Forum Odpowiedzialnego Biznesu wspólnie z platformą ChallengeRocket.com zaprasza do udziału w pierwszym #SustainHack, czyli konkursie Idea Challenge, którego celem jest znalezienie rozwiązań dla wyzwań z zakresu zrównoważonego rozwoju postawionych przez Bank BGŻ BNP Paribas i Kompanię Piwowarską.

 

Zwycięzkie projekty

Chatbot Kompan-Twój kompan w odpowiedzialnym piciu

Chatbot Kompan jest dyskretnym przyjacielem, który przypomina o zasadach odpowiedzialnego picia, bezpiecznym powrocie do domu, pokazuje alternatywny sposób na spędzenia czasu ze znajomymi, upomina, gdy niewyraźnie piszesz, przypomina o piciu wody i jedzeniu.

Łatwo-bezpiecznie-internetowo

Aplikacja eliminuje trudności jakie stawiają współczesne technologie osobom starszym w korzystaniu z bankowości internetowej i sprawnym korzystaniu z nich w codziennym życiu. Aplikacja ta jest w pełni customizowana i dostosowana do potrzeb osób niedowidzących bądź niedosłyszących.

Chatboty są już stosowane w biznesie jednak, z tego co nam wiadomo, nikt nie wpadł na pomysł aby pomagały w zachowaniu umiaru przy spożywaniu alkoholu. Taki dyskretny kompan, który na bieżąco przypomina np. o piciu wody i jedzeniu podczas spożywania alkoholu lub odpowiada na wątpliwości związane ze spożywaniu alkoholu w różnych sytuacjach może być świetnym źródłem wiedzy i motywacji dla osób, którym zależy na zachowaniu umiaru. Konwersacja z chatbotem daje i podpowiedzi i dostęp do wiedzy tu i teraz. Na dodatek nie w formie wykładu, ale swobodnej, przyjacielskiej konwersacji. Chatbot to świetna przestrzeń do budowania współpracy ze specjalistami oraz organizacjami zainteresowanymi – podobniej jak my – przeciwdziałaniem nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Podoba nam się też jego nazwa – KOMPAN, która dobrze kojarzy się i ze wsparciem jakie może zapewniać użytkownikom i z nazwą naszej firmy.

– Kompania Piwowarska

Cieszymy się, że jako Bank BGŻ BNP Paribas mogliśmy wziąć udział w pierwszej edycji projektu #SustainHack. Spłynęło wiele wartościowych pomysłów i liczymy na to, że część z nich uda nam się wprowadzić w życie. To pokazuje, jak ważna i cenna jest to inicjatywa, a z drugiej strony także ciekawa metoda poszukiwania innowacyjnych rozwiązań biznesowych dla równoważonego rozwoju. Projekt ma również wymiar edukacyjny. Zwraca uwagę na ważne problemy społeczne, przez co wpisuje się w naszą strategię społecznej odpowiedzialności biznesu i jednocześnie wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju.

– Bank BGŻ BNP Pariba


Bank BGŻ BNP Paribas i Kompania Piwowarska jako pierwsze firmy w Polsce zdecydowały się na nową formę działania w zakresie zrównoważonego rozwoju poprzez partnerstwo przy Idea Challenge – #SustainHack. Przedsięwzięcie, organizowane przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu na platformie ChallengeRocket.com, jest uzupełnieniem strategii firm, które od wielu lat wykazują się odpowiedzialnością społeczną i troską o otaczające środowisko.

Kreatywność poszukiwana

#SustainHack to konkurs skierowany do kreatywnej społeczności (programistów, grafików, inżynierów, naukowców, marketingowców, startupów i in.), która ma za zadanie w określonym czasie dostarczyć swój pomysł na jedno lub dwa z wyznaczonych w konkursie wyzwań. Hackathon jest organizowany w formie wyzwania online, dzięki czemu w wydarzeniu mogą uczestniczyć wszyscy – bez względu na lokalizację. Ślad węglowy zostaje ograniczony, a ponadto uczestnicy z ewentualnymi niepełnosprawnościami ruchowymi nie zostają wykluczeni z możliwości nadsyłania prac.

#SustainHack czyli “sustainability” i “hacking”

Percepcja słowa “hakować” w ostatnich latach bardzo się zmieniła, postać hakera nie jest już utożsamiana z przestępcą tak jak kiedyś. Współcześnie programiści na całym świecie “hakują” dla firm z wielu branży, w tym medycznej czy logistycznej, wspierając je w poszukiwaniu innowacji i niekonwencjonalnych rozwiązań technologicznych. Hackathony, czyli maratony programowania, cieszą się ogromnym powodzeniem, a ich uniwersalny charakter pozwala również na realizację strategicznych celów nowoczesnego CSR-u.

Znajdź inspirację >>  “Case studies: Hackathony CSR. Czyli jak angażować interesariuszy we współtworzenie pomysłów i rozwiązań?”

Rozstrzygnięcie #SustainHack zaplanowaliśmy na 7. Targi CSR, największe w Polsce wydarzenie poświęcone społecznej odpowiedzialności biznesu, które w 2018 roku odbywać się będzie pod hasłem “Biznes we współpracy”.

Na pytania odpowie