VIII edycja stypendiów L'Oreal Polska dla Kobiet i Nauki 2008

11 lutego 2009

28 listopada 2008r. w Warszawie pięć młodych kobiet naukowców otrzymało stypendia naukowe L’Oréal Polska dla Kobiet i Nauki przy wsparciu Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Jak co roku, od 8 lat, nagrody przyznano kobietom prowadzącym badania w dziedzinach biologiczno-medycznych. Tegoroczne laureatki w pełni oddają misję programu: pragną zmienić obraz polskiej nauki i wesprzeć zaangażowanie kobiet w jej rozwój. Każdego roku niezależne jury, w skład którego wchodzą wybitni naukowcy, z wielu ośrodków w Polsce, przyznaje 3 doktorantkom roczne stypendia w wysokości 20.000 zł, a 2 habilitantkom w wysokości 25.000 zł (wypłacane w miesięcznych ratach).

Na liście stypendystek L’Oréal Polska/UNESCO jest już czterdzieści kobiet. Prowadzą one badania w Gdańsku, Gliwicach, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.

Stypendia przeznaczone są dla kobiet zajmujących się badaniami naukowymi w zakresie medycyny i nauk biologicznych, których prace mają charakter aplikacyjny. Warunkiem przystąpienia do konkursu, zarówno dla doktorantek (granica wieku 35 lat), jak habilitantek (do 45 lat), jest końcowy etap realizacji pracy. Kandydatury oceniane są przez 11 jurorów – wybitnych autorytetów polskiego życia naukowego.

W tym roku laureatkami zostały:

Stypendia habilitacyjne:
dr Barbara Klajnert z Łodzi
dr Iwona Łakomska z Torunia

Stypendia doktoranckie:
mgr Edyta Dyguda-Kazimierowicz z Wrocławia
mgr Joanna Matyjasik ze Szczecina
mgr Katarzyna Stachowicz z Krakowa

Stypendia L’Oréal Polska dla Kobiet i Nauki przy wsparciu Polskiego Komitetu do spraw UNESCO są inicjatywą lokalną. Źródłem inspiracji była międzynarodowa umowa zawarta w Paryżu między Grupą L’Oréal i UNESCO „For Women in Science”. W jej ramach, każdego roku, w paryskiej siedzibie UNESCO, wybitne przedstawicielki świata nauki oraz młode doktorantki z pięciu kontynentów otrzymują nagrody pieniężne oraz stypendia. W ciągu 10 lat nagrody, w wysokości 100.000 USD, wręczono 57 doskonałym kobietom naukowcom, których sylwetki są nieocenionym źródłem motywacji, wsparcia i inspiracji dla kobiet na całym świecie, a międzynarodowe stypendia dla doktorantek i habilitantek 120 młodym nadziejom światowej nauki.

Lokalny, polski program przyznawania stypendiów stał się wzorem dla innych krajów. Obecnie prowadzi go już 85 filii Grupy L’Oréal. Uhonorował on, w sumie, 480 młodych kobiet-naukowców na poziomach krajowych. Stypendystki L’Oréal-UNESCO tworzą światową wspólnotę talentów naukowych, która powiększa się każdego roku.