wrz 28 2010

Odpowiedzialna moda na Fashion Week Poland

Lokalizacja: Polska,

12 października w Łodzi odbędzie się seminarium i konferencja prasowa na temat prowadzenia odpowiedzialnego przedsiębiorstwa odzieżowego w ramach Fashion Week Poland.

Czy wiedzą Państwo gdzie i przez kogo szyta jest większość ubrań, które kupujemy w Polsce? Czy możliwe jest niewykorzystywanie pracowników w przemyśle odzieżowym? Jak założyć i prowadzić w Polsce odpowiedzialny biznes tekstylno-odzieżowy, który nie będzie krzywdził ludzi i środowiska?

Właściciel i menadżer fabryki odzieżowej na Mauritiusie, oraz menadżerka firmy odzieżowej Van Markoviec  to goście, którzy w październiku, na zaproszenie Polskiej Zielonej Sieci, przyjadą do Polski i przybliżą uczestnikom Fashion Week Poland tematykę prowadzenia odpowiedzialnego przedsiębiorstwa odzieżowego. Pragniemy zaprosić Państwa na to spotkanie oraz zachęcić do wzięcia udziału w konferencji prasowej, która odbędzie się zaraz po nim.

Miejsce seminarium i konferencji prasowej: Biała Fabryka Meyera, ul. Piotrkowska 282, Łódź
Data: 12.10.2010 r.
Czas trwania seminarium: godz. 14.00 – 16.00
Czas trwania konferencji prasowej: godz. 16.00 – 16.45

Na sali podczas spotkania w Białej Fabryce spotkają się projektanci, przedstawiciele branży modowej, dziennikarze oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Liczymy na zagorzałą dyskusje!

Temat odpowiedzialnej mody nabiera w Polsce na znaczeniu. Widać to nie tylko w mediach, w których z miesiąca na miesiąc pojawia się coraz więcej artykułów dotyczących tego tematu. Świadczy o tym też fakt, że Fashion Week Poland postanowił włączyć go w obchody największego święta mody w Polsce! Polacy zauważają, że sytuacja (głównie społeczna) w przemyśle odzieżowym jest tragiczna. Informacje na temat alternatywnego, odpowiedzialnego, podejścia do tematu produkcji odzieży są wciąż mało dostępne. Z przeprowadzonych ostatnio przez Polską Zieloną Sieć badań wynika jednak, że aż 40% Polek i Polaków chciałoby wiedzieć więcej na temat społecznie i środowiskowo odpowiedzialnej mody. O tym, że ubrania można produkować z poszanowaniem człowieka i środowiska opowiedzą goście:
 
Gabriel Kamudu – właściciel Craft Aid (www.craftaid.net), fabryki odzieżowej na Mauritiusie. Craft Aid to jeden z bardziej profesjonalnych dostawców odzieży z krajów rozwijających się, który spełnia bardzo wysokie standardy etyczne. Fabryka jest certyfikowana Global Organic Textille Standard, posiada certyfikat Fairtrade i należy do Światowej Organizacji Sprawiedliwego Handlu.
 
Visvaraj Maghoo – menadżer produkcji w Craft Aid, uprzednio pracował w konwencjonalnej fabryce, gdzie łamanie praw pracowniczych było na porządku dziennym. Nie mogąc znieść warunków pracy i sposobu traktowania pracowników odszedł ze swojego poprzedniego miejsca zatrudnienia i, jak twierdzi, nigdy nie wróciłby do branży tekstylno-odzieżowej gdyby nie Craft Aid.

Zuzia Andziak – menadżerka Van Markoviec. Firma założona została przez dwie Łodzianki: Kasię i Zuzię. Ich marzeniem było produkowanie i sprzedaż odzieży ekologicznej najwyższej jakości. By je zrealizować wyjechały do Holandii. Kolekcje zaprojektowane przez Van Markoviec uszyte są z ekologicznej, uprawianej bez pestycydów bawełny. Firma wykorzystuje też eukaliptus i bambus. Do produkcji guzików i innych dodatków używa bezniklowego metalu i materiałów z recyklingu, a do barwienia tkanin – naturalnych pigmentów. Ich wyprowadzka nie oznaczała jednak zerwania relacji z Polską. To stąd sprowadzają len. Dodatkowo szycie zlecają łódzkim firmom. Ubrania marki Van Markoviec trafiły na wybiegi w Paryżu, Berlinie, Danii, Holandii i Chinach, a niedługo będą sprzedawane także w Dubaju.