Raport: Kraje G20 i nierówne traktowanie płci – w jaki sposób G20 mogłoby poprawić prawa kobiet w zatrudnieniu, opiece socjalnej i polityce fiskalnej

Raport: Kraje G20 i nierówne traktowanie płci – w jaki sposób G20 mogłoby poprawić prawa kobiet w zatrudnieniu, opiece socjalnej i polityce fiskalnej

Autorzy: Oxfam

Data i miejsce wydania: 2014

Raport „Kraje G20 i nierówne traktowanie płci – w jaki sposób G20 mogłoby poprawić prawa kobiet w zatrudnieniu, opiece socjalnej i polityce fiskalnej” prezentuje dlaczego ambitne plany rozwojowe krajów G20 nie mogą być zrealizowane bez brania pod uwagę problemów dotyczących dyskryminacji systemowej i wykluczenia ekonomicznego kobiet w krajach G20.

Tabela przedstawia różnicę między zarobkami kobiet i mężczyzn w krajach G20. Najwyższy poziom równości płac (pensja kobiety wynosi więcej niż 70% pensji mężczyzny) zanotowano w Indonezji i Kanadzie. Nieco mniej zarabiają Panie w Wielkiej Brytanii i Australii. Najmniej w stosunku do mężczyzn zarabiają kobiety we Włoszech, Korei Południowej, Brazylii, Meksyku i Arabii Saudyjskiej.

Raport, opracowany we współpracy z Fundacją Heinricha Bolla został opublikowany przy okazji spotkania Business 20 (B20) odbywającego się w tym tygodniu w Sydney.   B20 jest jedna z konferencji poprzedzających szczyt liderów krajów G20 w Brisbane w listopadzie.

Według raportu w krajach G20 kobiety otrzymują niższe płace niż mężczyźni, wykonują większość nieodpłatnej pracy, przeważają w zatrudnieniu na niepełeny etat oraz doświadczają dyskryminacji w domu, w życiu gospodarczym oraz w instytucjach.

„Luka pomiędzy kobietami a mężczyznami odzwierciedla podstawową i utrwaloną formę nierównośći społecznej w krajach G20, pomimo postępów które niewątpliwie zostały osiągnięte w niektórych obszarach” – komentujeWinnie Byanyima, dyrektor wykonawczy Oxfam International.

Zależnie od przypadku, PKB w poszczególnych krajach G20 wzrosłoby o 20-60 proc., jeśli doliczyć by do rachunku nieodpłatną pracę jak opiekę nad dziećmi czy prace gospodarskie.

Byanyima dodaje: „Gdyby zarobki kobiet były identyczne z zarobkami mężczyzn, PKB w USA wzrosłoby o 9 proc., o 13 proc. w strefie Euro, a w Japonii o 16 proc.”

Pobierz raport The G20 and gender equality

Tabela przedstawia poziom aktywności kobiet w Państwach grupy G20 w latach 2009-2013. Najbardziej aktywne są kobiety w Korei Południowej (powyżej 70%), Kanadzie (62%), Brazylii (60%) i Australii (58%). Najmniej aktywne są w Arabii Saudyjskiej (ok. 16%), Indiach (ok. 28%), Turcji (ok. 29%) i Włoszech (około 38%). Pozostałe kraje znalazły się pomiędzy tymi wartościami.

Źródło: CR Navigator

Pliki do pobrania:

The G20 and gender equality