CSR w Davos

31 stycznia 2011

Niemal dwa lata po upadku Lehman Brothers, światowi przywódcy i liderzy biznesu spotkali się w Davos. Jak stwierdził CEO firmy Nestle, „To nie był kryzys finansowy, tylko kryzys wartości, chciwość zastąpiła ambicje, a arogancja pewność siebie”.

W dniach 26-30 stycznia 2011 r. w Davos w Szwajcarii odbyło się Światowe Forum Ekonomiczne. Spotkaniu brakowało jasnej myśli przewodniej, największym zmartwieniem były szanse przetrwania ożywienia gospodarczego w Azji, Brazylii, Stanach Zjednoczonych i Niemczech.

Stwierdzenie CEO Nestle rozpoczęło dyskusję na temat CSR-u i tego, że obecnie biznes musi odejść od sposobu myślenia panującego w erze Miltona Friedmana. CEO Pepsico, Indra Nooyi, powiedziała: „Korporacja ma obowiązek dbania o społeczeństwo, nie jest maszyną do tworzenia indywidualnych zysków bez wzięcia na siebie odpowiedzialności”. Pepsico rozpoczęła inicjatywę Performance with Purpose, w ramach której dokonano zakupu marki Quaker Oats (płatki owsiane) i Tropicana (napoje). Jest to częścią strategii zmiany wizerunku firmy z producenta tzw. „śmieciowego jedzenia” (ang. junk food), na firmę dbająca o zdrowie konsumenta. Firma podjęła również zobowiązania na rzecz środowiska: program całkowitego ograniczenia odpadów do 2020 r. Path to Zero i program nie korzystania z paliw kopalnych do 2023 roku.

Obecny na Forum Michael Porter stwierdził, że firmy powinny zacząć myśleć o wspólnej wartości, czyli odpowiadanie na problemy społeczne związane z bezpieczeństwem, środowiskiem, wodą i dobrobytem pracowników. Według Portera nie ma konfliktu pomiędzy tworzeniem wspólnej wartości a wypracowywaniem długoterminowych zysków dla akcjonariuszy firmy. Profesor zaznaczył też, że istnieje różnica pomiędzy wspólna wartością a CSR-em: „Nie chodzi tutaj o wypracowywanie zysku przez firmę, a dopiero potem zainteresowanie się CSR-em. W tworzeniu wspólnej wartości nie ma filantropii”.

Jedna sesja Forum poświęcona była zintegrowanemu raportowaniu – zastanawiano się, w jaki sposób przebudować raportowanie firm, aby zawierały się w nim najważniejsze kwestie społeczne, środowiskowe i etyczne. Sesję moderował Profesor z Yale Daniel Esty, a uczestniczyli w niej Dennis Nally – PWC International Chairman, Rolf Nonnenmacher – KPMG Europe Co-Chairman, James H. Quigley – Global CEO w Deloitte i James S. Turle, Chairman i CEO w Ernst & Young. Przed rozpoczęciem dyskusji swoje prezentacje przedstawili Richard Samans, dyrektor Światowego Forum Ekonomicznego i  Ernst Ligteringen – GRI Chief Executive.

W Davos podkreślono silną pozycję Chin i Indii na światowym forum gospodarczym i politycznym, podniesiono kwestie problemów w Afryce Północnej oraze kłopoty gospodarcze.

Źródło: Justmeans