Marzena Strzelczak autorką wstępu do pierwszej w Polsce książki o kulturze dobrostanu

27 stycznia 2022

Ewa Stelmasiak, pionierka wellness w Polsce, wydała swoją pierwszą książkę „Lider dobrostanu. Jak tworzyć wspierającą kulturę pracy w hybrydowym świecie”. To pierwsza taka pozycja na rynku polskim, która zawiera wiedzę oraz doświadczenia praktyków biznesu, a także analizę zjawisk związanych z wellbeingiem, wellness oraz dobrostanem. Publikacja jest szczególnie przeznaczona dla osób, które w swojej organizacji są liderami i mają realny wpływ na budowanie dobrostanu. Wstęp do publikacji napisała Marzena Strzelczak, prezeska, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

 To pierwsze takie opracowanie, które nie tylko dostarcza liderom wiedzy, dobrych praktyk oraz inspiracji, ale również udowadnia, że dbanie o firmowy wellbeing w świadomy sposób to klucz do sukcesu pracowników, ich liderów i całej firmy. Ewa Stelmasiak, szukając wiedzy oraz wskazówek dotyczących dobrostanu w biznesie, postanowiła zapytać u źródła i na potrzeby swojej książki przeprowadzała wywiady z menedżerami, ekspertami, praktykami biznesu, kadrą zarządzająca oraz pracownikami z różnych krajów.

Szczególnie cenne dla kadry zarządzającej jest zrozumienie perspektywy pracowników, co pozwoli jej wyciągnąć wartościowe wnioski do zarzadzania kulturą oraz budowania dobrostanu w organizacji. Dzięki wywiadom autorka zyskała nowy punkt widzenia na kwestię dobrostanu, wellbeingu i środowiska naturalnego. Książka jest skierowana do wszystkich osób, którzy dbają o zaangażowanie, motywację, zdrowie i satysfakcję pracowników.

Jak stać się lepszym liderem?

Autorka wskazuje, jak należy zarządzać dobrostanem w organizacji oraz wyjaśnia od czego należy zacząć. Przedstawia pytania, które warto sobie zadać, jeśli zależy nam na dobrostanie własnym, rozwoju naszych organizacji i zrównoważonym rozwoju świata. Jak pisze: „Odpowiedzi to drogowskazy na drodze do wellness.”

Kluczową myślą książki jest przekonanie, że organizacje, które odniosą sukces to te, których liderzy potrafią zadbać o dobrostan pracowników. W najnowszym raporcie Aonu stwierdzono, że kultura dobrostanu nie jest „inicjatywą”, ale trwałą zmianą sposobu prowadzenia pracy. W związku z tym wspieranie liderów w rozwijaniu wellbeingowych kompetencji przyszłości pozwoli współtworzyć nowe kultury pracy oparte o wartości dobrostanu. Dzięki nim przywództwo wspierające dobrostan może się dalej rozwijać i stawać się coraz lepszym. Lider dobrostanu dostarcza liderom unikalnego know-how i narzędzi, które pomogą im zadbać o wellbeing w organizacji – zarówno swój jako lidera, jak i swoich zespołów.

Dobrostan to nie tylko dbanie o wellbeing pracowników

Prawdziwy postęp zaczyna się od tego, czego nie może dać sama wiedza ekonomiczna, czyli od mądrości mówiącej nam, co znaczy żyć dobrze – powiedział Rutger Bregman. Taką myślą swoją książkę rozpoczęła Ewa Stelmasiak zauważając, że dobrostan nie odnosi się jedynie do kultury wellbeingu w organizacji, ale również do Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Dobrostan w ujęciu Ewy Stelmasiak, rozumiany jest holistycznie, zarówno w odniesieniu do człowieka, jak i jego otoczenia.

Książka jest dostępna w sklepie internetowym ICAN Institute >>

Patronat nad książką objęli: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy – Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera, Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia, Books4Business oraz Business Centre Club.

Źródło: inf. pras.