Encyklopedia CSR

Encyklopedia CSR to zbiór terminów związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Stanowi źródło podstawowej wiedzy, ułatwiając tym samym poznawanie CSR jako dziedziny.

R

Raportowanie społeczne

Raportowanie społeczne to ujawnianie danych pozafinansowych, czyli kwestii z obszaru środowiskowego, społecznego oraz ładu korporacyjnego, określanych jako dane ESG (od angielskich słów: E – environment; S – social; G – governance). Wynika z postulatu jawności i transparentności działań organizacji. Raport społeczny przedstawia skondensowany obraz zarządzania i publikuje wyniki odpowiedzialnego prowadzenia działalności gospodarczej. Powinien zatem definiować okres sprawozdawczy, zawierać oświadczenia dotyczące polityk, celów i strategii oraz przegląd podstawowych wyników, pozwalając na porównanie ich w kolejnych latach.

Raportowanie w zakresie CSR przeszło znaczącą ewolucję, od początków raportowania w latach 70. koncentrujących się na kwestiach środowiska zdrowia i bezpieczeństwa pracy i będących jedynie dodatkiem do klasycznego raportu rocznego. Współcześnie mamy do czynienia także z raportowaniem zintegrowanym, które łączy wyniki finansowe z raportowaniem danych pozafinansowych.

Przykładowe normy, na podstawie których organizacje raportują dane pozafinansowe:

Dowiedz się więcej o raportowaniu społecznym z publikacji "Wspólna odpowiedzialność. Rola raportowania społecznego"

 

Wybierz literę

abcdefghijklłmnoprstuwzźż