Artykuł ekspercki

Webinarium: Wypalenie w wolontariacie – co powinien wiedzieć koordynator wolontariatu?

14 listopada 2022
Webinarium odbyło się w ramach projektu „Od akcyjnego zaangażowania do aktywnego obywatelstwa - rozwój wolontariatu pracowniczego w Polsce”. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

Webinarium z dnia 2022-11-09 „Wypalenie w wolontariacie – co powinien wiedzieć koordynator wolontariatu?”

„Wolontariusz na granicy: Odpoczywać będę, gdy to się skończy”,
„Wolontariuszka: pomoc na granicy z Ukrainą to pomoc 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu”,
„Czasami trzeba kogoś przytulić. Wolontariat jest dla każdego, wystarczą chęci i empatia”

…to tylko część z nagłówków gazet pojawiających się po 24 lutego. Ale oprócz tych, można było spotkać także nagłówek „»Jedziemy już na oparach«. Nerwówka, płacz, przebodźcowanie i stres. Jak długo jeszcze pociągną wolontariusze?”

Sytuacja z początku roku 2022 pokazała nam, że temat wypalenia nie dotyczy tylko pracy zawodowej, ale może dotyczyć także aktywności społecznych i wolontariatu. Podczas webinarium poznamy temat wypalenia, dowiemy się czym jest, jak je poznać, ale także jak nie doprowadzić do tego, żeby wolontariusze, których działaniami zarządzamy się wypalali.

Prezentacja

Materiały wspomniane podczas webinarium

Prowadząca

Natalia Sarata – Socjolożka, społeczniczka, trenerka antywypaleniowa, facylitatorka procesów grupowych, od 2002 roku związana z sektorem organizacji pozarządowych i ruchami społecznymi. Sama doświadczyła wypalenia w pracy zaangażowanej społecznie, obecnie prowadzi Fundację RegenerAkcja dla zmęczonych aktywistów i aktywistek, która jest jej drogą powrotu z wypalenia aktywistycznego. Prowadzi grupy samopomocowe dla wypalonych działaczek i działaczy, prowadzi autorski podcast RegenerAkcyjne Rozmowy. Mieszka w Warszawie i Szuminie, pochodzi ze Szczawnicy w Pieninach, przez połowę życia związana z Krakowem.

Autorzy