Zmiany klimatu w Polsce – co nas czeka w pogodzie w XXI wieku?

25 stycznia 2021

Dotyczy firmy: Santander Bank Polska,

Jak będzie się zmieniał klimat w Polsce w XXI wieku? Jakie trendy zmian będą zachodzić w wartości temperatury i wysokości opadu? Jakie będzie tempo zmian klimatu w kolejnych dekadach? To pytania, na które spróbują odpowiedzieć uczestniczki i uczestnicy konferencji online organizowanej 27 stycznia przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Udział w dyskusji weźmie Katarzyna Teter, członkini zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Podczas konferencji swoją premierę będzie miał raport „Zmiany temperatury i opadu na obszarze Polski w warunkach przyszłego klimatu do roku 2100” opracowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Najważniejsze wnioski z raportu zaprezentuje dr hab. inż. Joanna Strużewska, współautorka raportu, ekspertka Zakładu Modelowania Atmosfery i Klimatu IOŚ-PIB.

Po prezentacji raportu odbędzie się debata poświęcona przyszłemu klimatowi Polski, w której udział wezmą m.in:

  • Adam Guibourgé-Czetwertyński – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
  • dr inż. Krystian Szczepański – Dyrektor IOŚ-PIB
  • dr hab. inż. Joanna Strużewska – ekspert Zakładu Modelowania Atmosfery i Klimatu IOŚ-PIB
  • prof. dr hab. Maciej Sadowski – klimatolog, hydrometeorolog i ekspert polityki ochrony klimatu, ekspert IOŚ-PIB
  • mgr Beata Fiecek – ekspert Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny
  • Tomasz Michniewicz – ambasador kampanii „Klimat się zmienia. Zmień sposób myślenia!”
  • Katarzyna Teter – Członkini Zarządu Forum Odpowiedzianego Biznesu.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Transmisja rozpocznie się 27 stycznia o godz. 10:00 na stronie internetowej Polskiej Agencji Prasowej, na profilach Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego oraz projektu Klimada 2.0.

Klimada 2.0 to projekt realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy. Jego pełna nazwa to „Baza wiedzy o zmianach klimatu i adaptacji do ich skutków oraz kanałów jej upowszechniania w kontekście zwiększania odporności gospodarki, środowiska i społeczeństwa na zmiany klimatu oraz przeciwdziałania i minimalizowania skutków nadzwyczajnych zagrożeń”.

Źródło: mat. pras.