maj 31 2011

Odpowiedzialna turystyka

Lokalizacja: Polska,

28 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja „Odpowiedzialna turystyka” organizowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Fundację Kultury Świata, Fundację Partners Polska i Instytut Odpowiedzialnego Biznesu. Konferencja organizowana jest w ramach cyklu „Rozmowy o odpowiedzialnym biznesie”. Gościem specjalnym konferencji będzie Jacek Pałkiewicz – dziennikarz, jeden z najbardziej aktywnych podróżników-eksploratorów naszych czasów.

Czym jest odpowiedzialna turystyka?
Odpowiedzialna turystyka to światowy trend, który zyskuje coraz większą popularność. Termin odnosi się do sposobu w jaki zarówno branża turystyczna (biznes) jak i sami podróżujący (turyści) praktykują podróżowanie i organizowanie wypraw oraz wycieczek. Odpowiedzialna turystyka definiuje sposób działania wszystkich jednostek i organizacji zaangażowanych w działania o charakterze turystycznym. W największym skrócie celem odpowiedzialnej turystyki jest zrównoważony rozwój, a więc zachowanie właściwych proporcji między sferą ekonomiczną, środowiskową i społeczną. Zasady odpowiedzialnej turystyki zostały sformułowane w 2002 roku w Deklaracji z Kapsztadu (Declaration on Responsible Tourism in Destinations).

Konferencja „Odpowiedzialna Turystyka”
Termin: 28 czerwca 2011 r. godz. 10:00-15:00
Miejsce: Księgarnia Traffic Club, III piętro, ul. Bracka 25, Warszawa

Wstęp jest wolny, ilość miejsc ograniczona. W celu rezerwacji miejsca, należy wysłać maila na adres biuro@fob.org.pl.

PROGRAM KONFERENCJI

10:00-10:15 – otwarcie konferencji

10:15-12:15 – prezentacje na temat odpowiedzialnej turystyki:

  • Czym jest odpowiedzialna turystyka – Karolina Szlasa, Forum Odpowiedzialnego Biznesu
  • GOŚĆ SPECJALNY: Jacek Pałkiewicz – dziennikarz, jeden z najbardziej aktywnych podróżników-eksploratorów naszych czasów
  • Relacja podróżniczki – Magdalena Krukowska, pracownik naukowy, dziennikarka Forbes
  • Edukacja, CSR i turystyka – Paweł Makowiecki, Instytut Odpowiedzialnego Biznesu
  • Na styku turystyki i biznesu – korzyści z odpowiedzialnego podróżowania – Natalia Ćwik, Forum Odpowiedzialnego Biznesu

12:15-12:30 – przerwa kawowa

12:30-14:30 – dyskusja panelowa z udziałem gości:

•    Aleksandra Gutowska, Fundacja Kultury Świata
•    Mateusz Karasiński, MK Tramping
•    Mateusz Czerwiński, Warsaw Convention Bureau
•    Katarzyna Szczepkowska, Emma Hostel
•    Roman Stanek, Aventura

Moderator: Adam Leszczyński, Gazeta Wyborcza

Główne tematy dyskusji:
•    Czym jest odpowiedzialna turystyka i jak ją zdefiniować?
•    Wpływ turystyki na sytuację ekologiczną i społeczną na świecie
•    Zrównoważony rozwój w branży turystycznej
•    Odpowiedzialna turystyka w Polsce- perspektywy rozwoju
•    Podróże kształcą czyli o turystyce w doświadczeniu menedżera

14:30-15:00 – zakończenie konferencji

GOŚĆ SPECJALNY: JACEK PAŁKIEWICZ

Reporter i eksplorator, od 40 lat przemierza peryferie świata. Twórca survivalu w Europie. Zanim został dziennikarzem Jacek Pałkiewicz zarabiał na życie jako oficer na statkach bandery panamskiej, pracował w kopalni złota w Ghanie na głębokości 1600 m, poszukiwał diamentów w Sierra Leone, pływał jako kapitan na wielkich jachtach.

Założona przez niego w 1983 r. we Włoszech szkoła przetrwania stała się wzorem do naśladowania w wielu krajach. Współpracował z rosyjskim Centrum Szkolenia Kosmonautów w programie survivalowym. Uczył elitarne jednostki specjalne strategii przetrwania w odmiennych strefach klimatycznych.

Kierował wieloma ambitnymi wyprawami międzynarodowymi pod wszystkimi szerokościami geograficznymi świata w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi. Poznał największe dżungle i pustynie naszej planety. Najczęściej podróżował w stylu dziewiętnastowiecznych odkrywców: na wielbłądach, jakach, słoniach, bądź reniferowymi zaprzęgami, piechotą, chińskim sampanem czy indiańskimi pirogami.
Wrażliwy na temat zagrożenia zdrowia naszej planety, nie jednokrotnie podejmował krucjaty przeciwko agresji człowieka w integralność przyrody.

W 1996 r. jego naukowa ekspedycja zlokalizowała źródło Amazonki, rozwiewając tym samym kontrowersje co do miejsca narodzin największej rzeki świata. Odkrycie zostało oficjalnie potwierdzone przez Towarzystwo Geograficzne w Limie, które rozpowszechniło ten fakt w bliźniaczych instytucjach na świecie. Za to odkrycie Pałkiewicz został uhonorowany odznaczeniem Kawalera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej.

W 2007 r. został odznaczony Medalem Prymasowskim Zasłużony w Posłudze dla Kościoła i Narodu, oraz Złotym Krzyżem Zasługi. „Za wybitny dorobek w promocji człowieka i zaangażowanie w pracę charytatywną oraz edukacyjno-wychowawczą” został uhonorowany przez papieża Benedykta XVI krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża). W dowód uznania, w 1994 r. Królewskie Towarzystwo Geograficzne w Londynie przyjęło go do swojego grona.

Na podstawie www.palkiewicz.com.

PATRONI MEDIALNI: National Geographic Traveler, Rynek Podróży

Wydarzenie jest współfinansowane przez Unię Europejską

Wstęp jest wolny, ilość miejsc ograniczona. W celu rezerwacji miejsca należy wysłać maila na adres biuro@fob.org.pl.