Nowy Partner Strategiczny FOB – Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.

29 października 2012

Dotyczy firmy: Fortum Power and Heat Polska,

Do grona Partnerów Strategicznych Forum Odpowiedzialnego Biznesu dołączyła firma Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.

Fortum jest fińskim koncernem energetycznym – jednym z największych producentów i dystrybutorów energii elektrycznej w krajach nordyckich. Jest też czwartym co do wielkości producentem ciepła na świecie. Poza Finlandią, Szwecją i Norwegią, inwestycje koncernu ulokowane są także w krajach bałtyckich, Polsce oraz Rosji. Inwestycje Fortum łączą w sobie poprawę efektywności energetycznej oraz ograniczanie emisji szkodliwych substancji. Dzięki temu w 2011 roku ponad 86 proc. produkowanej przez koncern energii na terenie Unii Europejskiej było wolne od emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Fortum zatrudnia obecnie około 10 500 osób. W 2011 r. obroty Fortum osiągnęły 6,16 mld euro, a zysk operacyjny przekroczył 2,4 mld euro. Akcje Fortum notowane są na giełdzie NASDAQ OMX w Helsinkach. W Częstochowie koncern uruchomił w 2010 r. najnowocześniejszą elektrociepłownię w tej części Europy.

Celem Fortum jest wytwarzanie energii poprawiającej jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń. Firma dostarcza zrównoważonych rozwiązań, które odpowiadają na potrzeby związane z ograniczeniem emisji, efektywnym wykorzystaniem zasobów oraz bezpieczeństwem energetycznym, przynosząc jednocześnie wysokie zyski akcjonariuszom. Fortum chce być prekursorem rozwoju przyszłego systemu energetycznego – Gospodarki Solarnej.

Misja Fortum określa  zaangażowanie firmy w zrównoważony rozwój, który jest realizowany w trzech obszarach: ekonomicznym, środowiskowym i społecznym. Wartości Fortum – odpowiedzialność, kreatywność, szacunek i uczciwość – tworzą podstawę wszystkich działań firmy.

Odpowiedzialność ekonomiczna oznacza dla Fortum konkurencyjność i efektywne wytwarzanie niskoemisyjnej energii, m.in. poprzez skojarzoną produkcję energii cieplnej i elektrycznej. Stanowią one realną wartość dla  akcjonariuszy. Z myślą o nich firma monitoruje realizację celów w raportach okresowych oraz opisuje postępy w Raporcie Rocznym Fortum oraz Raporcie Zrównoważonego Rozwoju.

Troska o środowisko naturalne stanowi ważny element  polityki Fortum w zakresie redukcji negatywnego wpływu działalności firmy na otoczenie. Fortum stawia na wydajne i oszczędne wykorzystanie zasobów naturalnych, wykorzystanie odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł energii oraz stosowanie nowoczesnych i efektywnych technologii. Długoterminowym celem  Fortum jest stanie się spółką energetyczno-ciepłowniczą nie emitująca dwutlenku węgla.

Będąc firmą odpowiedzialną społecznie, Fortum dąży do doskonałości w realizacji zasad zrównoważonego rozwoju oraz byciu dostawcą energii dla przyszłych pokoleń. Z tego powodu firma wspiera organizacje i społeczności w krajach, w których prowadzi swoją działalność. Program sponsoringu koncentruje się na ludziach młodych, środowisku i lokalnych społecznościach. Fortum prowadzi też ścisłą współpracę z  wyższymi uczelniami w obszarze projektów badawczo-rozwojowych. Ponadto wraz z uniwersytetami firma śledzi główne globalne trendy w technologii.

