sie 23 2010

Debata „Europejskie odcienie zieleni. Zielone idee i siły polityczne w Europie”

Lokalizacja: Polska,

Przedstawicielstwo Fundacji im. Heinricha Bölla w Polsce zaprasza na debatę „Europejskie odcienie zieleni. Zielone idee i siły polityczne w Europie”, która odbędzie się 27 stycznia br. w Warszawie.

W ramach debaty panelowej przedstawiciele zielonych partii z Polski, Czech i zachodnioeuropejskich krajów członkowskich Unii dyskutować będą następujące kwestie:

  • Co łączy zielone partie zachodniej i postsocjalistycznej Europy mimo odmiennych doświadczeń historycznych i ich genezy? Czy doświadczenia zachodnioeuropejskich Zielonych wykorzystać można do wzmocnienia znaczenia zielonych sił politycznych w „nowych” krajach Unii? Jak wytłumaczyć zróżnicowanie sytuacji zielonych partii w krajach postkomunistycznych?
  • Jakie czynniki zadecydowały o sukcesie Zielonych w Republice Czeskiej? Czy sukces czeskich Zielonych to „przypadek”, czy sygnał na zapotrzebowanie na zieloną politykę w rozwijających się demokracjach krajów Europy Środkowej i Wschodniej?
  • Jak zielone idee i postulaty postrzegane są przez polskie społeczeństwo? Czy zielona polityka w Polsce ma przyszłość? Jakie bariery hamują wejście polskich Zielonych do polityki mainstreamu?
  • Czy zielonym partiom z „nowych”, postkomunistycznych krajów członkowskich uda się zaistnieć politycznie także i na płaszczyźnie europejskiej? Czy zmieniony na niekorzyść Zielonych balans sił politycznych w Parlamencie Europejskim ma charakter przejściowy, czy też następne wybory utrwalą aktualne status quo?

Referenci i referentki:

  • Ulrike Lunacek, deputowana Parlamentu Austrii (Rady Narodowej) z ramienia partii Die Grünen, współprzewodnicząca Europejskiej Partii Zielonych, członkini zarządu Green European Foundation
  • Ladislav Vrchovský, członek zarządu partii Strana zelených, Czechy (udział niepotwierdzony)
  • Dariusz Szwed, współprzewodniczący partii Zieloni 2004
  • dr Przemysław Sadura, Instytut Socjologii, Uniwersytet Warszawski

Moderacja: Jacek Żakowski, dziennikarz i publicysta, “Polityka”

Termin: 27.01.09, w godz. 18.30-20.30
Miejsce: Centrum Konferencyjne Zielna, ul. Zielna 37, Warszawa
Organizatorzy: Green European Foundation przy wsparciu Fundacji im. Heinricha Bölla