Drugi zjazd 19. Ligi Odpowiedzialnego Biznesu w siedzibie ERGO Hestii w Sopocie

8 lutego 2023

W weekend 21-22 stycznia 2023 r. w ramach ścieżki edukacyjnej „S” miał miejsce drugi zjazd Ambasadorów i Ambasadorek Ligi Odpowiedzialnego Biznesu. Spotkania, w których uczestniczyli studenci i studentki z całej Polski, odbyły się w siedzibie ERGO Hestii w Sopocie. Hasło przewodnie weekendu „Po drugiej stronie stoi człowiek” to swego rodzaju manifest strategii firmy.

Zjazd rozpoczął się spotkaniem z Mario Zamarripą, dyrektorem ds. zrównoważonego rozwoju ERGO Hestii, który wprowadził uczestników i uczestniczki Ligi w strategię zrównoważonego rozwoju firmy. Przedstawił także najważniejsze projekty, w które od wielu lat jest zaangażowany ubezpieczyciel.

Kolejną częścią zjazdu były warsztaty prowadzone przez Joannę Polcyn z Centrum Pomocy Osobom Poszkodowanym. Dzięki spotkaniu ambasadorzy i ambasadorki dowiedzieli się, w jaki sposób ERGO Hestia dba o dobrostan zatrudnionych. W części praktycznej uczestnicy i uczestniczki zjazdu poznali holistyczne podejście firmy do pomocy osobom poszkodowanym. Jedna z uczestniczek zjazdu miała także okazję przespacerowania się po sali w specjalnym egzoszkielecie, wykorzystywanym w fizjoterapii i rekonwalescencji przez ERGO Hestię.

Warsztaty pod hasłem „Zmień Perspektywę” przeprowadziły Natalia Kalocińska i Angelika Stolc z Fundacji Integralia. Działalność Fundacji ma na celu przełamywanie barier wobec osób z niepełnosprawnościami – zarówno w miejscu pracy, jak i codziennych kontaktach. Co łączy Lionela Messiego, Ludwiga Beethovena i Martynę Wojciechowską? Czy do osoby niewidzącej wypada powiedzieć „do widzenia”? Dlaczego nie powinniśmy używać określenia „głuchoniemy”? Jakie są najważniejsze zasady w kontaktach z osobami o różnorodnych potrzebach? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań studentki i studenci i poznali właśnie podczas spotkania z przedstawicielkami Fundacji.

Ostatnie spotkanie pierwszego dnia zjazdu poprowadziła Karolina Greś z Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Opowiedziała o dialogu świata kultury i biznesu. Podczas warsztatów podkreślała, że o sztuce nie należy myśleć tylko jako inwestycji, ale również jako bodźcu rozwijającym kreatywność, pozwalającym się otwierać i poszerzać horyzonty. Dzięki takiemu podejściu sztuka może stać się motorem zmian społecznych. Dzień zakończył się wspólną integracją właśnie ze sztuką w tle.

W niedzielę dzień rozpoczął się od warsztatu Marty Kukowskiej, koordynatorki ds. komunikacji & ESG Stena Recycling, dotyczącego istotnej, choć często pomijanej roli zasad BHP. Kolejnym punktem programu było spotkanie z Karoliną Kanar-Kossobudzką, CSR Expert w Allegro, która opowiedziała o wolontariacie i działaniach charytatywnych podejmowanych przez firmy w czasie kryzysu humanitarnego. Podczas warsztatu uczestnicy i uczestniczki dowiedzieli się w jaki sposób odpowiedzialnie pomagać i wspierać osoby w trudnych życiowych sytuacjach. Ostatni warsztat pt. „Różnorodność, dostępność, zaangażowanie społeczne” miał formę dyskusji i dotyczył działań w obszarze “S”. Rozmowę poprowadziły Agata Roczniak, ekspertka ds. włączania osób z niepełnosprawnościami i Agnieszka Michalik-Stanowska – liderka sekcji strategii i partnerstw ESG w BNP Paribas.

Relację przygotowała Gabriela Torz, Ambasadorka 19. edycji Ligi Odpowiedzialnego Biznesu