Relacja z konferencji „Na styku biznesu i polityki: wspólne podejście do zmian demograficznych w Europie”

27 stycznia 2011

Dotyczy firmy: BASF Polska,

20 stycznia w Warszawie odbyła się konferencja „Na styku biznesu i polityki: wspólne podejście do zmian demograficznych w Europie” organizowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Przedstawiamy relację ze spotkania.

Od kilku miesięcy w ramach Inicjatywy Enterprise 2020 Collaborative Venture „Using Potential – Jointly Tackling Demographic Change in Europe” odbywa się w kolejnych państwach europejskich seminarium poświecone zagrożeniom wynikającym ze zmian demograficznych. 20 stycznia w Warszawie Forum Odpowiedzialnego Biznesu przy współpracy z niemiecką organizacją Econsense (Forum na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Niemieckiego Biznesu) zorganizowało kolejną odsłonę inicjatywy.

Spotkanie w Warszawie poświęcone zmianom demograficznym w Europie zwracało szczególną uwagę na dwie ważne kwestie demograficzne związane ze specyfiką naszego kraju. Pierwszym problemem, na który zwrócono uwagę, to godzenie życia rodzinnego i zawodowego wśród młodych rodziców, szczególnie wśród kobiet. Drugą kwestią było zatrudnianie pracowników 50+, aktywizacja osób starszych na rynku pracy i zwiększanie ich zatrudnienia. Konferencja skierowana była do szerokiego grona odbiorców – studentów, pracowników naukowych, przedstawicieli instytucji państwowych, przedstawicieli rządu, organizacji pozarządowych i biznesu. Spotkanie otworzyła Mirella Panek-Owsiańska, Prezes i Dyrektorka Generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, dr Michael Hepp, przedstawiciel firmy BASF Polska oraz Gerwig Kruspel, przedstawiciel firmy BASF SE.

Jedną z głównych części konferencji była prezentacja wyników analizy Atlasu Ryzyka Demograficznego prof. Thusneldy Tivig z Rostockiego Centrum Badań nad Zmianami Demograficznymi. Prezentacja zatytułowana „Wpływ zmian demograficznych na rynek siły roboczej w Polsce i UE” miała na celu odniesienie wyników badań do sytuacji demograficznej w Polsce.

Atlas Ryzyka Demograficznego ma na celu zachęcanie do prowadzenia dialogu pomiędzy politykami i firmami, na temat sposobu stawienia czoła wyzwaniom związanym ze zmianami demograficznymi w poszczególnych regionach Europy. Seminarium z udziałem firm oraz przedstawicieli świata polityki, nauki i społeczeństwa obywatelskiego miało miało na celu podjąć próbę odpowiedzi na pytania: „Jak politycy i firmy mogą wspólnie zapobiegać kurczeniu się liczby ludności i starzeniu się społeczeństw? Czego możemy się nauczyć od naszych sąsiadów?”.

Kolejną część spotkania stanowiła dyskusja panelowa, w której zaproszeni do dyskusji goście próbowali znaleźć odpowiedź na pytania – Jak podejść do zmian demograficznych?
Do dyskusji zaproszono: Elwirę Gross-Gołacką, Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, dr. Gerwiga Kruspela, Wiceprezesa ds. Strategii Kadrowej, BASF SE, dr Annę Kurowską z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego,
Małgorzatę Rusewicz, Dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunku Pracy w PKPP Lewiatan oraz prof. Thusneldę Tivig z Rostockiego Centrum Badań nad Zmianami Demograficznymi. Dyskusję oraz całe spotkanie prowadziła Vedrana Miljak, reprezentująca organizację econsense – Forum na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Niemieckiego Biznesu.

Ważnym elementem konferencji w Warszawie, były dwa warsztaty: „Pracownicy 50+” oraz „Jak pogodzić życie rodzinne z pracą”, podczas których uczestnicy mieli możliwość zaprezentowania swoich poglądów w zakresie przedmiotu konferencji oraz wypracowania wspólnych wniosków i propozycji. Godnym zauważenia jest fakt, iż uczestnikami warsztatów były osoby reprezentujące różne grupy, m.in. studenci, biznes, przedstawiciele szkół wyższych oraz instytucji i urzędów. Tak szerokie spektrum uczestników pozwoliło na ciekawą, dotykającą wielu różnych aspektów, dyskusję prowadzącą do interesujących wniosków.

Podsumowaniem konferencji było przedstawienie wyników prac obu grup warsztatowych oraz wypracowanych przez nie konkluzji. Obydwie grupy dostrzegły, że należy podjąć jeszcze wiele działań należy, zarówno ze strony biznesu, jak i polityków, aby móc w pełni odpowiedzialnie podejść do zmian demograficznych w Polsce.

Partnerami spotkania w Warszawie zorganizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz econsense byli: BASF, Evonik, Hitachi, Randstad, SAP oraz Vodafone. Współprowadzącą warsztat o rodzinie była przedstawicielka firmy Microsoft – Partnera Strategicznego FOB.

Zdjęcia z konferencji można obejrzeć tutaj.