Artykuł ekspercki

Co się dzieje w wolontariacie i wolontariacie pracowniczym? [prasówka #02/2024]

15 marca 2024

Czy każdy może zostać wolontariuszem? Gdzie się zgłosić? Kto potrzebuje pomocy? Jak zdobyć granty na taką formę pomagania innym? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań ważnych z punktu widzenia społeczników są dostępne w nowej prasówce.

Ważne informacje

Raport Benevity „The State of Corporate Volunteering Driving impact in a hybrid world”

„Co dobrego u ciebie w firmie?” Szlachetna Paczka zachęca do udziału w wolontariacie pracowniczym

Program wolontariatu pracowniczego Szlachetnej Paczki to propozycja dla firm, którym zależy na efektywnych i łatwych we wdrożeniu elementach strategii ESG. Szlachetna Paczka od lat umożliwia i ułatwia czynienie dobra – także w biznesie. „Razem możemy dużo dobrego” – przekonują organizatorzy programu i zachęcają firmy do udziału w wolontariacie pracowniczym. Dodatkowo, dzięki działaniom w ramach programu społecznego, firmy zyskują konkretne przykłady do raportowania swojej działalności zgodnie z dyrektywą CSRD obowiązującą od początku 2024 r.

Więcej informacji

Rusza Poznańskie Centrum Wolontariatu

Czy każdy może zostać wolontariuszem? Gdzie się zgłosić? Kto potrzebuje pomocy? Jak zdobyć granty na taką formę pomagania innym? Na te wszystkie pytania można znaleźć odpowiedzi w zupełnie nowym miejscu na mapie Miasta – w Poznańskim Centrum Wolontariatu.

Więcej informacji

6. Operacja Rzeka

Śmieci to problem, który dotyczy każdego z nas. Powinniśmy umieć zarządzać nimi w domu – segregować, a najlepiej generować ich jak najmniej w codziennym życiu. Nie możemy też pozostać obojętni wobec odpadów, które zalegają w naszym otoczeniu – cierpi przyroda, traci urok nasza okolica, a czasem zanieczyszczenie może okazać się niebezpieczne. Angażując się w społeczne sprzątanie mamy realny wpływ zachowanie natury dla przyszłych pokoleń. Wystarczy wybrać miejsce do posprzątania lub zgłosić się do akcji jako uczestnik. Rejestracja rusza 1 marca, a pierwsze tegoroczne porządki można będzie zorganizować chociażby z okazji Międzynarodowego Dnia Działań na rzecz Rzek czy z okazji Światowego Dnia Wody.

Więcej informacji

Warszawa promuje wolontariat

Na Placu Bankowym zainaugurowano kampanię społeczną poświęconą wolontariatowi. W ramach 24. edycji Galerii plakatu AMS, m.st. Warszawa, w kategorii specjalnej, uhonorowało w ten sposób najlepsze prace promujące ideę wolontariatu.

Nagrodzone prace

Konferencje, szkolenia, webinaria, wydarzenia on-line

Polska

  • 21 marca – Warszawa – Konferencja inaugurująca platformę współpracy sektora NGO i społecznie odpowiedzialnego biznesu Nadija. Więcej informacji wkrótce.

Kursy i webinaria

Polska

Świat

Publikacje

Polska

Warto przeczytać

Polska

Świat

Narzędzia

Do obejrzenia i posłuchania

Polska

Zapis webinariów FOB

Świat

Coś Ci uciekło? Zobacz poprzednie prasówki

Co będzie w następnej prasówce?

Masz informacje, które powinny się znaleźć w kolejnej prasówce? Podeślij je nam!

Co się dzieje w wolontariacie i wolontariacie pracowniczym? [prasówka #02/2024]

Karol Krzyczkowski

Starszy menedżer projektów

 

karol.krzyczkowski@fob.org.pl

+48 601 658 008

Autorzy

Karol Krzyczkowski

Karol Krzyczkowski

W Forum Odpowiedzialnego Biznesu ekspert w dziedzinie wolontariatu, w tym wolontariatu pracowniczego. Menedżer projektów, trener, administrator serwisów internetowych, realizator transmisji na żywo w mediach społecznościowych. Animator grupy koordynatorów wolontariatu pracowniczego firm partnerskich FOB.

Od 2004 związany zawodowo z trzecim sektorem. Przez ponad 10 lat pracował z Centrami Wolontariatu w Kielcach, Warszawie i Gdańsku, oraz jako wolny strzelec z różnymi innymi inicjatywami społecznymi.

Absolwent Szkoły Liderów Organizacji Pozarządowych (Fundacja Szkoła Liderów, 2007), Szkoły Inicjatyw Strażniczych (SLLGO – obecnie Sieć Obywatelska Watchdog Polska, 2008).

W latach 2012-13, jako pracownik Centrum Wolontariatu w Warszawie współtworzył pierwsze pilotażowe wdrożenie wolontariatu długoterminowego w Polsce. Jego praca polegała na stworzeniu zasad programu i konkursu grantowego dofinansowującego pobyt wolontariuszy. Projekt był dofinansowany w ramach Komponentu Wolontariatu Długoterminowego PO FIO jako jeden z 3 pilotaży w Polsce, a w wyniku oceny merytorycznej wniosków otrzymał najwyższą liczbę punktów od ekspertów.

Biega w maratonach, lubi wegetariańską kuchnię, kolekcjonuje polskie komiksy. Od listopada 2015 realizuje się również jako tata.