paź 20 2014

Kongres „Karta Dużej Rodziny – wyzwania i perspektywy”

Lokalizacja: Polska,

Patronat Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Ponad 600 uczestników, trzy sesje plenarne, strefa partnera, rodzica i malucha. Duże rodziny, przedstawiciele administracji publicznej, samorządy, biznes, związki branżowe 20 października spotkają się w Krakowie.

Już w najbliższy poniedziałek, ponad 600 osób będzie debatowało o wyzwaniach i perspektywach projektu Karty Dużej Rodziny. Uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać z ekspertami z firm – partnerów Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny, związków promujących ideę odpowiedzialnego biznesu, a takżepodyskutować o wyzwaniach i korzyściach z wprowadzania lokalnych zniżek dla rodzin.

W spotkaniu udział weźmie minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, a także prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski, prezes Związku Dużych Rodzin 3+ Joanna Krupska, oraz zastępca prezydenta miasta Lublina Monika Lipińska.

Od startu ogólnopolskiego programu Karta Dużej Rodziny mija 5 miesięcy. Spotykamy się w Krakowie, aby z rodzinami wielodzietnymi, samorządowcami i biznesem podsumować, jak działa program i wspólnie zastanowić się, co możemy zrobić, aby jeszcze lepiej odpowiadać na wyzwania, z którymi przyjdzie nam się w najbliższym czasie mierzyć – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej

Poza udziałem w panelach dyskusyjnych uczestnicy będą mogli zapoznać się z ofertą przygotowaną przez Partnerów Karty Dużej Rodziny, atrakcjami przygotowanymi dla dzieci i rodziców, a także z wystawą prac dzieci.

Podczas spotkania zostaną również wręczone nagrody dla samorządów, które wprowadziły własne, lokalne udogodnienia dla dużych rodzin, a także dla wybranych firm.

– Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” ustanowił nagrodę, której patronuje Minister Pracy
i Polityki Społecznej, w kategorii „Gmina”, Powiat”, „Województwo” lub „Miasto Przyjazne Dużym Rodzinom” oraz „Firma Przyjazna Dużej Rodzinie”. Podczas Konferencji zostaną wyróżnione Samorządy i Firmy, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju Kart Dużej Rodziny w Polsce lub wprowadziły pionierskie rozwiązania w tej dziedzinie
– mówi Joann Krupska, prezes związku.

Do tej pory do programu włączyły się m.in. banki PKO BP i BOŚ, sieć Play, Carrefour, księgarnie Świat Książki i Bonito, kina Helios, supermarkety Alma oraz Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Kopalnia Soli w Wieliczce. Lista wszystkich zniżek dostępna jest na stronie: www.rodzina.gov.pl

Program Karty Dużej Rodziny wspiera Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Społeczna odpowiedzialność biznesu to filozofia zarządzania, w której biznes bierze odpowiedzialność za swój wpływ na otoczenie, więc stara się pomagać w rozwiązywaniu problemów społecznych i podejmuje wyzwania środowiskowe. Kwestie demograficzne to wyzwanie nie tylko dla rządu, ale również dla firm. Firmy, które myślą odpowiedzialnie o przyszłości swoich pracowników i pracowniczek, i klientów mogą wesprzeć Kartę Dużej Rodziny – mówi Mirella Panek-Owsiańska prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku nauki. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Karta przyznawana jest bezpłatnie
i bez względu na dochód. W ciągu najbliższych lat z Karty może korzystać 3,4 mln osób,
w tym 2 mln dzieci.

Organizatorami konferencji są: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Związek Dużych Rodzin 3+, Miasto Kraków, Forum Samorządowe na rzecz Dużych Rodzin.

Źródło: informacja prasowa