Kim jesteśmy
Współpraca
Programy
Konkursy
Baza wiedzy
Przejdź na stoisko »
Narodowy Instytut Dziedzictwa prezentuje metody i możliwe pola do współdziałania biznesu i społeczności lokalnych, mające na celu ochronę dziedzictwa i wykorzystanie go do rozwoju lokalnego. Od 2016 roku NID intensywnie rozwija program „Wspólnie dla Dziedzictwa”, którego celem jest ułatwienie i generowanie społecznego zaangażowania w poznanie oraz ochronę i opiekę nad lokalnym dziedzictwem kulturowym, w tym nad zabytkami.
Dofinansowanie, o które mogą ubiegać się NGO-sy, przyznawane jest na działania nastawione na rozwijanie idei wolontariatu, na polu ochrony dziedzictwa kulturowego i opieki nad dziedzictwem kulturowym, podniesienie kompetencji wolontariuszy; aktywizację i włączenie się społeczności lokalnych we wspólne działania na rzecz poznawania, ochrony i opieki nad lokalnym dziedzictwem; wypracowanie modelu społecznej ochrony dziedzictwa kulturowego; identyfikowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego; poprawę stanu zachowania lokalnego dziedzictwa kulturowego; lepsze wykorzystanie wartości dziedzictwa kulturowego w rozwoju gospodarczym i społecznym regionów. Do tej pory beneficjentami programu było 120 NGO-sów, które zaangażowały w swoje działania ponad 3000 wolontariuszy.
Ponadto NID od 28 lat koordynuje w Polsce Europejskie Dni Dziedzictwa – wspólną inicjatywę Rady Europy i Unii Europejskiej, mającą na celu promowanie zabytków. EDD to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru. W EDD biorą udział także liczni lokalni przedsiębiorcy np. poprzez udostępnienie zwiedzającym swoich zabytkowych siedzib czy linii produkcyjnych, zazwyczaj niedostępnych dla mieszkańców. Te i inne projekty NID realizowane na poziomie krajowym i lokalnym, prowadzą do większej współpracy różnych grup – mieszkańców, liderów lokalnych, przedsiębiorców, samorządów. Tylko wspólne działania sprawią, że dziedzictwo będzie żywo obecne w życiu miejscowości i zachowane dla kolejnych pokoleń.
Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprezentuje metody i możliwe pola do współdziałania biznesu i społeczności lokalnych, mające na celu ochronę dziedzictwa i wykorzystanie go do rozwoju lokalnego. Pokazanie zabytkowej siedziby czy linii produkcyjnej to wyraz dumy i dbałości o historię przedsiębiorstwa i jego roli w rozwoju okolicy, pozwalający na tworzenie nowych więzi między przedsiębiorstwem, a mieszkańcami. Zaproszenie młodzieży do pomocy przy tworzeniu wystawy o historii firmy to jedna z wielu metod współpracy ze szkołą, gminnym ośrodkiem kultury czy rodzinami pracowników. Dbałość o dziedzictwo miejscowości, wspólne realizowanie projektów w tym zakresie to żywa obecność przedsiębiorcy w sprawach lokalnej wspólnoty. Pokażemy, jak prowadzić takie działania i jak znaleźć partnerów oraz pomysły na przydatne projekty.
Temat wiodący:
Wspólnie dla dziedzictwa to program dotacyjny dla organizacji pozarządowych. Celem programu jest ułatwienie i generowanie społecznego zaangażowania w poznanie oraz ochronę i opiekę nad lokalnym dziedzictwem kulturowym, w tym nad zabytkami. Dofinansowanie, o które mogą ubiegać się NGO-sy, przyznawane jest na działania nastawione na rozwijanie idei wolontariatu, na polu ochrony dziedzictwa kulturowego i opieki nad dziedzictwem kulturowym, podniesienie kompetencji wolontariuszy; aktywizację i włączenie się społeczności lokalnych we wspólne działania na rzecz poznawania, ochrony i opieki nad lokalnym dziedzictwem; wypracowanie modelu społecznej ochrony dziedzictwa kulturowego; identyfikowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego; poprawę stanu zachowania lokalnego dziedzictwa kulturowego; lepsze wykorzystanie wartości dziedzictwa kulturowego w rozwoju gospodarczym i społecznym regionów.
Tematy dodatkowe:
Europejskie Dni Dziedzictwa EDD to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.
Krajobraz mojego miasta
W grudniu 2016 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa zainaugurował kampanię społeczną „Krajobraz mojego miasta”, której celem jest zwrócenie uwagi władz samorządowych, firm i instytucji oraz całego społeczeństwa na problem chaosu reklamowego i właściwego planowania przestrzeni miast i wsi. Wielkoformatowe bilbordy zasłaniające zabytkowe obiekty i zaburzające krajobraz kulturowy, pasteloza, chaos a często po prostu brak wyczucia estetycznego – to problemy z jakimi boryka się wiele polskich miast, miasteczek a nawet wsi. Aby móc to zmienić konieczne jest zaangażowanie nie tylko władz samorządowych, ale także lokalnych liderów opinii i lokalnego biznesu, którzy np. poprzez dobry przykład zainspirują do działania kolejne podmioty i dalej także społeczność całej swojej miejscowości.
Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprezentuje różnorodne metody i pola współpracy biznesu i społeczności lokalnych, które mają na celu ochronę dziedzictwa i wykorzystanie go do rozwoju lokalnego. Zaprezentuje krajowe i lokalne działania upowszechniające wiedzę o dziedzictwie i wykorzystania go w rozwoju społecznym i gospodarczym, które angażują do kooperacji mieszkańców, liderów lokalnych, przedsiębiorców czy samorządy.
NID zaprezentuje program „Wspólnie dla Dziedzictwa”, który od 4 lat dotuje różnorodne projekty wolontariackie NGO. Bazując na ogromnym doświadczeniu NID podzieli się wiedzą na temat tego jak prowadzić współpracę z NGOs, szkołami, gminnymi ośrodkami kultury czy lokalną społecznością; jak znaleźć partnerów oraz pomysły na projekty związane z ochroną dziedzictwa.
https://www.youtube.com/watch?v=jClflISL6-w