Łączy nas różnorodność! – Przewodnik po Karcie Różnorodności

Łączy nas różnorodność! – Przewodnik po Karcie Różnorodności

Autorzy: Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Data i miejsce wydania: Warszawa 2013

Dobre praktyki polskich firm w zakresie zarządzania różnorodnością, inspirujące wywiady, praktyczne wskazówki oraz informacje na temat europejskiego kontekstu Kart Różnorodności znaleźć można w pierwszym przewodniku po wdrażaniu Karty Różnorodności „Łączy nas różnorodność!” – wydanym właśnie przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, koordynatora Karty Różnorodności w Polsce.

Pobierz publikację „Łączy nas różnorodność”

Karta Różnorodności może stać się niewątpliwie pierwszym krokiem do wdrożenia oraz uporządkowania procesu zarządzania różnorodnością w organizacji. Karta nie ocenia, ale zachęca, wskazuje kierunki, edukuje, daje narzędzia. O procesie jej powstawania oraz korzyściach, jakie niesie, mogą Państwo przeczytać w publikacji. Dążyliśmy do tego, aby przewodnik po Karcie miał charakter jak najbardziej praktyczny, stąd znajdą w nim Państwo wiele opinii, komentarzy, a także dobrych praktyk konkretnych firm i organizacji – sygnatariuszy Karty w Polsce. Serdecznie zapraszam do lektury i przyłączenia się do grona sygnatariuszy oraz sympatyków Karty Różnorodności – napisała we wstępie Mirella Panek-Owsiańska, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

W publikacji znaleźć można m.in. wywiad z Minister Agnieszką Kozłowską-Rajewicz, Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania, tekst Liny Papamichalopoulou, szefowej zespołu polityki przeciwdziałania dyskryminacji i koordynacji działań na rzecz społeczności romskiej, Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości, Komisji Europejskiej, a także miniprzewodnik dla pracowników/pracownic – zarządzanie różnorodnością od kuchni.

Spis treści:

  • Geneza i europejski kontekst Kart Różnorodności,
  • Zarządzanie różnorodnością to sztuka pokonywania barier (Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocnik
  • Rządu do Spraw Równego Traktowania),
  • Zarządzanie różnorodnością w miejscu pracy – kluczowe obszary,
  • Karta Różnorodności w Polsce od A do Z,
  • Różnorodność się opłaca – korzyści dla organizacji i społeczeństwa,
  • Różnijmy się pięknie (prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich),
  • Jak zostać sygnatariuszem Karty Różnorodności,
  • Skuteczne zarządzanie różnorodnością w miejscu pracy – wskazówki sygnatariuszy Karty,
  • Pięć pytań o Kartę – perspektywa pozarządowa (Krzysztof Śmiszek, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego),
  • Zarządzanie różnorodnością w praktyce. Działania firm – sygnatariuszy Karty,
  • Źródła i inspiracje,
  • Zarządzanie różnorodnością od kuchni, czyli miniprzewodnik dla pracowników/pracownic,
  • Słownik.

Publikacja powstała w ramach Programu Edukacyjnego Karty Różnorodności, prowadzonego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Karta Różnorodności to międzynarodowa inicjatywa wspierana przez Komisję Europejską, realizowana w 12 krajach Unii Europejskiej. Karta Różnorodności jest pisemnym zobowiązaniem, podpisanym przez przedsiębiorstwo, które obliguje się do wprowadzenia zakazu dyskryminacji w miejscu pracy i decyduje się działać na rzecz tworzenia i promocji różnorodności oraz wyraża gotowość firmy do zaangażowania wszystkich pracowników i pracownic oraz partnerów biznesowych w te działania. Firmy decydujące się na implementację tego narzędzia działają na rzecz spójności i równości społecznej.

Publikacja jest krótkim przewodnikiem po Karcie Różnorodności. Opisuje jej genezę i najważniejsze obszary zarządzania różnorodnością w miejscu pracy.

Publikacja jest również dostępna w wersji angielskiej

Pliki do pobrania:

Łączy nas róznorodnosc