Europejskie Nagrody Wolontariatu Pracowniczego w Polsce rozstrzygnięte

18 stycznia 2011

12 stycznia odbyło się w Warszawie posiedzenie Jury Europejskich Nagród Wolontariatu Pracowniczego w Polsce. Zwycięzcą konkursu w kategorii Duża firma został program realizowany przez Bank Handlowy, natomiast w kategoriach Innowacje i Debiut Jury wybrało pionierski projekt Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Polscy laureaci w lutym wezmą udział w konkursie na poziomie europejskim.

Chcieliśmy aby nadesłane projekty ocenione były przez Jury, które posiada doświadczenia charakterystyczne dla różnych środowisk czyli biznesu, administracji publicznej i trzeciego sektora – tłumaczy Dariusz Pietrowski Prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu organizatora konkursu w Polsce. Do Kapituły Konkursu zaproszona została Mirella Panek-Owsiańska, Prezes Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Krzysztof Więckiewicz, Dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Piotr Onikki-Górski, Dyrektor Biura Kontaktów Społecznych Business Center Club. – Byliśmy zaszczyceni, że tak szanowne grono zgodziło się ocenić wnioski konkursowe – dodaje Dariusz Pietrowski – a zgodność w ocenie utwierdza nas w przekonaniu, że wybrane zostały naprawdę najlepsze programy wolontariatu pracowniczego.

Europejskie Nagrody Wolontariatu Pracowniczego przygotowane zostały w związku z Europejskim Rokiem Wolontariatu 2011 i realizowane są  jednocześnie w 23 państwach Europy. Celem konkursu jest wybranie najlepszych programów wolontariatu pracowniczego, pomagających osobom z problemami na rynku pracy. 

Bardzo ścisłe ukierunkowanie na konkretne grupy beneficjentów jakimi są osoby bezrobotne czy zagrożone bezrobociem sprawiło, że wiele firm realizujących w Polsce wartościowe projekty niestety nie zdecydowało się na udział w konkursie – tłumaczy Marta Walkowska-Lipko, koordynator Nagród w Polsce.

Projekty oceniane były przy uwzględnieniu wielu czynników, a sposób analizy wniosków jest wspólny dla wszystkich krajów biorących udział w konkursie. Jednym z wielu kryteriów oceny projektów jest spójność ze strategią firmy, sposób zarządzania czy wsparcie od kierownictwa. Jury brało także pod uwagę jakie zasoby zaangażowane były przez firmy oraz efektywność ich wykorzystania. Ostatnią kwestią wziętą pod lupę były wyniki czyli co udało się osiągnąć w perspektywie krótko- i długofalowej; jakie korzyści odnieśli beneficjenci a jakie firmy. Organizatorzy konkursu chcieli ponadto dowiedzieć się z jakimi trudnościami stykały się firmy przy realizacji projektów i jak sobie z nimi radziły, jakie działania planowane są w przyszłości i jakimi doświadczeniami firmy chciałyby się, podzielić z tymi, którzy planują realizację podobnych działań.

Spośród siedmiu nadesłanych zgłoszeń w kategorii Duża firma zdecydowaną przewagę w przyznanej przez Jury punktacji uzyskał Bank Handlowy (znany pod marką City Handlowy), który od lat jest liderem na polu wolontariatu pracowniczego  w Polsce i którego misję społecznej odpowiedzialności realizuje Fundacja Kronenberga. Zgłoszony do konkursu program wyróżnia się skalą zaangażowania wolontariuszy, stopniem wsparcia finansowego, profesjonalnym zarządzaniem oraz licznymi narzędziami wspomagającymi wolontariuszy. Program charakteryzuje sie również innowacyjnymi działaniami komunikacyjnymi. Z tego powodu Jury bardzo wysoko oceniło również City Handlowy w kategorii Innowacje, w której wystartowało pięć firm. Jednak Nagroda zarówno w tej kategorii, jak i w Debiucie (dwa zgłoszenia) przyznana została Uniwersytetowi Medycznemu w Łodzi za projekt przygotowany wspólnie z Caritas Diecezji Łódzkiej. Jest to pierwszy w Polsce projekt realizowany przez wyższą uczelnię i zarazem instytucję publiczną, która w sposób zorganizowany i zinstytucjonalizowany podjęła w ramach wolontariatu pracowniczego działania na rzecz społeczności lokalnej. Projekt stworzony został z myślą o osobach terminalnie chorych oraz ich rodzinach, jak również rodzinach już osieroconych. Projekt ma zachęcić studentów do wyboru deficytowej w Polsce specjalizacji w zakresie medycyny paliatywnej, a pracownikom uczelni pomóc rozwijać swoje kompetencje społeczne, zdobywać dodatkowe doświadczenie i realizować pasje. Jednak przede wszystkim ma zmieniać stereotypy myślenia o hospicjum zarówno w środowisku medycznym, wśród decydentów i generalnie w społeczeństwie.

Międzynarodowym Koordynatorem konkursu jest brytyjskie stowarzyszenie Bussiness in the Community, w Polsce natomiast Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu, które od 1993 roku wspiera rozwój wolontariatu i szeroko rozumianą aktywność obywatelską.

Od wielu lat współpracujemy z polskimi firmami realizując wspólnie projekty oparte o wolontariat pracowniczy i wolontariat biznesu – opowiada Dariusz Pietrowski, prezes Stowarzyszenia. – Cieszymy się z zainteresowania konkursem i będziemy trzymać kciuki za polskie projekty podczas finału konkursu w Brukseli.

Źródło: ngo.pl