sty 20 2010

Nowy globalny (nie)ład. Świat po Kopenhadze

Lokalizacja: Polska,

W dniu 25 stycznia 2010 r. Krytyka Polityczna i Ośrodek Badań nad Przyszłością Collegium Civitas zapraszają na debatę „Nowy globalny (nie)ład. Świat po Kopenhadze”.

W dyskusji wezmą udział:

  • Małgorzata Snarska – Ministerstwo Spraw Zagranicznych, specjalistka ds. międzynarodowych aspektów polityki klimatycznej, uczestniczka konferencji COP-15 w Kopenhadze, odpowiadała za organizację konferencji COP-14 w Poznaniu w 2008 r.
  • Robert Cyglicki – Dyrektor Greenpeace Polska
  • prof. Wawrzyniec Konarski – politolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie
  • Prowadzenie: Edwin Bendyk (Tygodnik „Polityka”, Collegium Civitas) i Przemysław Sadura (Krytyka Polityczna)

Spotkanie odbędzie się 25 stycznia o godz. 18:00 w Collegium Civitas, Pałac Kultury i Nauki, XII piętro, Aula A.

Wstęp wolny!

Międzynarodowy proces klimatyczny to próba stworzenia globalnego ładu politycznego, gdzie stawka wyzwania przekracza bezpośredni cel, jakim jest ochrona atmosfery i klimatu przezd przed skutkami działań człowieka. W istocie chodzi bowiem o wypracowanie sposobów politycznej koordynacji polityki międzynarodowej wobec globalnych wyzwań nowego rodzaju. Bezprecedensowy eksperyment, którego kulminacją był grudniowy szczyt klimatyczny ONZ w Kopenhadze, zamiast doprowadzić do nowego globalnego porozumienia zakończył się de facto fiaskiem.

Jaki świat wyłania się z fiaska negocjacji w Kopenhadze? Dlaczego tak się stało i co to oznacza dla globalnej polityki i Polski?

Jak wykorzystać wiedzę naukową w uruchamianiu i moderowaniu globalnych procesów politycznych takich, jak międzynarodowe negocjacje w sprawie polityki klimatycznej, walki z ubóstwem itp. Co decyduje o powodzeniu takich procesów?

Jaki wpływ na prowadzenie międzynarodowej debaty ma zróżnicowanie systemów ekonomicznych, politycznych i społecznych krajów biorących w nich udział? Jaka jest rola aktorów międzynarodowych (organizacje międzynarodowe, koncerny) i krajowych (rządy, partie polityczne, ruchy społeczne)?

Będzie to pierwsza debata z cyklu zatytułowanego W stronę Polskiego Zielonego Okrągłego Stołu prowadzonego przez Edwina Bendyka z Tygodnika „Polityka” i Ośrodka Badań nad Przyszłością w Collegium Civitas oraz Przemysława Sadurę z Krytyki Politycznej.