wrz 17 2021

Termin nadsyłania zgłoszeń do I edycji konkursu “GOZpodarz 2021”

Lokalizacja: Polska,

Patronat Forum Odpowiedzialnego Biznesu

W ramach działalności Koalicji “Włącz Czystą Energię dla Polski” Pracodawcy RP zapraszają do udziału w I edycji konkursu “GOZpodarz 2021”, promującym dobre praktyki związane z ideą Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych organizacji. Forum Odpowiedzialnego Biznesu patronuje inicjatywie. 

W Polsce termin „GOZ” jest wciąż mało znany – jak wynika z badania opinii zrealizowanego przez SW Research – ponad połowa Polaków nie potrafi rozwinąć tego skrótu. Chociaż mamy problem z nazewnictwem, to z wdrażaniem zasad GOZ w praktyce jest zdecydowanie lepiej. Aż 72% badanych deklaruje, że segreguje wszystkie odpady, a przy tym znaczna większość ocenia, że robi to prawidłowo. Staramy się także naprawiać zużyte lub zniszczone rzeczy – taką postawę deklarują niemal dwie trzecie Polaków (65%). Najtrudniej jest z pierwszym etapem piramidy 3U, czyli „Unikaj” – nie do końca umiemy zapanować nad konsumpcjonizmem. Zaledwie jedna piąta Polaków deklaruje, że na zakupy zawsze udaje się z listą lub planem, a tylko co trzeci zanim pójdzie do sklepu sprawdza, co ma w lodówce. To niestety kończy się tak, że niemal 60% z nas obserwuje, że w domu marnuje się jedzenie.

Aby przemodelować polską gospodarką w kierunku GOZ, należy podejmować działania na różnych poziomach – od świadomych decyzji konsumentów, po dobre praktyki w zakresie GOZ promowane przez władze publiczne, firmy i organizacje pozarządowe. W Polsce pojawia się coraz więcej projektów związanych z ideą GOZ, a dobre praktyki mają być pokazane w ramach konkursu “GOZpodarz 2021”.

Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach:

  • wdrożenie praktyk GOZ,
  • popularyzacja praktyk GOZ.

Termin nadsyłania wniosków upływa 17 września. Link do formularza >>

Zapoznaj się z regulaminem konkursu >>

Źródło: Materiały organizatora.