Założenia zrównoważonego rozwoju w Fortum realizowane są zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz organizacji. Wszyscy pracownicy Fortum przestrzegają zasad Kodeksu Etycznego Fortum, które definiują relacje międzyludzkie, postępowanie w biznesie oraz dbanie o majątek firmy. Kodeks opiera się na wspólnych wartościach Fortum i został zatwierdzony przez Zarząd. Dokumentem, który zapewnia realizację zasad zrównoważonego rozwoju na zewnątrz jest Kodeks Postępowania dla Dostawców Fortum, który został stworzony na bazie Kodeksu Etycznego. Określa on normy etyczne w relacjach biznesowych w czterech obszarach: zasady prowadzenia działalności, prawa człowieka, standardy pracy i środowisko. Dokument zawiera podstawowe wymagania, które Fortum stawia swoim dostawcom, a które są zdefiniowane na bazie dziesięciu zasad ONZ Global Compact.

W swojej działalności w Polsce firma Fortum jest szczególnie dumna ze współpracy z organizacjami i fundacjami na rzecz lokalnych społeczności, głównie na Śląsku. Realizuje programy wyrównujące szanse dzieci i młodzieży będących w trudnej sytuacji życiowej, wspierając ich w rozwoju talentów i realizacji marzeń. W 2012 roku firma wraz z Fundacją „Ulica” zrealizowała m.in. programy „Fortum dla Śląskich Dzieci” oraz „Z Hałdy do Skandynawii”.  W październiku br. przyznała najbardziej utalentowanym młodym Ślązakom 39 stypendiów w kategoriach: muzycznej, plastycznej, dziennikarskiej i fotograficznej.

Kolejnym programem skierowanym do dzieci i młodzieży jest Gra Energetyczna, czyli autorski program edukacyjny, którego celem jest popularyzowanie wiedzy na temat energii i ekologii. Podczas rozgrywki, uczestnicy muszą wykazać się wiedzą i kreatywnością dotyczącą zarówno powstawania czystej energii, jak i efektywnego jej wykorzystywania. Gra nie jest nastawiona na rywalizację, lecz wspólne szukanie rozwiązań.

Z myślą o edukacji młodych pokoleń, specjaliści Fortum wraz zWrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli opracowali Scenariusze Energia Edukacji. Są to konspekty lekcji kierowane do nauczycieli przyrody w klasach IV, V i VI szkół podstawowych. Dzięki zajęciom prowadzonym na bazie tych konspektów uczniowie mają szansę poznać podstawowe zagadnienia związane z energetyką, w tym m.in. definicję energii czy sposoby jej produkcji. Scenariusze pomagają również poznać bardziej skomplikowane procesy z dziedziny energetyki takie jak działanie systemu ciepłowniczego.

Od kilku lat pracownicy Fortum wybierają organizację społeczną, której przekazują dotację finansową. W ramach programu świąteczna Darowizna Fortum, pracownicy firmy w drodze głosowania wybierają organizację, którą chcieliby wspierać. Dzięki temu możliwe było spełnienie marzeń kilkunastu podopiecznych Fundacji „Dziecięca Fantazja” dotkniętych ciężkimi chorobami.

Przy współpracy z organizacją Hand in Hand Fortum realizuje dwuletni program wsparcia dla wioski Manathal w Tamil Nadu w Indiach. Skorzysta z niego około 1000 mieszkańców. Jego cele to: przeciwdziałanie zatrudnianiu dzieci, poprawa jakości edukacji publicznej, zwalczanie niedożywienia dzieci, ale również inicjowanie działań w kierunku przedsiębiorczości oraz edukowanie mieszkańców w obszarze gospodarki odpadami. Postępy programu są regularnie monitorowane. W tym celu, w październiku b.r., grupa pracowników Fortum wybrała się do Indii, aby na własne oczy zobaczyć efekty pracy organizacji Hand in Hand w wiosce Manathal w Tamil Nadu.

W celu pogłębienia wiedzy na temat Polityki Zrównoważonego Rozwoju Grupy Fortum zapraszamy na stronę internetową www.fortum.com/sustainability oraz do zapoznania się z Raportem Rocznym firmy.

Źródło: informacja własna