Sanofi proekologicznie dla Rzeszowa

11 kwietnia 2017

Dotyczy firmy: Grupa Sanofi,

Sanofi, partner strategiczny Forum Odpowiedzialnego Biznesu w swoich działaniach podejmuje starania na rzecz ograniczenia wpływu działalności produkcyjnej na środowisko naturalne. To podejście jest realizowane także w przypadku Zakładu Produkcji i Dystrybucji Leków w Rzeszowie, zajmującego się produkcją m.in. dermokosmetyków, gdzie wprowadzane są nowe rozwiązania mające na celu ograniczenie zużycia zasobów naturalnych.

– Dbałość o środowisko, troska o otoczenie oraz jego mieszkańców to jeden z filarów działalności Sanofi. Dotyczy to również fabryki Sanofi w Rzeszowie, która w 2015 roku została zmodernizowana z wykorzystaniem proekologicznych technologii. Podczas produkcji leków OTC oraz dermokosmetyków na szeroką skalę, dbamy m.in. o odpowiedzialne zużycie energii czy redukcję śladu węglowego. Nieustannie poszukujemy też nowych rozwiązań, które pozwolą na prowadzenie naszej działalności w zgodzie ze środowiskiem – powiedział Marek Ruchała, Dyrektor Zakładu Produkcji i Dystrybucji Leków Sanofi w Rzeszowie.

Jednymi z ważniejszych działań proekologicznych wdrażanych podczas produkcji kosmetyków jest zarządzanie zasobami wody, czyli optymalizacja jej zużycia poprzez zastosowanie Auerów, czyli systemów przechowywania mas kosmetycznych w jednorazowych workach, znajdujących się w stelażach wielokrotnego użytku. Dotychczas, masy kosmetyczne przechowywane były w plastikowych kontenerach o pojemności 1 m3, których umycie, po przełożeniu mas kosmetycznych do tubek, wymagało zużycia bardzo dużych ilości wody. Dzięki zastosowaniu Auerów, zużycie wody zostało zmniejszone w 2016 roku o 28,2% w porównaniu do roku 2015. Wdrożenie Auerów poprawiło również wskaźnik zanieczyszczeń w ściekach (BZT5 – 21% poniżej limitu; CHZT –7% poniżej limitu; subst. ekstrahujące – 42% poniżej limitu; zawiesina ogólna – 65% poniżej limitu; azot amonowy – 96% poniżej limitu; siarczany – 88% poniżej limitu; chlorki – 92% poniżej limitu; subst. pow. czynne – 68% poniżej limitu wyznaczonego umową z MPWiK wartości wskaźników zanieczyszczeń w ściekach przemysłowych, wprowadzanych do urządzeń kanalizacyjnych), co jednocześnie przełożyło się na mniejsze zużycie wody.

Kolejną proekologiczną aktywnością podejmowaną przez Sanofi jest ograniczenie emisji CO2 do atmosfery oraz odpowiedzialne gospodarowanie zasobami. Zlokalizowany w Rzeszowie zakład zanotował zmniejszenie zużycia energii elektrycznej [kWh] o 13% w 2016 r. w porównaniu do 2015 r., przeznaczonej na wyprodukowanie 1 sztuki kosmetyków. Takie efekty osiągane są dzięki optymalizacji parametrów pracy dla HVAC, czyli odpowiednim sterowaniu parametrami powietrza (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja), adekwatnie do panującego sezonu. Ponadto, w zakładzie produkcyjnym Sanofi w Rzeszowie przeprowadzono modernizację kotłowni gazowej, dzięki której zminimalizowano straty cieplne i zmniejszono emisję CO2 o 63,1t/rok, zaoszczędzając 61 tys. zł w skali roku. Jako źródło ciepła dla centralnego ogrzewania wykorzystywany jest kocioł wodny (kondensacyjny) o mocy 1 300kW, który w przeciwieństwie do konwencjonalnego kotła pozwala zaoszczędzić dodatkową energię. Znaczenie ma również zastosowanie oszczędnych urządzeń np. wydajnych silników elektrycznych i falowników oraz systemu optymalizacji pracy dla sprężarek i chillerów. Cała fabryka wyposażona jest również w najbardziej energooszczędne oświetlenie ledowe.

źródło: materiały prasowe firmy