Artykuł ekspercki

Rozwój sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju jako szansa

15 września 2023

Artykuł dyrektorki generalnej i członkini zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu znalazł się na łamach Gazety Finansowej z 15 września 2023 r. W dodatku ESG w praktyce Maria Krawczyńska-Kaczmarek pisze o szansie, jaką stwarzają Europejskie Standardy Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) dla wszystkich podmiotów raportujących aktywność w obszarach ESG.

— Pomimo licznych wyzwań, w tym kosztów operacyjnych, związanych z rozpoczęciem procesu zbierania i raportowania danych ESG, jednolity standard raportowania ESRS oraz docelowo obowiązek weryfikacji zewnętrznej danych przyniosą w długim okresie zdecydowane korzyści. Raportujący będą w stanie w jednolity sposób dostarczać zebrane dane ESG w odpowiedzi na liczne zapytania i dla różnych użytkowników, którzy będą mieli komfort rzetelności zweryfikowanych danych, a jednocześnie możliwości porównywalności danych pomiędzy podmiotami — mówi Maria Krawczyńska-Kaczmarek.

Całość do przeczytania tutaj»

Autorzy

Maria Krawczyńska-Kaczmarek

Maria Krawczyńska-Kaczmarek

Liderka, ekspertka, menedżerka, pasjonatka, trenerka i wykładowczyni z ponad 10-letnim doświadczeniem w zakresie praktyki zrównoważonego rozwoju, CSR, ESG i zrównoważonych finansów.

Director, Sustainability and Reputational Risk w Standard Chartered Bank. Z ramienia Zarządu nadzoruje merytoryczny rozwój FOB. Od sierpnia 2023 r. do marca 2024 r. w roli dyrektorki generalnej odpowiadała za rozwój i transformację organizacji oraz zarządzanie projektami i zespołem FOB.

Aktywnie zaangażowana w rozwój i promowanie tematyki zrównoważonego rozwoju w lokalnych i międzynarodowych inicjatywach.

Od marca 2024 członkini EFRAG Banking Advisory Panel – ciała doradczego wspierającego przygotowanie sektorowych ESRS.

Członkini Grup Roboczych w ramach Platformy Zrównoważonych Finansów przy MF. Członkini Komitetu ds. ESG Krajowej Izby Gospodarczej oraz Rady Innowatorów ESG Polskiego Stowarzyszenia ESG.

Wykładowczyni i trenerka w m.in. Uczelni Łazarskiego, Szkole Głównej Handlowej, Polskiej Izbie Biegłych Rewidentów, GPW Growth, Szkole ESG, Instytucie Compliance, EY Academy of Business. Jurorka w konkursie The Best Annual Report Instytutu Rachunkowości i Podatków.

Inicjatorka, członkini założycielka i członkini Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia POLSIF – Sustainable Investment Forum Poland.

W latach 2017-2023 roku była odpowiedzialna za zarządzanie i realizację Strategii Zrównoważonego Rozwoju Banku BNP Paribas, stworzenie obszaru Sustainability w banku, wprowadzenie raportowania zintegrowanego a także rozwój obszaru zrównoważonych finansów i stworzenie centrum kompetencji w zakresie strukturyzacji zrównoważonych produktów. Inicjatorka programu Bank Zielonych Zmian. Członkini Zarządu Fundacji BNP Paribas.

Od okresie 2021-2023 r. była członkinią grupy roboczej ds. wypracowania jednolitego standardu raportowania zrównoważonego rozwoju (ESRS) dla UE (zgodnie z CSRD) w ramach prac EFRAG.

Doświadczenie zawodowe w obszarze zrównoważonego rozwoju zdobywała również m.in. w zespole Deloitte Sustainability Consulting Central Europe, gdzie odpowiadała za projekty z zakresu raportowania niefinansowego, strategiczne zarządzanie CSR/ESG i zarządzanie projektami na rzecz klientów biznesowych i instytucjonalnych na skalę Europy Środkowo-Wschodniej. Wcześniej zajmowała się CSR w Tchibo Warszawa i filantropią korporacyjną w Forum Darczyńców.

Alumna Ligi Odpowiedzialnego Biznesu. Ukończyła ekonomię na Uniwersytecie Warszawskim i zarządzanie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończyła kurs ze zrównoważonych finansów na Uniwersytecie Cambridge.

Prywatnie aktywnie zaangażowana społecznie, głęboko wierzy w synergię celów biznesowych i społecznych, z dewizą „po pierwsze człowiek”.