Znamy zwycięzców V edycji konkursu „Stena Circular Economy Award”

13 kwietnia 2022

Dotyczy firmy: Allegro, IKEA, Kaufland Polska, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań,

Właśnie ogłoszono wyniki piątej edycji konkursu „Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego”. Nagrodzone oraz wyróżnione firmy, m.in. IKEA, Kaufland, Allegro pokazują, że w zgodzie z ideą GOZ można i trzeba działać już dzisiaj. Podczas finału, zorganizowanego w centrum Warszawy i transmitowanego online, nagrodzono także studentkę Uniwersytetu Warszawskiego.

Gospodarka Obiegu Zamkniętego to koncepcja polegająca na racjonalnym i efektywnym wykorzystaniu zasobów, ograniczaniu niekorzystnego wpływu wytwarzanych produktów na środowisko, a także zawracaniu materiałów do obiegu i minimalizacja ich strat. Koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym staje się kluczowym modelem dla przedsiębiorstw pomagającym osiągnąć cele ekoefektywności i przynoszącym realne korzyści – dwa miliony nowych miejsc pracy w UE, 600 mln euro oszczędności dla europejskich przedsiębiorstw i zmniejszenie emisji CO2 od 2 do 4% rocznie.

Najlepsze działania i pomysły 2021 roku

Pierwsze miejsce w kategorii „Przedsiębiorcy – praktyka” otrzymały dwie firmy ex aequo: IKEA Retail oraz Kaufland. Celem projektu „Oddaj i Zyskaj” wdrożonego przez IKEA Retail było zachęcenie konsumentów do przemyślanych zakupów. Klienci otrzymali szansę, aby dać drugie życie swoim meblom poprzez ich odsprzedaż w sklepach IKEA lub decydując się na zakup mebli używanych w działach circular hub. Kaufland natomiast stawia na rozwiązania polegające na wykorzystaniu materiału obecnego już w obiegu. Sieć wprowadziła do sprzedaży m.in. torby wykonane w 80% z folii pochodzącej z własnych sklepów, a przy wytwarzaniu produktów marek własnych (K-Classic, Newcential, Spice&Soul) wykorzystuje od 50% do 100% surowców wtórnych.

Dodatkowo w tej kategorii przyznano wyróżnienie firmie EcoBean za odzyskiwanie i wydłużanie cyklu życia produktu – zarówno w kontekście innowacji procesowej, jak i produktowej.

Jako najlepszą inicjatywę w kategorii „promocja idei GOZ” jury nagrodziło WoshWosh za działania mające na celu poszerzanie świadomości na temat cyrkularności zarówno w społeczeństwie, jak i w biznesie.

Wyróżnienie za działania promujące GOZ otrzymała firma Allegro.pl za projekt „Opakowanie dobre z natury”, wprowadzający ponad 571 000 eko opakowań, pochodzących w 100% z recyklingu i posiadających certyfikat FSC.

Spośród projektów zgłoszonych przez studentów jury wybrało pomysł Agnieszki Chmury (Uniwersytet Warszawski) za projekt „Klaster cyrkularny”, przedstawiający ideę porozumienia podmiotów publicznych, prywatnych i społecznych w celu wdrożenia zasad gospodarki cyrkularnej. Realizacja założeń klastra pozwoli na zaspokojenie podstawowych potrzeb obecnych i przyszłych pokoleń poprzez zwężanie, spowalnianie i zamykanie pętli materiałowych oraz energetycznych.

5 lat dobrych praktyk

Konkurs Stena Circular Economy Award został zainicjowany w 2017 roku i jest pierwszym w Polsce konkursem skierowanym do przedsiębiorstw i środowiska akademickiego, pozwalającym na wymianę pomysłów i doświadczeń w obszarze gospodarki cyrkularnej.

– Niezmiennie celem naszego konkursu jest wyróżnianie firm, które wdrażają lub promują gospodarkę obiegu zamkniętego oraz studentów z innowacyjnymi pomysłami działań GOZ. Szukamy najbardziej efektywnych, innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań w obszarze wdrażania zasad gospodarki obiegu zamkniętego. Pracując z firmami z różnych branż w Polsce, zauważamy wzrost zainteresowania modelami cyrkularnymi i widzimy ogromny potencjał w tych działaniach. Inicjując Stena Circular Economy Award zależało nam na stworzeniu platformy do wzajemnego inspirowania się i wymiany doświadczeń – mówi Aleksandra Surdykowska, PR & Marketing Manager Stena Recycling.

Nagrodą dla zwycięskich przedsiębiorstw jest możliwość wybrania z oferty Stena Recycling usługi środowiskowej lub szkoleniowej m.in. audytu środowiskowego, szkolenia środowiskowego czy dotyczącego transportu odpadów niebezpiecznych. Studenci otrzymują laptopy oraz grant w wysokości 10 000 zł na realizację zgłoszonego pomysłu.

Partnerami merytorycznymi konkursu są: Akademia Leona Koźmińskiego, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Kampania 17. Celów, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Polsko-Skandynawska Izba Gospodarcza, „Rekopol” Organizacja Odzysku Opakowań.

Źródło: inf. pras.