Grupa Volkswagen zobowiązała się do bardziej zrównoważonego pozyskiwania skóry

18 kwietnia 2023

Dotyczy firmy: Volkswagen,

Marki Grupy Volkswagen dołączyły do organizacji Leather Working Group (LWG). Grupa stara się odgrywać wiodącą rolę w przemyśle samochodowym w dziedzinie odpowiedzialnego pozyskiwania surowców. Dołączenie do LWG to kolejny kamień milowy na drodze do bardziej zrównoważonego rozwoju w całym łańcuchu wartości.

– Grupa Volkswagen przyjmuje na siebie odpowiedzialność za zrównoważone i przejrzyste łańcuchy dostaw. Dołączenie do organizacji LWG to ważny krok. Wiedza organizacji sprawi, że będziemy używać skóry w sposób jeszcze bardziej zrównoważony. Możliwość monitorowania łańcuchów dostaw jest jednym z najważniejszych sposobów, w jaki firmy mogą zapewnić, że zaopatrują się w skórę w sposób odpowiedzialny. Jest to cel naszych wysiłków. Z niecierpliwością czekamy na aktywne zaangażowanie Grupy Volkswagen. Z jej wsparciem zamierzamy rozwijać narzędzia i metody, które będą miały pozytywny wpływ na przemysł skórzany – powiedziała Christina Trautmann, dyrektor Leather Working Group.

LWG jest organizacją non-profit z siedzibą w Milton Keynes w Wielkiej Brytanii. Zapewnia ona  przejrzystość, a także jednolite standardy środowiskowe i społeczne dla łańcucha dostaw skór na  całym świecie. Oferuje również certyfikację producentów skór. Około 2000 firm członkowskich LWG  reprezentuje ponad jedną czwartą światowej produkcji gotowej skóry. Członkowie to firmy z całego  łańcucha dostaw skóry, od garbarni do przemysłu przetwórstwa skóry i stowarzyszeń do  handlowców i nabywców.

Przystąpienie do Leather Working Group stanowi element ambitnej strategii zrównoważonego  rozwoju Grupy Volkswagen. W 2021 roku Grupa opublikowała swój pierwszy Raport  Odpowiedzialnych Surowców. W raporcie Volkswagen szczegółowo przedstawia swoją metodologię  i działania w ramach nowo stworzonego systemu zarządzania zakupami surowców.

Raport obejmuje 16 surowców wysokiego ryzyka, w tym materiały akumulatorowe, takie jak lit i  kobalt, a także skórę. Największe ryzyko dla praw człowieka i środowiska występuje często na  poziomie łańcucha dostaw, nad którym Volkswagen nie ma pełnej kontroli. To sprawia, że  osiągnięcie przejrzystości i wdrożenie standardów jest szczególnie trudne.

Nowe specyfikacje obowiązujące przy zamawianiu skóry zostały wprowadzone na początku 2022  roku. Od kwietnia 2022 r. dostawcy są zobowiązani do ich przestrzegania w przypadku wszystkich  nowych zamówień. Specyfikacje wymagają zarówno podania kraju pochodzenia surowca, jak i  certyfikatu zrównoważonego rozwoju specyficznego dla skóry – wydanego na przykład przez LWG.  Volkswagen wymaga więc od swoich dostawców poszanowania dobrostanu zwierząt i  odpowiedzialności w produkcji i przetwarzaniu skóry. Na przykład należy przestrzegać ścisłych  kryteriów dotyczących zużycia wody i unikania jej zanieczyszczenia w procesie garbowania. Z zasady  marki Volkswagen nie używają żadnych skór, które przyczyniają się do nielegalnej wycinki lasów.

Źródło: info. pras.