targicsr-banner

Siemens Polska

Zrównoważony rozwój to dbałość o potrzeby obecnego pokolenia przy jednoczesnym zabezpieczeniu potrzeb przyszłych generacji. Priorytetem Siemensa jest działanie w myśl tej idei – w sposób społecznie odpowiedzialny pod względem środowiskowym, klimatycznym, demograficznym, socjalnym. Dlatego nasza działalność biznesowa jest oparta na długofalowej globalnej strategii, dzięki której możemy sprostać wysokim wymaganiom klientów, a jednocześnie tworzyć technologie i rozwiązania przyjazne dla środowiska. We wszystkich branżach Siemensa stawiamy na współpracę partnerską, wzajemne wsparcie, inspirację i edukację we wspólnym celu: trwałego, długofalowego rozwoju w skali lokalnej i globalnej.

Energetyka dla przyszłych pokoleń

Niezwykle ważnym elementem naszej filozofii firmy odpowiedzialnej społecznie jest poprawa jakości powietrza, głównie ograniczenie smogu w miastach. Naszym modelowym, oddanym w zeszłym roku do użytku, projektem jest kompleksowy blok gazowo-parowy dla Elektrociepłowni Gorzów Wlkp. Wdrożone przez nas rozwiązania skutkują znaczącą redukcją emisji pyłów PM2,5 (o ok. 166 ton rocznie) oraz trujących gazów, w tym dwutlenku siarki (ok. 400 t/rok), tlenków azotu (58 t), dwutlenku węgla (ponad 17 tys. t) i rakotwórczego benzopirenu (o 0,12 t).

W tym samym czasie w mieście zlikwidowanych zostało 2861 pieców opalanych węglem, a ceny ciepła wytwarzanego w procesie kogeneracji należą do najniższych w Polsce. Województwo lubuskie, dzięki naszym rozwiązaniom, znalazło się w „zielonej” czołówce Polski.

Zrównoważony transport przyszłości

W ramach projektu Smart City pokazujemy jak tworzyć miasta zrównoważone, efektywne energetycznie, ekologiczne i przyjazne mieszkańcom. Podczas warsztatów dla samorządów podpowiadamy, z jakich technologii korzystać przy projektowaniu systemów transportu publicznego. Wdrażamy programy zarządzania ruchem, które usprawniają komunikację miejską w wielu polskich miastach, m.in. w Białymstoku, Poznaniu, Rzeszowie czy Warszawie.

Warszawiacy korzystają z pociągów Inspiro – to nasz ekologiczny i najnowocześniejszy na świecie skład metra. Pociąg jest wykonany w 95% z materiałów podlegających utylizacji, zużywa jednocześnie o 30% mniej energii elektrycznej, m.in. dzięki wykorzystaniu sytemu rekuperacji.

Budynki efektywne energetycznie

Na terenie Polski przeprowadziliśmy kompleksowe modernizacje już ponad 280 placówek oświatowych i obiektów samorządowych wykorzystując m.in. odnawialne źródła energii, przeprowadzając standardowe działania termomodernizacyjne, unowocześniając instalacje techniczne, elektryczne i oświetleniowe. Zakres oferowanych przez nas prac obejmuje instalacje grzewcze, w tym wymianę źródeł ciepła na nowoczesne kotły kondensacyjne, pompy ciepła oraz montaż paneli fotowoltaicznych. Dzięki tym działaniom jesteśmy w stanie zagwarantować obniżenie zużycia energii cieplnej od 40 do nawet 56%. Z takich modernizacji skorzystały już m.in. Bytom, Karczew, Kobyłka, Płock, Poznań, Radzionków, Sosnowiec czy Wiązowna.

Wszystkich zainteresowanych tematyką efektywności energetycznej budynków zapraszamy na business mixer – 12 kwietnia o godz. 13.30, na stoisku Siemensa.

Zrównoważony przemysł jutra

Cyfrowa rewolucja przemysłowa, Internet Rzeczy (IoT), mają ogromny wpływ na ograniczenie zużycia surowców. Rozwiązanie Siemensa MindSphere, dedykowane dla Przemysłu 4.0, pozwala na stworzenie produktu końcowego bez konieczności inwestowania w szereg prototypów. Siemens oferuje nie tylko zautomatyzowane linie produkcyjne, ale daje także możliwość symulacji, dającej wyobrażenie, jak taka fabryka działałaby w przestrzeni wirtualnej. Dzięki temu ewentualne zmiany czy modyfikacje nie odbywają się „na żywym organizmie”, tylko na wirtualnym modelu. Takie innowacyjne rozwiązania stosowane są m.in. w polskim przemyśle samochodowym oraz w branży spożywczej.

Linki