Artykuły eksperckie

18 marca 2023

Zrównoważony rozwój wychodzi naprzeciw wyzwaniom pandemii

Marzena Strzelczak

Pandemia nie tylko nie zatrzymała aktywności odpowiedzialnego biznesu, ale wzmocniła to zaangażowanie. Obserwowaliśmy wiele pozytywnych inicjatw, które sprawiają, że rola firm w walce z pandemią jest niepodważalna. A mimo nowych wyzwań zrównoważony rozwój pozostał na agendzie biznesu

1 marca 2023

Biznes potrzebuje wyspecjalizowanych pracowników działu ESG

Miłosz Marchlewicz

Potrzeba fachowców o szerokiej wiedzy i holistycznym spojrzeinu na organizację z punktu widzenia np. etyki biznesu czy aktywizmu korporacyjnego. Widać lukę kompetencyjną wśród osób już zatrudnionych w firmach, od niedawna odpowiedzialnych także za ESG, a przez wiele lat pracujących i dotychczas rozwijających się zawodowo w obszarach takich jak komunikacja i marketing, public affairts czy HR

7 lutego 2023

Dekada zarządzania różnorodnością w Polsce. Regres czy postęp?

Marzena Strzelczak

W styczniowym numerze miesięcznika „Personel & Zarządzanie” ukazał się raport z komentarzami Marzeny Strzelczak, prezeski, dyrektorki generalnej Forum Odpowiedzialnego Biznesu, koordynującego Kartę Różnorodności w Polsce, członkini zarządu CSR Europe, i dr hab. Ewy Lisowskiej, profesorki Szkoły Głównej Handlowej, do badania przeprowadzonego z okazji obchodów dziesięciolecia Karty Różnorodności w Polsce.

31 stycznia 2023

Dekada zarządzania różnorodnością w Polsce

Marzena Strzelczak

Widać więc, że mimo iż wiele przedsiębiorstw jest raczej na początku drogi związanej ze strategicznym podejściem do DEI, to stosunkowo duża jest świadomość tego, że bycie bardziej otwartym na różnorodność po prostu się opłaca. Firmy zauważają, że dzięki temu mogą lepiej budować przewagę konkurencyjną, być bardziej atrakcyjnym pracodawcą

27 stycznia 2023

Kto posiada kompetencje niezbędne do realizacji strategii ESG?

Agnieszka Kłopotowska

Gazeta Finansowa opublikowała artykuł Agnieszki Kłopotowskiej z Forum Odpowiedzialnego Biznesu na temat czynników kluczowych dla realizacji strategii ESG – tekst jest dostępny w papierowym wydaniu Gazety Finansowej z dnia 27.01.2023 r. Menadżerka koordynowanego przez FOB programu Chapter Zero Poland, zauważyła że pracownicy działu CSR dysponują potencjałem do działalności w nowej, bardziej sformalizowanej dziedzinie ESG. Podkreśliła…

18 stycznia 2023

Godzenie obowiązków rodzinnych i zawodowych

Marzena Strzelczak

Podczas gdy opieka utożsamiana jest głównie z zajmowaniem się dziećmi, to w starzejącym się społeczeństwie coraz szybciej rosną wyzwania związane z opieką nad dorosłymi osobami zależnymi

12 stycznia 2023

Prognozy zrównoważonego rozwoju na 2023 rok

Miłosz Marchlewicz

Kluczowa będzie nie ilość, co jakość i wiarygodność oraz możliwość weryfikacji prezentowanych danych. Z pewnością więc wiele osób z branży ESG, CSR i zrównoważonego rozwoju z dużą uwagą będzie śledziło kolejne etapy dalszych prac związanych z ESRS i uspójnieniem standardów i ram raportowania.

4 stycznia 2023

Rady nadzorcze dla klimatu

Marzena Strzelczak

Dziś nie ma już wątpliwości, czy biznes powinien przeciwdziałać zmianom klimatu. Pytania dotyczą raczej tego, jak robić to szybko i zarazem maksymalnie efektywnie – na poziomie jednostkowym, branżowym czy w koalicjach międzysektorowych.

22 grudnia 2022

W TOK FM o wolontariacie pracowniczym

Karol Krzyczkowski

W wolontariacie pracowniczym możemy wskazać trzy podstawowe dziedziny, w których wsparcie może być okazane przez pracodawcę.

22 grudnia 2022

Kontrowersyjne propozycje złagodzenia zasad due diligence

Miłosz Marchlewicz

Odejście od mówienia o “łańcuchu wartości” na rzecz “łańcucha działań” sprawia, że pierwotnie dosyć ambitne, kompleksowe podejście ma zostać ograniczone do wybranych elementów łańcuchów dostaw firm, głównie dolnych, czyli dotyczących dystrybucji produktu czy usługi do odbiorcy końcowego.

Typ artykułu

Obszar tematyczny