Czym skorupka za młodu… czyli CSR w wykonaniu braci studenckiej

14 sierpnia 2015

Dziesięciolecie Ligi Odpowiedzialnego Biznesu obchodziliśmy rok temu. W 2015 roku patrzymy na program jak na ważną część historii Forum Odpowiedzialnego Biznesu i w ogóle CSR w Polsce. Wielu “wychowanków” LOB stało się liderami zmian w swoim otoczeniu, na uczelni czy w miejscu pracy. Program przyczynił się do upowszechniania tematu odpowiedzialnego biznesu a z biegiem lat miał też wpływ na kadry menedżerskie w Polsce i zainteresowanie problematyką CSR.

Realizowany od ponad 11 lat program edukacyjny Liga Odpowiedzialnego Biznesu od początku kierowany jest głównie do studentów i studentek z całej Polski, choć coraz częściej angażują się w niego także uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Zawsze skupiał osoby aktywne, ambitne, z pasją i poczuciem misji. Rekrutował te najbardziej zaaganżowane w szeregi tzw. Liderów Ligi Odpowiedzialnego Biznesu, a następnie do grona Ambasadorów CSR. Studenci reprezentujący uczelnie i organizacje studenckie z całej Polski, upowszechniają jego idee w swoich lokalnych środowiskach. W pierwszej edycji było ich 15, do dziś – ponad 200 ambasadorów.

Liga Odpowiedzialnego Biznesu to również praktyczny przykład tego, czym w istocie jest “15 lat partnerstwa na rzecz CSR”, które FOB wraz z organizacjami partnerskimi świętuje w tym roku. Program został zainicjowany w kwietniu 2004 roku we współpracy FOB z 3 kołami naukowymi: Kołem Naukowym Biznesu Odpowiedzialnego Społecznie „BOSS” z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, Kołem Naukowym CSRtywni z Uniwersytetu Łódzkiego, Kołem Naukowym „Strateg” przy Uniwersytecie Gdańskim. Każda edycja LOB przyciąga kolejnych sympatyków społecznej odpowiedzialności biznesu, praktyków i teoretyków, przedstawicieli biznesu, którzy chcą współdziałać na rzecz CSR. O jego rozwoju świadczy zasięg – na przełomie 2009/2010 roku LOB miał około 3000 odbiorców, w ostatnich edycjach było ich już około 10 000.

Nic w tym dziwnego, mają z czego wybierać. W ramach funkcjonującego od początku programu Liderów/Ambasadorów CSR, studenci otrzymują dostęp do szkoleń, warsztatów i spotkań z ekspertami. Kolejni koordynatorzy kontynuują pomysły na angażowanie studentów i studentek poprzez organizację Podwieczorków przy CSR, ale też spotkania podczas dorocznej konferencji – Akademii Odpowiedzialnego Biznesu, czy udział w Konkursie wiedzy o CSR. Mapę wpływu LOB w dużej mierze tworzą inicjatywy samych studentów. Na ich realizacje mogą pozyskać fundusze w ramach programu grantowego Pracownia Działań Lokalnych LOB.

Jednak, jak zawsze, fundusze to jedno, ale drugie – chęć zmiany i osobiste zaangażowanie, wytrwałość we wdrażaniu zasad społecznej odpowiedzialności biznesu. Już czas nagrodzić tych najbardziej wytrwałych. Zgłoś kandydaturę do Nagrody “Ludzie, którzy zmieniają biznes”.