PZU prezentuje kompendium „Moc naszych miast”

21 kwietnia 2023

Dotyczy firmy: PZU,

Miasta ogniskują największe współczesne wyzwania klimatyczne, demograficzne, infrastrukturalne. Są dziś kluczowym miejscem testowania i wdrażania wielu proekologicznych i prospołecznych rozwiązań. Grupa PZU, lider zielonej transformacji w sektorze finansowym, udostępnia wszystkim własne kompendium wiedzy na temat najlepszych trendów i praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju miast – „Moc naszych miast”.

Grupa PZU konsekwentnie i skutecznie realizuje Strategię na lata 2021-2024, której istotną częścią jest Strategia ESG „Rozwój w równowadze”. Największy polski ubezpieczyciel szeroko uwzględnia kryteria pozafinansowe w swojej działalności oraz wspiera transformację klimatyczno-energetyczną polskiej gospodarki. Chce też inspirować i zachęcać swoich partnerów biznesowych, klientów i wszystkich Polaków do udziału w zielonej zmianie .

Tuż przed tegorocznym Dniem Ziemi (22 kwietnia) PZU prezentuje kompendium „Moc naszych miast”, chcąc podzielić się własnymi doświadczeniami oraz wiedzą uznanych ekspertów. Publikacja prezentuje współczesne wyzwania w obszarze zrównoważonego rozwoju, dotyczące miast, jak również ciekawe przykłady najlepszych praktyk w tym zakresie – zarówno z dużych metropolii, jak i mniejszych ośrodków, z Polski i ze świata.

– W Grupie PZU zdajemy sobie sprawę, że liderzy polskiej gospodarki, w tym sektora finansowego, mają ogromny wpływ na otoczenie. Chcemy rozwijać nasz biznes w sposób zrównoważony, testować różne rozwiązania, dzielić się doświadczeniem i inspirować do działania tych, którym zależy na budowaniu lepszej przyszłości. Szczególny nacisk kładziemy na wspieranie lokalnych społeczności. Dlatego obszarem, któremu w ostatnim czasie postanowiliśmy się przyjrzeć, jest funkcjonowanie miast i ich zrównoważony rozwój – mówi Joanna Gorczyca, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju w PZU.

W miastach mieszka już większa część ludzkości, a procesy urbanizacji szybko postępują. W Polsce blisko 60 proc. populacji mieszka w 979 miastach. Wdrożenie zasad zrównoważonego rozwoju w takich miejscowościach ma kluczowe znaczenie, gdyż każda pozytywna zmiana może oddziaływać tam na poprawę jakości życia dużej liczby osób. Ma również potencjał, by istotnie zredukować negatywny wpływ na środowisko i ograniczyć poważne napięcia społeczne. Wśród 17 najważniejszych celów zrównoważonego rozwoju ONZ, jedenasty dotyczy właśnie zrównoważonych miast i społeczności.

Coraz częściej lokalne społeczności angażują się we wdrażanie proekologicznych i prospołecznych rozwiązań – zarówno samorządy, jak i instytucje publiczne oraz prywatny biznes, różne organizacje społeczne, a także aktywni obywatele. Mnogość nowych pomysłów, wdrażanych w różnych aglomeracjach, stawia jednak nie lada wyzwanie przed wszystkimi, którzy chcą zrobić coś dobrego dla swojego otoczenia i współmieszkańców. Kompendium PZU „Moc naszych miast” ma pomóc miejskim społecznościom i wskazać, jakie rozwiązania już sprawdziły się w praktyce, podpowiedzieć, jak i we współpracy z kim je wdrażać. Ułatwiają to konkretne przykłady miast w Polsce i za granicą oraz komentarze dzielących się swoją wiedzą menedżerów PZU i znanych ekspertów w zakresie zrównoważonego rozwoju, m.in. architektki Aleksandry Gordowej, redaktora naczelnego serwisu Energetyka24 Jakuba Wiecha, dr. Sebastiana Szklarka z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN czy Wioletty Fabryckiej, członkini Polish Green Building Council i ekspertki programu Climate Leadership.

Kompendium jest podzielone na pięć obszarów tematycznych. Wzięto pod uwagę kwestie organizowania włączającej przestrzeni miejskiej, zarządzania energią, zasobami wodnymi, transportu oraz gospodarki odpadami i wtórnego obiegu. Co ważne, analizę wyzwań i trendów w każdym z tych obszarów uzupełniają konkretne przykłady dobrych praktyk. Jak urządzić ogrody warzywno-owocowe na dachu fabryki, wykorzystać wodę z miejskich basenów do mycia ulic lub zbierany zimą śnieg do chłodzenia dużego szpitala – te i wiele innych ciekawych rozwiązań podpowiada kompendium PZU.

– Przygotowując publikację „Moc naszych miast”, chcieliśmy przede wszystkim zainspirować władze samorządowe i mieszkańców miast do podjęcia wyzwania zmiany ich najbliższego otoczenia na lepsze i pomóc im zrobić pierwszy krok. Nie brak przykładów, kiedy początkowo małe oddolne inicjatywy przeradzały się w duże projekty i wywarły istotny pozytywny wpływ. Chcemy, żeby nasze kompendium było przewodnikiem dla każdego, kto zechce działać na rzecz swojej społeczności i środowiska naturalnego – podkreśla Joanna Gorczyca.

Kompendium „Moc naszych miast” można pobrać na stronie https://www.pzu.pl/grupa-pzu/zrownowazony-rozwoj w zakładce „Publikacje”.

Źródło: inf. pras.