Pierwsze spotkanie Ligi Odpowiedzialnego Biznesu – relacja Ambasadorki

27 stycznia 2017

Dotyczy firmy: Orange Polska,

W weekend 21 – 22 stycznia odbyło się w Miasteczku Orange w Warszawie pierwsze spotkanie Ambasadorów i Ambasadorek CSR XIII edycji Ligi Odpowiedzialnego Biznesu. Opiekunem ścieżki edukacyjnej podejmującej kwestie miejsca pracy i pracowników, była firma Orange Polska, a dwudniowe warsztaty odbyły się w siedzibie firmy. Zachęcamy do zapoznania się z relacją ze spotkania przygotowaną przez  jedną z nowych Ambasadorek – Jowitę Wieleszczyk.

Dzień pierwszy

Pierwszy dzień rozpoczął się warsztatem wprowadzającym w tematykę CSR. Warsztat  poprowadziła Marzena Strzelczak, Dyrektorka Generalna, Członkini Zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się więcej na temat działań realizowanych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Kolejne szkolenie poprowadziły: Marcelina Pytlarczyk z działu Komunikacji Korporacyjnej i CSR oraz Monika Szczęsna, Kierownik Wydziału Rozwoju Pracowników z Orange Polska. Początkowo Marcelina zaprezentowała nam 4 filary strategii CSR firmy: bezpieczna sieć, integracja cyfrowa, czyste środowisko, ciekawy zespół. Po krótkim wprowadzeniu warsztat kontynuowała Monika Szczęsna, która opowiedziała o gamifikacji jako narzędziu komunikacji i budowania zaangażowania. Poznaliśmy założenia oraz przebieg gry Miasto Orange. Dowiedzieliśmy się, jak wykorzystywać mechanizmy gier w celu realizacji projektów. Jako uczestnicy byliśmy zafascynowani innowacyjną metodą i zgodnie stwierdziliśmy, że jest to świetny sposób do wyzwolenia kreatywności w zespole, a także połączenia rozrywki z pracą i tworzeniem nowych rozwiązań.

Podczas obiadu mieliśmy dodatkową okazję porozmawiać z Moniką na temat przedstawionego rozwiązania oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Po posiłku przyszedł czas na bliższe poznanie się poprzez różne gry oraz prezentacje Ambasadorów. Kolejnym punktem dnia był Podwieczorek przy CSR, który spędziliśmy w towarzystwie Sylwii Lewandowskiej-Akhvlediani z Progressive Partners. Sylwia opowiedziała nam o sobie, o leadershipie i przekraczaniu barier, a także o początkach społecznej odpowiedzialności w Polsce, gdy w świadomości przedsiębiorców kształtowała się ona jako science fiction. Następnie zachęciła nas do dzielenia się swoimi przemyśleniami. Dyskusja była ciekawa, każdy mógł wyrazić swoje zdanie oraz zadać Sylwii pytania na nurtujące tematy. Po Podwieczorku udaliśmy się na kolację połączoną z integracją.

Dzień drugi

zaczął się od wprowadzenia Ambasadorów w zagadnienia związane z programem LOB. Tę część poprowadziła Marta Górska, Koordynatorka Ligi Odpowiedzialnego Biznesu. Po wstępie wzięliśmy udział w grze symulacyjnej „Trampki z Chin”, przygotowanej przez Martę Roskowińską oraz Monikę Szewczyk z Fashion Revolution Poland. W ramach gry mieliśmy okazję wczuć się w rolę pracowników fabryki, którzy musieli wyprodukować sportowe obuwie po bardzo zaniżonych cenach rynkowych, myśląc jednocześnie o zarobieniu wystarczającej ilości pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Symulacja dała nam do myślenia, w jaki sposób żyją pracownicy fabryk produkujących odzież i obuwie, a także jakie instynkty zaczynają nimi kierować, gdy w grę wchodzi kwestia przetrwania. Próbowaliśmy się zastanowić, jak my, jako konsumenci możemy wpłynąć na firmy odzieżowe, aby postępowały odpowiedzialnie.

Następnym etapem był warsztat dotyczący wolontariatu pracowniczego, przygotowany przez Karola Krzyczkowskiego z Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Poznaliśmy definicje i stereotypy dotyczące wolontariatu, a także badania opinii publicznej związane z tematem. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób firmy mogą angażować swoich pracowników w wolontariat pracowniczy. Na sam koniec mieliśmy okazję podsumować dwudniowe wydarzenie: nasze odczucia, przyrost wiedzy, nowe znajomości, a także podzielić się wstępnymi pomysłami na działania w ramach programu Ambasadorów. Zgodnie stwierdziliśmy, że jesteśmy bardzo grupą różnorodną grupą, z odmiennym bagażem doświadczeń. Jednak naszym spoiwem jest koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu oraz chęć zarażania innych tą ideą.

Z niecierpliwością czekamy na następny zjazd, który odbędzie się już w marcu!

Relację ze spotkania przygotowała Ambasadorka Jowita Wieleszczyk.