Minigranty ArcelorMittal Poland wspierają inicjatywy lokalne w Krakowie i Dąbrowie Górniczej

6 listopada 2018

Dotyczy firmy: ArcelorMittal Poland,

Od edukacji i wychowania po sport i zdrowie, ze społeczną integracją w tle. Minigranty ArcelorMittal Poland – partnera Forum Odpowiedzialnego Biznesu – wspierają różne inicjatywy lokalne w Krakowie i Dąbrowie Górniczej. Firma przeznaczyła na nie w tym roku po 100 tys. zł. w Dąbrowie Górniczej i Krakowie. Minigranty to jednak nie wszystko – firma wspiera też inne inicjatywy lokalne i działania miejscowych instytucji.

Nowohucki Bieg Wokół Zalewu to jeden z projektów, który zyskał wsparcie w ramach tegorocznego programu minigrantów ArcelorMittal Poland „Działamy lokalnie”.

– Tym biegiem chcemy rozbiegać Nową Hutę, gdyż tereny do uprawiania sportów mamy super, ale dzielnica jest zapomniana i mało rozreklamowana wśród pozostałych mieszkańców Krakowa – mówiła Agnieszka Dziedziniewicz ze stowarzyszenia I Ty Możesz Być Wielki. 16 września br. dystans 5 kilometrów pokonało 350 biegaczy.

Wykład na temat dziedzictwa kulinarnego Małopolski rozpoczął cykl „Na widelcu Zdrowia” skierowany do uczestników Nowohuckiej Akademii Seniora. Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty aktywizuje seniorów m. in. poprzez działania edukacyjne, dotyczące zdrowego odżywiania. W programie znalazło się wiele edukacyjno-kulinarnych atrakcji, jak spotkania z lokalnymi producentami żywności, wizyta na targu i wyjazd do pstrągarni w Ojcowie.

XII Mistrzostwa Polski Psów Ratowniczych zorganizowane przez Sekcję Psów Ratowniczych WOPR w Dąbrowie Górniczej odbyły się 8 września na plaży głównej zbiornika wodnego Pogoria III. Do zawodów stanęło 15 par – pies ratowniczy i jego przewodnik.

Dzięki grantowi z ArcelorMittal Poland również uczyliśmy przebywających na plaży jeziora Pogoria III bezpiecznego zachowania nad wodą, a osoby chętne mogły brać udział w treningach jako pozoranci – mówi Anna Habrajska-Wackermann, kierownik Sekcji Psów Ratowniczych WOPR w Dąbrowie Górniczej.

Głównym obszarem działalności Dąbrowskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Serca” jest prowadzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej dla 60 dorosłych osób z niepełnosprawnościami. „Kocioł Matki Natury” to innowacyjny program terapeutyczno-edukacyjny, oparty na naturalnych i ekologicznych produktach w duchu zdrowia ciała.

Karioka Girls Rock Camp to długofalowy projekt edukacyjny w Krakowie, polegający na organizowaniu muzycznych obozów dla dziewcząt, podczas których nie tylko uczą się one śpiewu i gry na instrumentach, ale co niemniej ważne, zdobywają pewność siebie i spełniają marzenia o występie na scenie. W pięciodniowych warsztatach 17 uczestniczek, w tym również z Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Parkowa”, uczyło się gry na instrumentach i pisania tekstów.

Ochotnicza Straż Pożarna Trzebiesławice zakupiła agregat prądotwórczy trójfazowy oraz fantom ratowniczy z defibrylatorem szkoleniowym.

– Do tej pory do ćwiczeń wykorzystywaliśmy fantom, pożyczany od osoby prywatnej. Mając swój sprzęt będziemy mogli prowadzić zajęcia systematycznie oraz dla większej grupy mieszkańców, np. dla dorosłych – mówi Karolina Tkaczyk, strażak i przewodnicząca Komisji Rewizyjnej OSP Trzebiesławice.


– Nasz program grantowy jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców poprzez wspieranie tych organizacji i stowarzyszeń, które działają lokalnie i dostrzegają potrzeby najbliższego otoczenia. W tegorocznej edycji bardzo pozytywnie zaskoczyła nas różnorodność form działania przedstawionych projektów, które obejmują wszystkie grupy wiekowe mieszkańców i jednocześnie jak najbardziej wpisują się w cele naszych działań jako firmy odpowiedzialnej społecznie: ekologię, sport i społeczną integracjępodkreśla Karolina Muza-Adamiec szef Biura Odpowiedzialności Biznesu ArcelorMittal Poland.

Wśród innych projektów realizowanych w ramach działalności społecznej firmy możemy pochwalić się między innymi wsparciem dla Strefy Aktywności Rodzinnej przy Zespole Szkół im. J. Pawła II w Sławkowie. Jest to wspólny projekt Gminy Sławków i Zespołu Szkół.

Fundacja Nasze Dzieci ArcelorMittal Poland od kilku lat współpracuje z Fundacją Iskierka przyczyniając się do wzrostu świadomości w zakresie znaczenia profilaktyki nowotworowej u dzieci. W dniach 18-20 września, już po raz trzeci, w ramach akcji „Profilaktyka jest OK!” zostały przeprowadzone bezpłatne badania przesiewowe USG w obrębie jamy brzusznej oraz pachwin dla dzieci i młodzieży w wieku 3-17 lat. Tym razem badania przeprowadzono w Chorzowie. W ramach akcji przebadanych zostało 300 dzieci. W 21 przypadkach wykryto zmiany wymagające dalszej konsultacji medycznej.

Fundacja Nasze Dzieci co roku promuje swoją działalność na Festiwalu Ludzi Aktywnych. 22 września na terenie Fabryki Pełnej Życia Fundacja wspierana przez wolontariuszy ArcelorMittal Poland zaproponowała dzieciom odwiedzającym Festiwal udział w tworzeniu  prac plastycznych. .

źródło: materiały prasowe firmy