wrz 19 2011

Międzynarodowa konferencja „Odpowiedzialny biznes i niepełnosprawność – strata czy zysk?” – Kraków

Lokalizacja: Polska,

20 października w Krakowie odbędzie się międzynarodowa konferencja „Odpowiedzialny biznes i niepełnosprawność – strata czy zysk?” organizowana przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UJ, Biuro Karier UJ i Konsorcjum projektu DARE 2. Portal odpowiedzialnybiznes.pl objął konferencję patronatem medialnym.

Termin: 20 października 2011 r.

Miejsce: Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, Sala im. Bobrzyńskiego, Kraków

Udział w konferencji jest bezpłatny. Rejestracja uczestników odbywa się elektronicznie do dnia 13 października 2011 lub do wyczerpania miejsc.

Główne zagadnienia konferencji:

  • Dlaczego przedsiębiorcy traktują problematykę niepełnosprawności jako domenę działań wyłącznie charytatywnych?
  • Dlaczego niektóre polskie przedsiębiorstwa wstydzą się etykiety dotyczącej niepełnosprawności, podczas gdy wiele firm międzynarodowych stawia na ten obszar jako na szansę budowania wizerunku marki?
  • Czy pracownik niepełnosprawny powinien liczyć jedynie na współczucie biznesmena, czy też może stać się partnerem w interesach i przynosić zysk firmie?
  • Czy osoba niepełnosprawna może być dobrze wykształcona i kompetentna, czy też jest zawsze niedouczona i nieprzygotowana do roli pracownika?
  • Czy jako społeczeństwo wolimy zainwestować w pięć milionów osób z niepełnosprawnością i włączyć je do życia społecznego, czy też wolelibyśmy opłacić im świadczenia socjalne i pozostawić na marginesie?

Konferencja skierowana jest do przedstawicieli biznesu, studentów i środowiska akademickiego.

Podczas konferencji zaprezentowane zostanie porozumienie Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Pierre i Marie Curie z Paryża oraz międzynarodowego koncernu Thales. Celem tej inicjatywy jest opracowanie innowacyjnego szkolenia zawodowego dla studentów zarówno niepełnosprawnych, jak i tych bez niepełnosprawności.

Tematyka odpowiedzialnego biznesu w kontekście niepełnosprawności nie należy w Polsce do popularnych tematów pomimo tego, że wywołuje ożywione dyskusje w innych państwach europejskich. Organizacje zajmujące się w naszym kraju tematyką odpowiedzialnego biznesu w ogóle nie łączą tej idei z niepełnosprawnością, która pozostaje w domenie działań charytatywnych. Firmy, o ile zatrudniają osoby niepełnosprawne i mają jakąś w tym zakresie politykę, to jest ona najczęściej wynikiem chęci uzyskania subsydiów z PFRON-u.

Czy można inaczej?

Tak. Przykładem tego jest koncern międzynarodowy Thales, którego przedstawiciel opowie jak razem – tj. osoby niepełnosprawne i bez niepełnosprawności, pracownicy z różnych krajów i kultur  – tworzyć różnorodny zespół będący najmocniejszym kapitałem firmy.

W programie konferencji są przewidziane różnego rodzaju atrakcje i niespodzianki.

Podczas konferencji rozdawana będzie publikacja zawierająca wywiad z Rzecznikiem Praw Obywatelskich RP Prof. Ireną Lipowicz, która podzieliła się z nami swoimi refleksjami na temat niepełnosprawności w kontekście społecznej odpowiedzialności biznesu.