Korzyści stosowania Wytycznych OECD przez przedsiębiorstwa międzynarodowe w Polsce

8 października 2009

Dotyczy firmy: Antalis Poland,

Relacja z konferencji: ”Korzyści stosowania Wytycznych OECD przez przedsiębiorstwa międzynarodowe w Polsce. Rola Krajowego Punktu Kontaktowego OECD”, 29 września 2009, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Uczestnicy:

Agata Mężyńska, Dyrektor Departamentu Informacji Gospodarczej, PAIiIZ
Martin Oxley, Derektor Generalny Business-Polish Chaber of Commerce (BPCC)
Irena Pichola, Przewodnicząca Grupy Roboczej BPCC ds. CSR (Liderka Zespołu PricewaterhouseCoopers ds. Zrównoważonego Rozwoju i Odpowiedzialnego Biznesu, Członek Zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu)
Liliana Anam, Manager, CSR Info
Natalia Ćwik, Menedżerka ds. Zarządzania Wiedzą, Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Paweł Rokicki, Kierownik Projektu, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

oraz przedstawiciele firm:

Bartłomiej Roch Remisko – Telekomunikacja Polska
Anna Ziemińska-Woźniak – Antalis Poland
Aneta Fita – SHL Polska

29 września w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) odbyła się konferencja pt. ”Korzyści stosowania Wytycznych OECD przez przedsiębiorstwa międzynarodowe w Polsce. Rola Krajowego Punktu Kontaktowego OECD.” W konferencji udział wzięli przedstawiciele PAIiIZ oraz organizacji partnerskich akcji „Wdrażam Wytyczne OECD. Odpowiedzialny Biznes 2009” – Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej, CSRInfo oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Celem konferencji było zaprezentowanie korzyści dla firm międzynarodowych, jakie niesie wdrożenie Wytycznych OECD. Wytyczne stanowią uniwersalne narzędzie samoregulacji w obszarze zrównoważonego rozwoju i zostały „zaprojektowane” z myślą o firmach, które działają na terenie więcej niż jednego kraju i które, z racji dokonywanych na zagranicznych rynkach bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), przyczyniają się do globalnego rozwoju gospodarczego. Wytyczne zawierają podstawowe zasady odnoszące się do sfery relacji z pracownikami, konsumentami, partnerami biznesowymi i konkurencją, rządami krajów oraz do kwestii środowiskowych.

Wytyczne to zestaw zaleceń, dotyczących odpowiedzialnego prowadzenia działalności, adresowany przez rządy do wielonarodowych przedsiębiorstw, działających na terenie lub z terenów trzydziestu trzech państw stosujących Wytyczne. W ostatnich latach wiele firm opracowało własne kodeksy postępowania. Wytyczne OECD są jednak jedynym zaaprobowanym na arenie międzynarodowej i wyczerpującym kodeksem postępowania, promowanym przez rządy poszczególnych państw. Wytyczne wyrażają wspólne wartości, wyznawane przez rządy krajów, z których pochodzi większość światowych inwestycji bezpośrednich oraz większość przedsiębiorstw wielonarodowych. Mają one zastosowanie do działań prowadzonych na całym świecie. (fragment Wytycznych)

Wytyczne zostały przyjęte przez rządy 29 krajów członkowskich OECD oraz czterech państw spoza OECD (Argentyna, Chile, Brazylia, Słowacja). Stosowanie wytycznych przez firmy międzynarodowe jest dobrowolne. Wytyczne zostały skonstruowane w taki sposób, aby uzupełniały obowiązujące przepisy prawa, są więc wobec nich komplementarne.

Wytyczne mają na celu zapewnienie zgodności działań przedsiębiorstw z założeniami polityki rządu, wzmocnienie podstaw wzajemnego zaufania pomiędzy przedsiębiorstwami a społecznościami, wśród których prowadzą swoją działalność, pomoc poprawie klimatu dla inwestycji zagranicznych oraz zwiększenie wkładu przedsiębiorstw wielonarodowych w trwały, zrównoważony rozwój. (fragment Wytycznych)

PAIiIZ pełni w Polsce rolę Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK) OECD – punkty takie zostały ustanowione we wszystkich państwach, które przyjęły Wytyczne i pełnią rolę forum dyskusyjnego dla wszystkich kwestii zw. z Wytycznymi.

Podczas konferencji oficjalnie zainaugurowano akcję „Wdrażam Wytyczne OECD. Odpowiedzialny Biznes 2009”. W ramach tej inicjatywy firmy, które ocenią swoją działalność pod kątem wypełniania Wytycznych i zadeklarują zaangażowanie, będą mogły korzystać z logo akcji do celów marketingowych. Partnerzy akcji oraz PAIiIZ będą z kolei informować opinię publiczną o ich udziale w inicjatywie. Podczas konferencji zaprezentowano firmy, które wypełniły do tej pory ankietę – jest to 5 firm międzynarodowych działających w Polsce, w tym dwie firmy partnerskie FOB: Telekomunikacja Polska, GlaxoSmithKline, Antalis Poland, SHL Polska i Waterman International Poland. Przedstawiciele firm podczas panelu dyskusyjnego rozmawiali o korzyściach stosowania Wytycznych OECD oraz strategiach przedsiębiorstw w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Reprezentanci organizacji partnerskich przedstawili podczas konferencji najważniejsze zalety Wytycznych i korzyści z ich wdrażania. Podkreślili znaczenie samoregulacji w projektowaniu zrównoważonych modeli biznesowych oraz omówili w jaki sposób firmy mogą wykorzystać Wytyczne do wzmocnienia strategii CSR.

Jako jeden z partnerów inicjatywy „Wdrażam Wytyczne OECD. Odpowiedzialny Biznes 2009”, Forum Odpowiedzialnego Biznesu będzie regularnie zamieszczać informacje o przebiegu i efektach akcji.