sie 23 2010

Naomi Klein w Warszawie

Lokalizacja: Polska,

19-20 listopada Naomi Klein, autorka kultowej książki „No logo”., nazywanej „biblią antyglobalistów”. Celem wizyty kanadyjskiej dziennikarki jest promocja jej kolejnego bestselleru „Doktryna szoku. Jak współczesny kapitalizm wykorzystuje klęski żywiołowe i kryzysy społeczne”.

19 listopada o godz. 14.00 autorka weźmie udział w konferencji prasowej w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej (ul. Bracka 6/8).

O godz. 19.00 wygłosi z kolei wykład na Uniwersytecie Warszawskim (Audytorium Maximum, Aula im. A. Mickiewicza, Krakowskie Przedmieście 26/28).

Dzień później, 20 listopada o godz. 17.30, w Auli A Collegium Civitas (XII piętro Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1) Naomi Klein będzie wspólnie z Janem Krzysztofem Bieleckim*uczestniczyć w debacie „Dziennika” i tygodnika idei „Europa”.

Naomi Klein jest dziennikarką, pisarką oraz filmowcem. Jej twórczość  była wielokrotnie nagradzana. Najnowsza książka „Doktryna szoku. Jak współczesny kapitalizm wykorzystuje klęski żywiołowe i kryzysy społeczne” została przetłumaczona na 25 języków i wydana także w Polsce.  Inteligentnie napisana i świetnie przedstawiona historia „doktryny szokowej” pokazuje w jaki sposób doszło do zdarzeń, które odmieniły oblicze świata: od wojskowego zamachu Pinocheta w Chile w 1973r. Po masakrę na Placu Tiereaumen w 1989 r. I upadek Związku Radzieckiego w 1991.

Naomi Klein współpracuje jako autorka felietonów z „The Nation” oraz „The Guardian”. Dla czasopisma „Harper’s” pisała reportaże z Iraku. W 2004 roku nakręciła film dokumentalny „The Take” o okupowanych przez robotników fabrykach w Argentynie. Wykładała w London School of Economics w ramach programu stypendialnego im. Ralpha Milibanda. The University of King’s College w Nowej Szkocji przyznał jej honorowy tytuł Doctor of Civil Laws.

Polski przekład książki ukazał się niedawno nakładem wydawnictwa MUZA S.A.