wrz 27 2022

Webinarium: „Karta Zasad Wolontariatu Pracowniczego” i „Karta Etyczna Wolontariusza” – czym są jak działają oddolne regulacje wolontariatu

Lokalizacja: Webinarium,

Na najbliższym webinarium poznamy dwa dokumenty, które regulują działania wolontariuszy od strony etycznej oraz opisują zasady wolontariatu pracowniczego: „Karę Zasad Wolontariatu Pracowniczego” i „Kartę Etyczną Wolontariusza”.

Poznamy zarówno teorię i potrzeby, za którymi stało wprowadzenie obu dokumentów, oraz to, w jaki sposób są wykorzystywane praktycznie w projektach angażujących wolontariuszy.

Webinarium jest przeznaczone dla początkujących koordynatorów wolontariatu pracowniczego i osób, które dopiero zamierzają stawiać pierwsze kroki w zarządzaniu wolontariatem pracowniczym.

Czas i miejsce

Zapraszamy 27 września 2022 (wtorek) w godzinach 14:00-16:00.

Prowadzący

Izabela Kręgiel

Fundacja Orange

Ekspertka ds. wolontariatu pracowniczego, od 2006 r. związana zawodowo z trzecim sektorem w Polsce. Specjalizuje się w tematach dotyczących zaangażowania społecznego biznesu. W Fundacji Orange od blisko 15 lat koordynuje rozwój jednego z największych i najstarszych w Polsce Programów Wolontariatu Pracowniczego, obejmującego ponad 3500 aktywnych wolontariuszy i kilkaset projektów wolontariackich rocznie. Pomysłodawczyni i Product Ownerka Aplikacji do Zarządzania Programem Wolontariatu Pracowniczego – narzędzia, które z sukcesem od 7dniu lat wspiera realizację i ewaluację wolontariatu w Grupie Orange. Jurorka w konkursach grantowych na projekty społeczne. Przez wiele lat ekspertka konkursu o tytuł Dobroczyńca Roku. Absolwentka wydziału Psychologii UMCS i SWPS oraz Zarządzania Projektami Uniwersytetu Warszawskiego. Inspirują ją spotkania z ludźmi, ciekawe książki oraz zastosowanie nowych technologii w edukacji.

Paweł Łukasiak

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce

Prezes zarządu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, członek zarządu Fundacji Dobra Sieć. Akademią kieruje od sierpnia 1998 roku. Stypendysta Fundacji Ashoka, Departamentu Stanu USA i Fundacji Charlesa Stewarta Motta. Ekspert w dziedzinie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) i społecznego zaangażowania biznesu (CCI). Autor i współautor wielu publikacji. W 2011 roku nagrodzony Medalem Solidarności Społecznej m.in. za propagowanie idei odpowiedzialności społecznej biznesu. W 2011 roku odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Członek Rady Społecznej Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara i kapituły konkursu Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody” Muzeum Powstania Warszawskiego. Członek kapituły konkursu Złote Spinacze. Laureat nagrody „Ludzie, którzy zmieniają biznes” Forum Odpowiedzialnego Biznesu (2019).

Karol Krzyczkowski

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Moderator webinarium. W Forum Odpowiedzialnego Biznesu ekspert w dziedzinie wolontariatu, w tym wolontariatu pracowniczego. Menedżer projektów, trener, animator grupy koordynatorów wolontariatu pracowniczego firm partnerskich FOB. Od 2004 związany zawodowo z trzecim sektorem. Przez ponad 10 lat pracował z Centrami Wolontariatu w Kielcach, Warszawie i Gdańsku oraz jako wolny strzelec z różnymi innymi inicjatywami społecznymi.

Rejestracja

Webinarium odbędzie się w platformie ClickMeeting. Link do rejestracji zostanie przesłany uczestnikom projektu „Od akcyjnego zaangażowania do aktywnego obywatelstwa – rozwój wolontariatu pracowniczego w Polsce”, w którym realizowany jest nabór ciągły. Aby otrzymać link należy zarejestrować się w projekcie.

Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne. Uczestnicy otrzymują dodatkowo dostęp do bazy wiedzy i platformy e-learningowej.

Inne zasoby wiedzy o wolontariacie pracowniczym

Otwarta baza wiedzy projektu „Od akcyjnego zaangażowania do aktywnego obywatelstwa – rozwój wolontariatu pracowniczego w Polsce”, w której znajduje się:

  • podsumowanie warsztatów: „Jestem koordynatorem wolontariatu pracowniczego”
  • zapis webianrium: „Co rozumiemy przez wolontariat i dlaczego trudno jest mówić o wolontariacie?”
  • zapis webianrium: „Budowanie partnerstw z organizacjami społecznymi”
  • zapis webianrium: „Promowanie wolontariatu i aktywności społecznych wśród pracowników”
  • podsumowanie konsultacji on-line
  • zapis webianrium: „Róbmy razem dobro, czyli e-wolontariat pracowniczy od podstaw”
  • zapis webinarium: „Ewaluacja wolontariatu pracowniczego i wykorzystanie danych w raportowaniu pozafinansowym”

Aktualizowana infografika z dostępem do wszystkich kluczowych dokumentów na temat organizacji i zarządzania wolontariatem: https://odpowiedzialnybiznes.pl/infografiki/ivd2021/

Publikacje na temat wolontariatu i wolontariatu pracowniczego w bibliotece portalu odpowiedzialnybiznes.pl: https://odpowiedzialnybiznes.pl/publikacje/?area=3207

Dobre praktyki firm w zakresie wolontariatu pracowniczego i współpracy ze społecznościami lokalnymi: https://odpowiedzialnybiznes.pl/dobre-praktyki/

Webinarium realizowane jest w ramach projektu „Od akcyjnego zaangażowania do aktywnego obywatelstwa – rozwój wolontariatu pracowniczego w Polsce”.