Silne zaangażowanie Henkel Polska na rzecz społeczności lokalnych

9 grudnia 2023

Dotyczy firmy: Henkel Polska,

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza Henkel Polska podsumował efekty swojego programu wolontariatu pracowniczego i programu społecznego zaangażowania marek Social Partnerships.  W 2023 roku w ciągu trzech kwartałów firma zrealizowała 157 projektów społecznych na kwotę blisko 4,9 mln zł.

Wolontariackie wsparcie lokalnych społeczności jest jednym z kluczowych elementów strategii zrównoważonego rozwoju Henkla. Nieustanne zaangażowanie pracowników firmy, zarówno tych aktywnych zawodowo, jak i tych, którzy przeszli na emeryturę, stanowi fundament sukcesu wielu inicjatyw z zakresu wolontariatu pracowniczego. To dzięki ich oddaniu i pasji program niesie realną pomoc i  przyczynia się do poprawy jakości życia wielu ludzi.

Tegoroczne sukcesy projektu MIT 

Henkel realizując inicjatywy pracownicze w ramach programu wolontariatu MIT, przeznacza na pomoc darowizny finansowe i rzeczowe. Ponadto firma oferuje pracownikom możliwość korzystania z dodatkowych dni płatnego urlopu, co ułatwia im zaangażowanie się osobiście w realizację tych inicjatyw. Pracownicy mają swobodę wyboru między realizacją własnych projektów a uczestnictwem w projektach, które zostały zainicjowane przez firmę. Obszary wsparcia, w których wolontariusze Henkla realizują projekty to edukacja, ochrona zdrowia, kultura, ekologia i kultura fizyczna. W tym roku w ramach samego programu MIT zostały zrealizowane 83 projekty zgłoszone przez pracowników na rzecz lokalnych społeczności na kwotę  ponad 1 mln zł.

Marki społecznie zaangażowane – darowizny

Drugim filarem charytatywnych inicjatyw Henklu jest program Social Partnership – społecznego zaangażowania marek. Skupia się on głównie na udzielaniu wsparcia w postaci darowizn produktowych, dostępnych również na wniosek pracowników. W roku 2023 zrealizowane zostały 74 społeczne projekty, zgłoszone przez pracowników, a łączna wartość darowizn finansowych i rzeczowych firmy i jej marek osiągnęła kwotę blisko 3,9 mln złotych.

Jednym z przykładów inicjatyw wolontariackich jest projekt Let’s talk! – zapewniający wsparcie zakupu nowoczesnej pracowni języka angielskiego dla Szkoły Podstawowej nr 3 w Raciborzu. Dzięki grantowi w wysokości 12 900 zł  szkoła będzie mogła wyposażyć klasę w elementy przystosowane również do potrzeb dzieci z zespołem Aspergera i autyzmem.

„Welcome Home” w Polsce 

Działania w zakresie wolontariatu wspierające społeczności lokalne obejmują również dedykowane projekty mieszkaniowe i remontowe. W ramach zainicjowanego w 2016 roku programu społecznej odpowiedzialności biznesu „Welcome Home” pracownicy firmy z całego świata każdego roku mogą zgłosić się na ochotnika do kilku nowych projektów budowlanych lub remontowych, realizowanych we współpracy z renomowanymi organizacjami pozarządowymi, takimi jak Habitat for Humanity.

Kluczowym celem „Welcome Home” jest poprawa warunków życia ludzi poprzez odnowę i budowę domów, szkół lub placów zabaw. Inicjatywa zakłada także osobisty udział i pomoc wolontariuszy. Henkel wspiera działania wolontariackie „Welcome Home” poprzez darowizny produktów z szerokiego portfolio produktów do budowy i renowacji.

25-lecie MIT i historia idei

Program wolontariatu pracowniczego Henkla „Make an Impact on Tomorrow” (MIT) to długoletni projekt, który obchodził w tym roku swoje 25-lecie. Został zainicjowany w 1998 roku, a  Henkel był jedną z pierwszych niemieckich firm, które uczyniły wolontariackie zaangażowanie pracowników kluczowym elementem kultury organizacyjnej i swojej strategii działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Przez cały ten czas Program MIT był nie tylko integralną częścią kultury korporacyjnej Henkla, ale także potężnym narzędziem zmieniającym świat. Świadczy o tym imponujący wynik w skali globalnej – ponad 17 300 zrealizowanych projektów, które poprawiły warunki życia w ponad 100 krajach na całym świecie.

–  Jesteśmy dumni z tak dużego dorobku programu wolontariackiego, a jednocześnie pełni optymizmu – patrzymy  w przyszłość, gotowi wspólnie z pracownikami realizować wizję budowania lepszego jutra dla wszystkich. I za tę szczególną gotowość i zaangażowanie chciałabym podziękować naszym pracownikom, szczególnie przy okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, bo to też ich święto. Jesteśmy przekonani, że wolontariat jest siłą napędową zaangażowania społecznego, a każde takie osobiste poświęcenie może naprawdę wiele zmienić w życiu wielu ludzi. Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej, polskiej – mówi  Karolina Szmidt, prezeska zarządu i dyrektorka ds. personalnych w Henkel Polska.

Źródło: inf. pras.