, że istnieje możliwość oceny, jak zmienia się sytuacja tych osób wraz z upływem czasu. Po drugie, jest to badanie multidyscyplinarne, w którego realizację i analizę angażują się demografowie, epidemiolodzy, ekonomiści, psychologowie i socjologowie z wielu krajów Europy i świata. Po trzecie, jest to przedsięwzięcie międzynarodowe.

Raport „Neuroróżnorodni w biurze. Jak projektować neuroinkluzywne przestrzenie pracy?”

Według światowych danych, co piąta osoba jest neuroatypowa. Raport „Neuroróżnorodni w biurze” pokazuje jak zaprojektować biuro neuroinkluzywne i porządkuje wiedzę na temat neuroróżnorodności. To pierwsza publikacja na polskim rynku poświęcona tej tematyce.

„Przewodnik DEI” 30% Club Poland

Przygotowany przez 30% Club Poland „Przewodnik Diversity, Equity & Inclusion (DEI)” ma pomóc pracodawcom w działaniach z obszaru zarządzania różnorodnością o budowania inkluzywnej kultury organizacyjnej.

Molestowanie seksualne w obszarach kształcenia zawodowego, zatrudnienia i usług

„Wśród osób, które doświadczyły molestowania seksualnego, większość wyraziła wobec niego sprzeciw. W większości przypadków sprzeciw nie przynosi skutku” – takie informacje podaje najnowszy raport Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego pod redakcją pod redakcją prof. Magdaleny Grabowskiej z Polskiej Akademii Nauk. Komentarza eksperckiego do publikacji udzieliła m.in. Marzena Strzelczak, prezeska i dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

United Business for Ukraine

Chcąc poznać skalę pomocy udzielonej po wybuchu wojny w Ukrainie w lutym br. narodowi ukraińskiemu przez biznes działający w Polsce, UN Global Compact Network Poland przeprowadziło badanie przygotowane przez naukowców z Polskiej Akademii Nauk, Kantar Public i Szkoły Głównej Handlowej. Opracowane wyniki posłużyły do stworzenia raportu „United Business for Ukraine”, który 21 września 2022 roku został zaprezentowany w Nowym Jorku. Oto najważniejsze wyniki i wnioski. 

Plan na rzecz równych szans Uniwersytetu Łódzkiego

Celem „Planu na rzecz równych szans” (GEP – Gender Equality Plan) – obejmującego lata 2022-2024 – jest monitorowanie i wspieranie równości na Uniwersytecie Łódzkim, który jest sygnatariuszem Karty Różnorodności od 2018 r. Zgodnie z założeniami projektu Uniwersytet Łódzki dąży do zmniejszenia nierówności we wspólnocie akademickiej, w sposób jednoznaczny i kategoryczny ustosunkowując się do problemu dyskryminacji i wykluczenia we wszelkich jego aspektach.

Typ publikacji

Obszar tematyczny