ESRS przyjęte przez Parlament Europejski 

20 października 2023

Europosłowie ostatecznie poparli wprowadzenie Europejskich Standardów Raportowania Zrównoważonego Rozwoju. 

18 października europarlamentarzyści potwierdzili swoją wolę wprowadzenia Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS), które od stycznia 2024 r. obejmą swoim zasięgiem 50 000 firm. Odrzucili tym samym wniosek wzywający do wprowadzenia ograniczeń i wyłączeń, zmniejszających skalę oddziaływania ESRS.

W nawiązaniu do przyjęcia standardów przez PE, Global Reporting Initiative poinformowała, że zgodnie z oficjalnym stanowiskiem GRI i EFRAG, nowe ESRS i standardy GRI odznaczają się wysokim poziomem interoperacyjności. Definicje, pojęcia i informacje dotyczące wpływu zawarte w ESRS i GRI są w pełni zgodne w każdym możliwym obszarze.

ESRS są kluczowym elementem dyrektywy CSRD, przyjętej w listopadzie 2022 r. Kogo obejmują jej zapisy? Na co warto zwrócić uwagę w procesie raportowania ESG? O tym rozmawialiśmy podczas wspólnego webinaru Krajowej Izby Gospodarczej i Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Zapis spotkania dostępny jest tutaj >>

Z kolei 19 października GPW we współpracy z EBOiR opublikowała aktualizację dokumentu „Wytyczne do raportowania ESG. Przewodnik dla spółek notowanych na GPW” Celem dokumentu jest wsparcie emitentów w procesie raportowania danych niefinansowych zgodnych z oczekiwaniami inwestorów, co ma także istotne znaczenie w kontekście dyrektywy CSRD oraz ESRS. W proces przygotowania publikacji zaangażowani byli także eksperci Forum Odpowiedzialnego Biznesu – Robert Adamczyk, członek zarządu FOB oraz Maria Krawczyńska-Kaczmarek, członkini zarządu i dyrektorka generalna FOB. Zaktualizowany przewodnik można pobrać tutaj >>

Przygotuj swoją firmę na wyzwania ESG

Program Partnerstwa to sztandarowy program FOB – największej i najdłużej działającej w Polsce organizacji zajmującej się tematyką ESG, zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialności biznesu w kompleksowy sposób.

Program skupia liderów swoich branż, którzy dzięki udziałowi w inicjatywie i współpracy z gronem ekspertów_ek podnoszą swoje kompetencje w zakresie ESG i podejmują wspólne działania wspierające zrównoważoną transformację biznesu.

Do współpracy w ramach Programu Partnerstwa FOB zapraszamy firmy, które konsekwentnie i długofalowo prowadzą biznes w sposób odpowiedzialny, wspierając  zrównoważony rozwój. A jednocześnie traktują strategiczne podejście do czynników ESG jako narzędzie budowania przewagi konkurencyjnej.

Partnerzy Forum Odpowiedzialnego Biznesu otrzymują dostęp do specjalnego, zamkniętego portalu. W Strefie Partnerów znajdują się m.in. baza wiedzy z materiałami o najważniejszych regulacjach, trendach i narzędziach z obszaru ESG, kalendarz spotkań dla Partnerów (w tym szkoleń), współpracy międzynarodowej FOB oraz możliwości udziału w naszych projektach.

Nasza sieć skupia  organizacje, które chcą rozwijać się w oparciu o najważniejsze trendy i ekspercką, praktyczną wiedzę na tematy ważne dla biznesu.

Dowiedz się więcej, jak Twoja firma może dołączyć do grona Partnerów FOB >>