Stanowisko Servier Polska w sprawie decyzji Ministra Zdrowia o usunięciu iwabradyny z listy leków refundowanych

11 lutego 2009

Dotyczy firmy: Servier Polska,

Firma Servier Polska z uwagą zapoznała się z decyzją Ministra Zdrowia, dotyczącą usunięcia iwabradyny z listy leków refundowanych, którą otrzymaliśmy w dniu 20.11.2008 r.

Decyzja ta nie oznacza jeszcze zaprzestania refundacji iwabradyny, lecz stanowi podstawę do aktualizacji listy leków refundowanych. Dlatego do czasu wejścia w życie nowej listy iwabradyna jest nadal lekiem refundowanym.

Znając oparte na dowodach naukowych korzyści dla pacjentów, jakie wynikają ze stosowania tego leku, jesteśmy przekonani, że istnieją podstawy merytoryczne, by był on dostępny dla pacjentów już leczonych jak i tych, którzy w przyszłości będą potrzebować tego innowacyjnego preparatu. Zdecydowaliśmy więc, że będziemy się odwoływać od tej decyzji.

Iwabradyna jest lekiem, którego skuteczność i bezpieczeństwo zostało potwierdzone przez Europejską Agencję do spraw Leków (EMEA). Iwabradyna jest dopuszczona do obrotu w 84 krajach świata. W Europie jest refundowana w 21 krajach: m.in. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, a także Czechach, Słowacji, Łotwie. 20 europejskich agencji leków lub instytucji do tego powołanych pozytywnie zarekomendowało wprowadzenia iwabradyny na listy refundacyjne w tych krajach. Lek znajduje się w zaleceniach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, dotyczących choroby wieńcowej.

Stanowczo stwierdzamy, że w kategorii obciążenia budżetu NFZ, rzeczywiste dane o poziomie refundacji są całkowicie odmienne niż te pojawiające się w informacjach medialnych. Według niezależnego źródła IMS koszt dla płatnika publicznego w okresie od stycznia do września 2008 to 1,5 mln zł, co stanowi zaledwie 1 % wielkości refundacji leków innowacyjnych i 0,03 % refundacji wszystkich produktów leczniczych w tym roku. Zatem wyliczenie kosztów refundacji iwabradyny przez Ministerstwo Zdrowia uważamy za zawyżone. Dlatego firma Servier jest gotowa zagwarantować Płatnikowi określony poziom wydatków związanych, z iwabradyną, powyżej którego to producent będzie pokrywał koszty refundacji. Już wcześniej wystąpiliśmy z propozycją porozumienia kwotowego do Ministerstwa Zdrowia, które zagwarantuje pewność budżetową Płatnikowi.
Nie otrzymaliśmy jednak żadnej odpowiedzi w związku z naszą propozycją.

Intencją firmy Servier Polska jest dostarczanie pacjentom i lekarzom skutecznych i bezpiecznych leków. Firma Servier będzie kontynuować działania, aby zapewnić dostępność iwabradyny polskim pacjentom tak jak ma to miejsce w innych krajach Unii Europejskiej.

Przedstawicieli mediów zachęcamy do kontaktu z firmą we wszelkich sprawach związanych z działalnością Servier Polska.