Deklaracja na rzecz zrównoważonego rozwoju branży energetycznej

24 czerwca 2009

Dotyczy firmy: PGNiG, PwC,

Przedstawiciele największych firm energetycznych podpisali 17 czerwca deklarację na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wydarzenie miało miejsce podczas pierwszej konferencji z cyklu „Odpowiedzialna energia” pt. „Wyzwania zrównoważonego rozwoju w branży energetycznej”, którą zorganizowały w Warszawie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA i PricewaterhouseCoopers

Do inicjatywy przystąpiły następujące firmy branży energetycznej:
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, EDF Polska, Gaz-System SA, Suez Gdf, Tauron SA i Vattenfall Poland Sp. z o.o.

Sygnatariusze deklaracji uznają m.in. potrzebę dążenia do bezpieczeństwa energetycznego i zrównoważonego rozwoju poprzez zapewnienie sprawnego funkcjonowania rynków. Kluczem do tych celów są zarówno większa swoboda i otwartość handlu, jak i bezpieczne i przejrzyste reguły działania, inwestowania, dobre zarządzanie efektywną konkurencją.

Deklaracja kładzie nacisk na takie zagadnienia jak:

  • potrzebę zapewnienia sprawnego funkcjonowania firm i całej branży, mając na względzie zarówno bezpieczeństwo energetyczne jak i ochronę środowiska.
  • potrzebę wspólnej promocji energooszczędnych rozwiązań, opracowania i wdrażania czystszych i efektywnych technologii, przezwyciężania barier dla inwestycji w sektorze energetyki oraz uwzględnienia wpływu na środowisko na każdym etapie realizacji inwestycji.
  • potrzebę budowania otwartego rynku, na którym skutecznie realizowane są prawa przyznane odbiorcom i dostawcom energii.
  • troskę o naszych klientów, z uwzględnieniem odbiorców wrażliwych społecznie poprzez wypracowanie programów pomocy ułatwiających im dostęp do energii.
  • uczestnictwo w rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz uwzględnienie możliwości, które dla energetyki odnawialnej tworzą nowe osiągnięcia nauki i techniki oraz konsekwentne i stabilne uwarunkowania regulacyjne.
  • poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wyrównanie szans rozwoju kobiet i mężczyzn w miejscu pracy.

Sygnatariusze zobowiązali się do sukcesywnego prezentowania publicznie dostępnych sprawozdań z działań w zakresie społecznym, ekonomicznym i środowiskowym. Celem raportów ma być zwiększenie przejrzystości i wiarygodności działań sektora oraz dostarczenie konkretnych, ilościowych danych o dokonywanych postępach w kontekście zrównoważonego rozwoju.