Kompendium CSR

Przejdź na stoisko »

Kompendium CSR to najszerzej dystrybuowana publikacja o społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce. Ukazuje się co pół roku z Gazetą Wyborczą, a także w kilkunastu innych kanałach dystrybucji, co zapewnia jej powszechne dotarcie.

Od kilkunastu lat na łamach Kompendium największe umysły naszych czasów biją na alarm, proponując skuteczne odpowiedzi na wyzwania współczesności. Przez 22 edycje, specjalnie dla polskich czytelników, na łamach gościli m.in.: Dalajlama XIV, Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon, Sir Richard Branson, Jeffrey Sachs, Garri Kasparow, Bill Drayton, Mary Robinson, Mark Kramer, Waris Dirie, Yuval Noah Harari, John Elkington, Wayne Visser, a także nobliści: Shirin Ebadi, Kailash Satyarthi i Muhammad Yunus.

Publikacja dotarła wielokrotnie do milionów czytelników, a dzięki udziałowi polskich autorytetów istotnie wpłynęła na
świadomość wyzwań z zakresu zrównoważonego rozwoju i CSR w Polsce.

Planowane działania na stoisku

Dystrybucja 22. wydania Kompendium CSR z „Gazetą Wyborczą”. Najnowsza – 22. edycja Kompendium CSR to próba zmierzenia się z otwarcie dziś wyrażanymi obawami o przyszłość świata. Stoimy obecnie przed bezprecedensowymi wyzwaniami, w coraz większym stopniu napędzającymi się nawzajem. Do wcześniej formułowanych obaw o konsekwencje zmian klimatycznych doszły kryzysy wywołane lub odsłonięte wędrówką koronawirusa przez glob oraz pandemią spowodowanej przez niego choroby COVID-19.

Sumę wszystkich strachów przedstawia Anna Dymna. Aktorka i założycielka Fundacji „Mimo Wszystko” dostrzega, jak nawarstwiają się nasze problemy: pandemia, demolowanie przyrody i klimatu, a co najgorsze, zanikanie wzajemnego szacunku i ucieczka od autorytetów. Diagnozę tę podziela również szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak, który opowiada nam też o tym, jak WOŚP radziła sobie w trudnych pierwszych miesiącach pandemii.

W tej sytuacji musimy sobie postawić pytanie: jak się zachować i co zrobić, żeby odwrócić negatywne trendy. Próbę zdefiniowania odpowiedzialności w obliczu bolączek współczesności podejmuje ks. Adam Boniecki. Zaś znany historyk i myśliciel Yuval Noah Harari wskazuje tych, którzy tę odpowiedzialność powinni w sobie niezwłocznie znaleźć – globalnych przywódców, zawodzących w ostatnich miesiącach. Nie oznacza to, że powinniśmy biernie czekać na działania liderów państw: Bill Drayton, założyciel organizacji Ashoka – Innowatorzy dla Dobra Publicznego, nawołuje, by zmiany zaczynać oddolnie, wręcz od poziomu własnej rodziny.

Pandemia wystawiła na próbę nie tylko nasze relacje z bliskimi i stosunki społeczne. Jej ofiarą padła też globalna gospodarka – w stopniu, którego dziś jeszcze nie jesteśmy w stanie w pełni oszacować. Szczęście w nieszczęściu polega na tym, że zapaść może być punktem wyjścia do zmian, których nie sposób było przeprowadzić w inny sposób. „Nie odbudowujmy gospodarki. Stwórzmy nową” – apeluje Muhammad Yunus, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. O tym, jak wyciągać wnioski z kryzysu i jak zmieniać organizacje biznesowe, piszą również guru odpowiedzialnego biznesu John Elkington oraz światowej sławy pisarz i ekonomista Wayne Visser. Patronami medialnymi Kompendium są: Wirtualna Polska, Bankier.pl oraz PRoto.pl.
22. edycja Kompendium pozostaje aktualna do grudnia 2020 roku, daty wydania kolejnej edycji.

Linki i multimedia