Polpharma wręczyła granty, stypendia i nagrody laureatom konkursów

27 czerwca 2019

Dotyczy firmy: Polpharma,

Tegoroczna uroczystość odbyła się 12 czerwca w obecności laureatów czterech konkursów Fundacji Polpharma i nagradzanych przez Fundację zwycięzców konkursu PTFarm. 

Galę otworzyli Wojciech Kuźmierkiewicz, prezes zarządu Fundacji i Jerzy Starak, przewodniczącego Rady Nadzorczej Polpharmy, założyciel i fundator Fundacji. Wyniki XVII edycji konkursu badawczego przedstawił prof. Kazimierz Roszkowski-Śliż, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji. Przypomniał, że tematem były modyfikacje epigenetyczne w chorobach u ludzi. A epigenetyka to modyfikacje, które nie powodują zmian w strukturze DNA, natomiast wpływają na ekspresję genu. Statuetki i dyplomy wręczył laureatom wspólnie z panem Jerzym Starakiem, przewodniczącym Rady Nadzorczej Polpharmy.

Granty finansowe Polpharmy o łącznej wartości 1 148 840 zł na realizację projektów badawczych otrzymali: Prof. Marek Niedoszytko, z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, na realizację projektu badawczego pt.: Badanie znaczenia procesów epigenetycznych w patogenezie mastocytozy nadzieją na znalezienie nowych możliwości terapeutycznych. I prof. Tomasz Sarnowski, z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN z Warszawy, na pracę pt.: Identyfikacja epigenetycznych mechanizmów regulujących ekspresję kluczowych supresorów nowotworzenia w jasnokomórkowym raku nerki.

Dziesięciu laureatów VII edycji konkursu o stypendium doktoranckie przedstawiła Agata Łapińska, wiceprezes zarządu Fundacji. Przypomniała, że program stypendialny działa od 2006 roku, i jego celem jest promowanie i nagradzanie najzdolniejszych doktorantów. Dotychczas, Fundacja przyznała 57 stypendiów o łącznej wartości 570 tys. zł.

Na przełomie 2018 i 2019 roku Fundacja przeprowadziła jeszcze jeden, zupełnie nowy konkurs z zakresu e-zdrowia na temat „Wykorzystania technik mobilnych w prewencji, diagnostyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych”. Wyniki konkursu i nagrody laureatom wręczali Wojciech Kuźmierkiewicz, prezes zarządu Fundacji i prof. Janina Stępińska, członkini Rady Naukowej Fundacji.

Na konkurs wpłynęło 45 zgłoszeń aplikacji mobilnych. Autorzy trzech najlepszych otrzymali nagrody pieniężne. Zdaniem członków Rady Naukowej najciekawszy projekt został złożony przez dr Norberta Żołka, który opracował aplikację monitorującą rozwój zaburzeń neurologicznych (choroba Parkinsona, Alzheimera) za pomocą prostego testu /gry. Drugie miejsce ex aequo zajęły projekty: dr Łukasza Kołtowskiego, zatytułowany: AioCare, czyli mobilny, telemedyczny system diagnostyki, monitorowania i leczenia pacjentów z chorobami płuc. Taką samą liczbę punktów otrzymał projekt dr Izabeli Rozmiłowskiej, która zgłosiła na konkurs aplikację mobilną pt.: „Time is brain” – jako nowe narzędzie w profilaktyce udarów mózgu. Aplikacja jest dedykowana pacjentom po udarze mózgu bądź z czynnikami ryzyka.

– Jestem pewien, że techniki mobilne będą kluczowe w upowszechnianiu zasad prewencji, jak i poprawie wyników leczenia. A za tym wszystkim pójdą gigantyczne oszczędności dla systemu opieki zdrowotnej. Dlatego bardzo się cieszę, że konkurs Fundacji spotkał się z tak dużym zainteresowaniem – zarówno ze strony środowiska naukowego, medycznego, jak też pasjonatów nowoczesnych technologii i twórców start-upów. Rozwiązania, które zdecydowaliśmy się nagrodzić są nie tylko nowatorskie i bardzo kreatywne, ale mogą przynieść realną korzyść pacjentom – powiedział w swojej wypowiedzi Jerzy Starak.

Następnie odbyła się prezentacja nagrodzonych prac. Opisy biorących udział w konkursie aplikacji znajdują się na stronie internetowej Fundacji, Pulsu Medycyny, a także w mediach społecznościowych związanych z działalnością innowacyjną.

Galę zakończył wykład prof. Cezarego Szczylika pt.: Immunoterapia w onkologii. Wystąpienie Profesora było nie tylko bardzo interesujące i błyskotliwe, ale pozwoliło również uczestnikom gali lepiej zrozumieć niełatwy temat tegorocznej edycji konkursu badawczego: „Poszukiwanie punktów uchwytu dla terapii celowanej z wykorzystaniem układu immunologicznego oraz poszukiwanie mechanizmów oporności na stosowane obecnie metody immunoterapii”. O tym kto zwycięży w tej edycji dowiemy się za rok.

Źródło: mat. pras.