Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2023. Dobre praktyki”

Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2023. Dobre praktyki”

16 kwietnia br. podczas konferencji “Targi Idei ESG” odbyła się premiera 22. edycji corocznego raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu. W publikacji zaprezentowano 1046 praktyk realizowanych przez 266 firm. Raport jest największym w Polsce przeglądem dobrych praktyk rynkowych z obszaru zrównoważonego rozwoju. Partnerem 22. edycji publikacji FOB jest mLeasing.

Forum Odpowiedzialnego Biznesu, największa i najdłużej działająca organizacja zajmująca się ESG i zrównoważonym rozwojem w kompleksowy sposób, od 2002 r. publikuje Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Główną część publikacji stanowi podsumowanie działań z zakresu ESG i zrównoważonego rozwoju, realizowanych przez firmy w roku poprzedzającym. Stałym elementem publikacji jest także przegląd najważniejszych wydarzeń i publikacji.

1. edycja raportu przyniosła kilka istotnych zmian. Do 5 ograniczono liczbę praktyk, które może zgłosić dana firma. Nowością jest także możliwość przypisania danej dobrej praktyki do poszczególnych European Sustainability Reporting Standards (ESRS) – standardów raportowania wprowadzonych zgodnie z Corporate Sustainability Reporting Directive.

Partnerem 22. edycji Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” jest mLeasing.

Raport obrazuje trendy i wyzwania ESG w działaniach firm w Polsce

Dobre praktyki zostały tradycyjnie podzielone na 7 obszarów, zgodnie z normą ISO 26000. W zestawieniu znajduje się 1046 dobrych praktyk realizowanych przez 266 firm.  W zdecydowanej większości (75 proc.) podmioty zgłaszające dobre praktyki to duże przedsiębiorstwa. 16 proc. stanowią firmy średnie, a firmy małe i mikro to odpowiednio 7 proc. i 2 proc. reprezentowanych przedsiębiorstw.

Podobnie jak w poprzedniej edycji, także i w tym roku najwięcej działań zaprezentowanych w Raporcie dotyczy zaangażowania społecznego (418 dobrych praktyk), praktyk z zakresu pracy (249 dobrych praktyk) i środowiska (210 dobrych praktyk). Do mniej licznych należą obszary dotyczące praw człowieka (54 dobre praktyki), zagadnień konsumenckich (46 dobrych praktyk), uczciwych praktyk operacyjnych (37 dobrych praktyk) i ładu organizacyjnego (32 dobre praktyki).

Nowością w 22. raportu była możliwość przypisania praktyki do poszczególnych ESRS. Najliczniejszą grupę stanowią działania związane z ESRS S1 – Właśni pracownicy (207 dobrych praktyk), następnie ESRS S3 – Społeczności dotknięte (163 dobre praktyki) oraz ESRS E1 – Zmiana klimatu (84 dobre praktyki).

73 proc. firm uczestniczących w przeglądzie deklaruje, iż podlega obowiązkowi raportowania zgodnie z CSRD. Jako największe wyzwania związane z implementacją tej regulacji wskazały m.in. zbieranie danych w łańcuchu dostaw (115 wskazań) i definiowanie procesu podwójnej istotności (64 wskazań).

Praktyki zgłoszone do raportu są opisane także pod kątem kontrybucji do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Najczęściej są to działania dotyczące Celu 3 Dobre zdrowie i jakość życia (221 dobrych praktyk), Celu 12 Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja (218 dobrych praktyk) i Celu 4 Dobra jakość edukacji (214 dobrych praktyk). Najrzadziej wskazywanymi są: Cel 2 Zero głodu (13 dobrych praktyk), Cel 16 Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje (12 dobrych praktyk) oraz Cel 14 Życie pod wodą (3 dobre praktyki).

Ostatni rok przyniósł dużą dynamikę w obszarze odpowiedzialnego biznesu, zwłaszcza w odniesieniu do napływu nowych regulacji. Jednym z kamieni milowych było przyjęcie przez Komisję Europejską zestawu ESRS. Opublikowano także kolejne akty delegowane do tzw. Taksonomii UE. Ubiegły rok upłynął również pod znakiem intensywnych prac nad CSDDD. Firmy w Polsce, nie tylko ze względu na falę nowych regulacji, dostrzegają konieczność strategicznego podejścia do zrównoważonego rozwoju oraz korzyści wynikające ze zrównoważonej transformacji. To kierunek, w którym podążaliśmy – jako środowisko skupione wokół FOB – od wielu lat. Obecne trendy są zarówno szansą, jak i wyzwaniem. Aby im sprostać, potrzebujemy  zaangażowania i wielostronnej współpracy, do której niezmiennie zapraszamy – podkreśla w słowie wstępnym do Raportu Maria Krawczyńska-Kaczmarek, członkini zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

W sekcji zawierającej artykuły dotyczące kluczowych trendów w obszarze zrównoważonego rozwoju 22. edycja Raportu znajdują się teksty następujących ekspertów i ekspertek:

 • Krzysztof Kamiński, prezes zarządu Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF)
 • Kamil Wyszkowski, przedstawiciel i dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland
 • Maria Andrzejewska, dyrektorka generalna UNEP/Grid-Warszawa
 • Dr Jacqueline Kacprzak, radca, Wydział Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw, Departament Spraw Europejskich i Współpracy Międzynarodowej, Krajowy Punkt Kontaktowy OECD
 • Dr Daniel Kiewra, główny ekspert ds. klimatu i energii Forum Odpowiedzialnego Biznesu
 • Marzena Strzelczak, doradczyni zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu DEI
 • Robert Adamczyk, członek zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu
 • Dr hab. Piotr Zaborek, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, laureat konkursu Verba Veritatis
 • Sebastian Zientara, dyrektor Departamentu Aktywów Zielonych, mLeasing

Premiera raportu odbyła się 16 kwietnia br. w CK ADN w Warszawie w ramach części plenarnej konferencji FOB “Targi Idei ESG”. Wydarzenie zgromadziło blisko 300 profesjonalistów_ek z obszarów związanych z szeroko rozumianym sustainability. Partnerami strategicznymi konferencji byli: Respect Energy, EY i Citi Handlowy.

Podczas wydarzenia powitano nowych Partnerów Strategicznych Forum Odpowiedzialnego Biznesu:

 • Alior Bank,
 • Biuro Informacji Kredytowej,
 • DEKRA Certification,
 • EY,
 • mBank,
 • McCormick Polska,
 • NatWest Polska,
 • Światłowód Inwestycje,
 • Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA.

W uznaniu za wieloletnią współpracę, podczas konferencji podziękowano także firmom obchodzącym jubileusze współpracy z FOB:

 • Totalizator Sportowy (15 lat współpracy),
 • BNP Paribas Bank Polska (10 lat współpracy),
 • Jeronimo Martins Polska (10 lat współpracy),
 • Brown-Forman (5 lat współpracy),
 • Chiesi Poland (5 lat współpracy),
 • ING Bank Śląski (5 lat współpracy),
 • Polskie Sieci Elektroenergetyczne (5 lat współpracy).

Więcej informacji o Programie Partnerstwa FOB na stronie odpowiedzialnybiznes.pl/partnerstwo-z-biznesem.

Pobieranie publikacji #Raport2023

Na ten adres zostanie wysłany link do pobrania publikacji
Który sektor reprezentujesz?(wymagane)
Polityka prywatności i przetwarzanie danych osobowych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu(wymagane)
Newsletter(wymagane)
Zapisanie się na newsletter jest wymagane do otrzymania publikacji. W każdej chwili można się z niego wypisać poprzez link znajdujący się w każdym newsletterze.