kwi 29 2009

Konferencja prasowa z okazji Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu

Lokalizacja: Polska,

Polska Zielona Sieć zaprasza na konferencję prasową oraz ekoetyczny poczęstunek produktami z certyfikatem Fairtrade, organizowane 8 maja z okazji obchodów Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu.

Sprawiedliwy Handel to światowy trend w etycznej konsumpcji oraz sposób na pomoc krajom
Globalnego Południa, popierany przez Unię Europejską, Światową Organizację Handlu, Organizację Narodów Zjednoczonych oraz setki tysięcy świadomych konsumentów Europy i Ameryki Północnej.

W trakcie konferencji prasowej o Sprawiedliwym Handlu w Polsce i na świecie opowiedzą:

  • Prezes Zarządu Polskiej Akcji Humanitarnej, Janina Ochojska Okońska, powie jak na co dzień możemy wspierać mieszkańców krajów najbiedniejszych
  • Pionier Fairtrade w Europie, Dieter Overath z TransFair Germany e.V., zaprezentuje najbardziej rozpoznawalny znak etycznej konsumpcji na świecie
  • Właściciel pierwszej polskiej palarni kawy Fairtrade Java Coffee Company, Glen Gregory, opowie o swojej pracy i pasji
  • Reporter Adam Leszczyński podzieli się wraŜeniami z wizyty na afrykańskich uprawach kawy spółdzielni Kuapa Kokoo

Po wystąpieniach organizatorzy zapraszają na poczęstunek przygotowany z produktów Fairtrade przez profesjonalnego kucharza.

Termin: 8.05.2009, godz. 11.00

Miejsce: Centrum Prasowe PAP, ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa

Dlaczego Fairtrade? Każda filiżanka kawy, herbaty, tabliczka czekolady czy łyżeczka cukru może przyczynić się do poprawy losu mieszkańców krajów rozwijających się. Tysiące ludzi organizują degustacje, koncerty, parady, pokazy slajdów i filmów  w ramach ruchu Sprawiedliwego Handlu. W tysiącach Miast Fairtrade na posiedzeniach radnym serwowane są napoje Fairtrade, pracodawcy prowadzą „etyczne biura”, w szkołach Sprawiedliwy Handel staje się elementem lekcji wychowania obywatelskiego czy geografii. Setki firm sprzedają produkty ze znakiem Fairtrade, który gwarantuje, że surowce pochodzą ze Sprawiedliwego Handlu.

Etyczne zakupy w Polsce są coraz bardziej modne, a konsumenci szukają produktów Fairtrade na półkach sklepów. Aby ruch ten również w Polsce rozwijał się tak dynamicznie, jak pozostałych krajach UE, w marcu 2009 powołana została ogólnokrajowa Koalicja Sprawiedliwego Handlu. W ramach Koalicji działają organizacje, firmy i osoby prywatne z całego kraju, które poprzez festiwale, degustacje, akcje informacyjne wcielają ideę w życie.

9 maja, w Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu, każdy będzie mógł zasmakować w Fairtrade! W siedmiu największych miastach na terenie Polski zorganizowane zostaną śniadania Fairtrade, połączone z atrakcjami takimi jak bębny, slajdy czy filmy. Szczegóły akcji w poszczególnych miastach na www.fairtrade.org.pl.